Yağmurlu Havada Atan Sigorta

KACAK AKIM ROLELERI sizin can mal guvenliginiz icin bir sarttir. ihtiyactir. kaliteli KAR kullanilmasi iyidir.kalitesiz olanlar dediginiz gibi gokgurultusunden dahi korkup atabilir. biraz cesur gurekli KAR lazim.
once KAR markasini bir sorgulatin kalitelimi?
sonra bahce deki butun alicilari besleyen faz notur ve topraklari iptal ettirin bakin.
hatanin hangi tarafdan oldugunu anlayinca hatali tarafin butun tesisatini guzelce bakimdan gecirin eksikleri giderin.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Anlattıklarınızda eksiklikler var diye düşünüyorum. Çünkü hiç mantıklı fikir yürütemiyoruz. Mesela KAR'ı indirmeden sigortayı kaldıramıyoruz? tabiri çok ilginç ya da elektriğin farklı bir cilvesiyle karşı karşıyayız.;)
Aklıma gelen bir durum da ana sigortanın kafayı yemiş olma ihtimali. Yani ana sigorta arızalı ne yapacağını bilmiyor.;)

Bahçe aydınlatmasının Nötr hattında bir kaçak var ise bahçe aydınlatmasının otomatik sigortasını kapatsanızda kaçak akım rölesi atmaya devam edicektir. Bahçe aydınlatmasını tamamen hattan ayırarak denemenizde fayda var. Faz ve nötr bağlantılarını tamamen ayırarak.
çok teşekkürler, ben de aynen katılıyorum.
ama elektrikçi nedense buna yanaşmıyor.
illa da ana sigortaya direkt bağlamam lazım diyor. böyle olunca da, malum bahçe aydınlatmasındaki kaçak, ana şalteri attırıyor ve ev karanlıkta kalıyor. Halbuki bahçe aydınlatmasını hattan ayırsa, sadece bahçe şalteri atacak ve en azından ev karanlıkta kalmıcak, gecenin bir yarısı..(Malum, bahçe lambaları gece yandığı için)

KACAK AKIM ROLELERI sizin can mal guvenliginiz icin bir sarttir. ihtiyactir. kaliteli KAR kullanilmasi iyidir.kalitesiz olanlar dediginiz gibi gokgurultusunden dahi korkup atabilir. biraz cesur gurekli KAR lazim.
once KAR markasini bir sorgulatin kalitelimi?
sonra bahce deki butun alicilari besleyen faz notur ve topraklari iptal ettirin bakin.
hatanin hangi tarafdan oldugunu anlayinca hatali tarafin butun tesisatini guzelce bakimdan gecirin eksikleri giderin.
sağolasın üstad!
bahçede 14 tane armatür var. bunları tek tek kontrol etmek gerekir değil mi?
artık sizden edindiğim değerli bilgilerle, elektrikçimin karşısında duracağım.
sizin dediklerinizi söyleyip, yapmasını isteyeceğim.
KAR markası, legrand olsun demiştim, ama tabii o ne kullandı bi bakmak lazım.
Bir de her yağmurda değil de bazen atması da tuhaf değil mi?
Hatta kaçak varsa, tüm bahçe aydınlatmasına giden kabloların sökülmesi mi lazım?

Elektrikçi geldi, ben de ondan biraz bizim panoyu öğrendim.
Şimdi anlatıyorum.
Bahçe aydınlatmasının timer'ı aynı zamanda kaçak akım rölesi imiş.
Bunun yanında boşta bir otomat var, onun yanında da bahçe kapı otomatı. Bunların yanında da Legrand marka KAR.
Ancak arıza olduğu zaman bu KAR devrede değilmiş. Elektrikçi onu iptal etmiş.
Ana sayacın altında bulunan, sizlere daha önce attığını söylediğim, yangın otomatıymış.

Bu anlattıklarımla, pano açık hale gelmiştir umarım.

Son gelişinde, elektrikçime sizden aldığım bilgiler ışığında konuştum. KAR'ı devreye almasını söyledim. Sanırım aldı.
Bunun dışında, panoda, kablolar birlikteymiş, ayırdım dedi.
14 adet bahçe armatüründe topraklama bağlı olmadığı ortaya çıktı. Faz ve nötr ile çalışıyormuş. Armatürler, plastik değil mi? diye sordu bana. Ben de değil dedim.

Şimdi arkadaşlar, sizce sorunum giderildi mi? Yoksa armatürlere toprak bağlantısı da yapılmalı mı? 3 lü kablo imiş zaten. Bir de kabloya baktı, sıyrılacak özellikte değilmiş?!?
Ya sorun, panoda ayırdığı akblolardaydı; öyle ise artık yağmurda atmaz.
Ya da toprak bağlantısının olmaması. Neden bundan kaçtılar, anlamış değilim.
Sizden bu anlattıklarım ışığında, öneri/yorum rica ediyorum.

elektrikçinin çözüm önerisi: KAR ve yangın rölesini iptal etmek.

yuh artık ya.. elimden bi kaza çıkıcak...
ya sabır..
kaçağı bulmak zor geliyor beyfendiye

İs bilenin kilic kusananindir. İsi, isin ehli birine verin. Sizin mudahale etmenize firsat vermez gerekeni yapar ve sizede faturayi odemek kalir.

Elektrikçi geldi, ben de ondan biraz bizim panoyu öğrendim.
Şimdi anlatıyorum.
Bahçe aydınlatmasının timer'ı aynı zamanda kaçak akım rölesi imiş.
Bunun yanında boşta bir otomat var, onun yanında da bahçe kapı otomatı. Bunların yanında da Legrand marka KAR.
Ancak arıza olduğu zaman bu KAR devrede değilmiş. Elektrikçi onu iptal etmiş.
Ana sayacın altında bulunan, sizlere daha önce attığını söylediğim, yangın otomatıymış.

Bu anlattıklarımla, pano açık hale gelmiştir umarım.

Son gelişinde, elektrikçime sizden aldığım bilgiler ışığında konuştum. KAR'ı devreye almasını söyledim. Sanırım aldı.
Bunun dışında, panoda, kablolar birlikteymiş, ayırdım dedi.
14 adet bahçe armatüründe topraklama bağlı olmadığı ortaya çıktı. Faz ve nötr ile çalışıyormuş. Armatürler, plastik değil mi? diye sordu bana. Ben de değil dedim.

Şimdi arkadaşlar, sizce sorunum giderildi mi? Yoksa armatürlere toprak bağlantısı da yapılmalı mı? 3 lü kablo imiş zaten. Bir de kabloya baktı, sıyrılacak özellikte değilmiş?!?
Ya sorun, panoda ayırdığı akblolardaydı; öyle ise artık yağmurda atmaz.
Ya da toprak bağlantısının olmaması. Neden bundan kaçtılar, anlamış değilim.
Sizden bu anlattıklarım ışığında, öneri/yorum rica ediyorum.
sayın ahmet bursa arkadaşım benim tavsiyem elektrikçinizi değiştirin dreklerinize topraklamayı bağlatın ondan sonra yağmurdamı atçak çamurdamı bırakın atsın karolesinin zaten görevi o atarsa görevini yapıyordur ödüllendirmeniz gerekiyor hatta çünkü sizin canınızın ve malınızın bekçisi ama topraklama bağlamayarak onun silahını elinden alırsanız o da sizde çaresiz kalırsınız sonra slm

sağolun arkadaşlar. elektrik şakaya gelmez ama bişey olsa karşı tarafın umurunda mı ki?
öyle olsa bu şekilde davranmaz.
başka bir elektrik firmasına danıştım, yaptırayım diye. "biz de topraklama bağlamıyoruz bahçe direklerine"dedi :(
faz -nötr bağlıyoruz, bir yerde kaçak vardır, o da armatüre değiyordur. bu da KAR ı attırır, dedi..
demek tüm elektrikçiler aynı :)
ehil ustalar sözüm size değil... size saygım var..

Benzer bir sorun bende de var.Bahçede pano var oradaki kaçak akım rolesi yağmurlu havada atıyor.Evdeki kaçak akım rolesi atmıyor ama dışardaki panodaki kaçak akım rolesi atıyor.Markasi Sigma 30 ma 40A.Bahçe aydınlatması falan yok sadece dalgıça elektrik bağlantısı var bir de eve bağlantı var.Sorun ne olabilir?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,842
Son üye
hpysu

Yeni konular

Geri