Y380 motoru Δ220 olarak çalıştırmak

semih3934

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Evde kullanmak için almış olduğum hamur makinesi 380v ile çalışıyormuş, elektrik konusunda da acemi olduğum için almış bulundum. Alırken fişini değiştirsem çalışır dediler fakat eve gelen elektrikçi arkadaş çalışmayacağını ya voltaj yükseltici inventor(adını yanlış yazmış olabilirim) almamı ya da motorunu değiştirmem gerektiğini söyledi. Siz duayen abilerden yardımlarını rica ediyorum.
Bu makineyi en uygun şekilde 220v ta nasıl çalıştırırım.
A8860624-5AA2-4448-8947-3BBB47BE8108.jpeg
4043A6AF-8E2D-4336-B6F1-33C2FE0000F9.jpeg
AF83112F-27BE-4AD1-BEDF-FE0BD668D278.jpeg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Güç ve verimle ilgili çok sıkıntı olur ama haftada 2/3 kere ancak çalışır benim için yeterli olur

Motor verimi daha düşük olur 2/3 değil 1/3 olur bu değer ihtiyacınızı karşılar mı bilinmez deneyip görmek lazım motoru yakma ihtimaliniz var.Çünkü yükün haricinde kayış ve dişli sistemi var bunlar motora yaptığı işin haricinde ek yüklerdir.Firmalar motor seçimini mildeki yüke göre şeçerler fazladan 3-5 kw bırakalım ihtiyaç olursa motor karşılasın demezler sonuçta hepsi maliyet fazladan 1 civata bile bırakmak istemezler.Bu nedenle denemesini yaparken motorun aşırı akım çekmemesine dikkat edin yoksa elinizde kalır.

Motor verimi daha düşük olur 2/3 değil 1/3 olur bu değer ihtiyacınızı karşılar mı bilinmez deneyip görmek lazım motoru yakma ihtimaliniz var.Çünkü yükün haricinde kayış ve dişli sistemi var bunlar motora yaptığı işin haricinde ek yüklerdir.Firmalar motor seçimini mildeki yüke göre şeçerler fazladan 3-5 kw bırakalım ihtiyaç olursa motor karşılasın demezler sonuçta hepsi maliyet fazladan 1 civata bile bırakmak istemezler.Bu nedenle denemesini yaparken motorun aşırı akım çekmemesine dikkat edin yoksa elinizde kalır.
Teşekkür ederim faydalı bilgiler için.
Peki bu inventörler varmış 220 girisi 380 yapıyorlarmış onlar işimi görür mu?

300-400tl'ye 0,5kw monofaze motor bulursun. 500tl'den aşağı sürücü bulman zor. Tek faz çevirsen 1/3 güç kaybı olur. Son derece mantıksız bir iş olur. O motoru sat, 0,5kw monofaze motor al.
220v giriş 220v yada 380v üç faz çıkış sürücü ile olur ama oldukça pahalıdır diye düşünüyorum girişte çektiği akımda yüksek olur. En iyisi tek fazlı motor almaktır.

Son düzenleme:
Merhaba Semih
Ac Hız kontrol cihazı olarak bulabilirsin. 220 volt giriş model al . güç düşmesi falan yaşamazsın 0,55KW olarak kullanırsın. VFD-EL diye arat google amcaya. VFD007EL21A bu kodu aratabilirsin işi görür.
IMG_7197.JPG

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri