Yağmur sensörü devrem çalışmadı

GND-

Üye
yapmur sensörü devresi yaptım resimdeki gibi sensör kısmına su döküyorum ne buzzer ötüyor neden nede röle çekiyor neden acaba ???

Ekli dosyalar

• devre.jpg
    devre.jpg
    373.1 KB · Görüntüleme: 27
  • sesnör.jpg
    sesnör.jpg
    370.4 KB · Görüntüleme: 26
Montaj yaptiginiz karta dikkatlii bakiniz transistorun bacak baglantisini duzeltiniz. Transistoru yanlis montajlamissiniz.

evet transistörü yanlış bağlamışım ama devre çalıştı amabu sefrde büzer ötmüyort neden acaba ??

Şemada beslemenin - ucu buzzerın + ucuna bağlanmış. Birde rolenin ortak bacağına (com) + verilmesi gerekir. Beslemeyi normalde açık uca vermişsiniz vs.vs. Kısaca baskı devreyi hatalı çizmişsiniz.
Gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra çalışacaktır.

Şemada beslemenin - ucu buzzerın + ucuna bağlanmış. Birde rolenin ortak bacağına (com) + verilmesi gerekir. Beslemeyi normalde açık uca vermişsiniz vs.vs. Kısaca baskı devreyi hatalı çizmişsiniz.
Gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra çalışacaktır.

evet haklısınız buzerı yanlış bağlamışısz düzelttim şu an devre çalıştı com ucu buzzer ın + ucuna bağlı yani sensöre su değince hem buzzer ötüyor hemde röle çekiyor yanlışlığı pek anlıyamadım ? birde led bağlasak güzel olur ..

Normal şartlarda rölenin com ucu artı ya da eksiye bağlanır onun için öyle söyledim. Dediğiniz şekilde de çalışır sensor üzerinden devreyi tamamlayıp.
Ledi nereye bağlamak istiyorsunuz. Röle çekince yansın istiyorsanız (no) yazan uca bir direnç ve led bağlayın. Besleme gerilimine göre lede seri direnç hesaplayıp kullanın.
Birde beslemenin artı ucunu normalde açık uca değil de kapalı uca (nc) ye bağlayın. Yoksa led sürekli yanık kalır.

Normal şartlarda rölenin com ucu artı ya da eksiye bağlanır onun için öyle söyledim. Dediğiniz şekilde de çalışır sensor üzerinden devreyi tamamlayıp.
Ledi nereye bağlamak istiyorsunuz. Röle çekince yansın istiyorsanız (no) yazan uca bir direnç ve led bağlayın. Besleme gerilimine göre lede seri direnç hesaplayıp kullanın.
Birde beslemenin artı ucunu normalde açık uca değil de kapalı uca (nc) ye bağlayın. Yoksa led sürekli yanık kalır.

Hımm anladım ...
buzzer ses çıkarıp röle çekince gösterge olarak birde led bağlasak rölenin NO ucuna mı bağlıyacaz ??

Evet NO ucu normalde açık devredir. Role çekince kapalı devre olur. Dolayısıyla buraya bağlanan alıcı ancak röle çekince çalışabilir.

Bu devreyi ben tasarlamış olsaydım buzzerı da NO ya bağlar, sensoru de transistorun beyzine bağlayıp roleyi o şekilde çektirirdim.

Bu devrede 555in vazifesi nedir acaba merak ettim

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri