Yağmur sensörü devresi

GND-

Üye
merhaba resimdeki şemadaki gibi bir yağmur sensörü devresi yapmaya çalışıyorum herşey tamam fakat yğmurun değeceği kısmı nasıl yapacam anlıyamadım ?

Ekli dosyalar

• rain-sensing-wiper-schematic.png
    rain-sensing-wiper-schematic.png
    71.5 KB · Görüntüleme: 43
böyle bir devre çizdim nasıl ???

Ekli dosyalar

• sensör.jpg
    sensör.jpg
    258.9 KB · Görüntüleme: 24
BU ŞEKİLDE bir şey yaptım nasıl olmuş devrenin beslemsini nerden verecez ??*

Ekli dosyalar

• DEVRE.jpg
    DEVRE.jpg
    335.7 KB · Görüntüleme: 17
Bu devreyi arabanızamı takacaksınız. Eğer öyleyse bu çizmiş olduğunuz pcb yolları sadece yağmur suyu alınca iletime geçecek ve motoru çalıştıracak oda sabit bi hızda olacak. Araçlardaki yağmur sensörleri bildiğim kadarıyla infrared ışınlar saçıyor ve bu ışınlar geri dönmediği sürece silgeçler çalışmıyor. Ne zamanki yağmur yağmaya başlıyor ve bu ışınlar yağmur damlalarından sensöre geri yansıma yapıyor silgeç motoru aktifleşiyor. Silgeç hızıda sensörden çıkan ışınlar ne kadar çok yağmur damlasına çarpıp geri yansırsa o kadar hızlanıyor yada geri dönen ışın azaldıkça yavaşlıyor.

Bu devreyi arabanızamı takacaksınız. Eğer öyleyse bu çizmiş olduğunuz pcb yolları sadece yağmur suyu alınca iletime geçecek ve motoru çalıştıracak oda sabit bi hızda olacak. Araçlardaki yağmur sensörleri bildiğim kadarıyla infrared ışınlar saçıyor ve bu ışınlar geri dönmediği sürece silgeçler çalışmıyor. Ne zamanki yağmur yağmaya başlıyor ve bu ışınlar yağmur damlalarından sensöre geri yansıma yapıyor silgeç motoru aktifleşiyor. Silgeç hızıda sensörden çıkan ışınlar ne kadar çok yağmur damlasına çarpıp geri yansırsa o kadar hızlanıyor yada geri dönen ışın azaldıkça yavaşlıyor.

hayır biryere takmıyacam hobi olarak yapıyorum....

devrenin son hali doğrumudur acaba ???

Ekli dosyalar

• DEVRE.jpg
    DEVRE.jpg
    319.1 KB · Görüntüleme: 11

evet infrared olarak çalışıyor.
Fakat sadece bir düzeltme yapayım yağmur damlaları camda iken ışın geri sensöre dönmüyor damla üzerinden kırılıp dışarı gidiyor. damla sayısı az iken yada kuru iken maximum ışın yoğunluğu ile fototransistorde analog değer okunuyor. damla sayısı çok ise camdan dışarı giden ışın sayısı çok olduğundan phototransistorde ışıma azalıyor. bu değişen analog değerlere göre silecek hızı ayarlanıyor.

Devrede silecek motoru (Wiper motoru) devre çıkışında yazdığı için direk arabada kullanılacağı izlenimi bazı üyelerimizce haklı olarak da düşünülmüş olmalı..Çok basit bir devre, çok zor değil,ama asıl sensör kısmındaki yağmur damlalarının algılanması ve değerlendirilmesi,anolog sinyalin kuvvetlenip çıkışta dc. olarak dc motorunun tam çalıştırabilmesi şekline gelmesi,bundan önceki ilk algılama kısmı yani bunun geometrisi çok düzgün olarak yapılamazsa o zaman çalışması biraz zor olabilir,kanaatimce.Bu kısmın şekilleri,yani iç içe geçen bakır yolların veya metal yolların geometrisi bu noktada çok önemlidir.Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri