Y.g ve o.g. sistemlerde açıga çıkan manyetik alanın mesafesi ve zararları

Emrah

Onursal Üye
Onursal Üye
Merhaba arkadaşlar,
Y.g ve o.g. sistemlerde açıga çıkan manyetik alanın mesafesi net olarak tesbit edilebilirmi,edilirse eger bu mesafe neye göre tayin edilir.
Bu sistemlerde çalışan kişiler manyetik alana nekadar mesafede ve nekadar süre maruz kalır ise zarar görür yada açıga çıkan zararları neler olur.
Bu konuyla ilgili bir şart name veya bilgiye vakıf olan arkadaşların paylaşımları için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla;

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
bildiğim kadarıyla böylebir yönetmelik şart name yok olsa haberim olurdu diye düşünüyorum zira teiaş ta çalışmaktayım fakat zararı olduğu kulaktan söyleniyo. bizim şirket bünyesin de manyetik alana maruz kalmamak imkansız tabi. 30 yıl dır çalışanlar var turp gibi

Sn.hsnuys ;
Bende senelerdir bu işin içerisindeyim, fakat böyle birşartname belki vardır diye düşündügümden dolayı sormak istedim,
Aslında aşırı manyetik alanın insan vucudundaki bir çok hücreyi öldürdügünü biliyorum fakat bu hücreler kendilerini kısabir sürede yenilediginden bir zararı yokmuş gib igörünüyor.
Bu şekilde oldugunu bilyorum ama benimde geniş bilgim olmadıgından araştırmasını yapıyorum.
Yorumlarınız için teşekkür ederim.
Saygılarımla;

merhaba arkadaşlar;
Bu konu aslında bütün yüksek ve orta gerilimde çalışan arkadaşların önem göstermesi gereken bir konu,zararı oldugunu biliyorum ,fakat ne kadar yada ne derece bir zararı oldugunu bilmiyorum,bilen arkadaşlarım varsa bu konuyla yakından ilgilenip bizleride bilgi sahibi yaparlarsa sevinirim.
Hepinize başarılar deler,saygılarımı sunarım,

İş Güvenliği Yönetmeliği Madde 7'ye göre gerilim altındaki bir hatta yanaşılabilecek limit uzaklıkları (Akımın
atlama mesafesi) ise aşağıdaki şekilde kabul edilmiştir:
Gerilim Aralığı Azami Yaklaşma Mesafesi
50-3.500 V .............................................................................. 30 cm
3.500-10.000 V ...................................................................... 60 cm
10.000-50.000 V .................................................................... 90 cm
50.000-100.000 V .................................................................. 1,5 m
100.000-250.000 V ................................................................ 3 m
250.000-450.000 V ................................................................ 4,5 m
Gerilim altındaki bir hatta yukarıda belirtilen mesafelerden daha fazla sokulmak tehlikelidir.

Ekli dosyalar

• elektrik2.rar
    78.6 KB · Görüntüleme: 0
Arkadaşlar bu konuyu aslında 2 başlık altında incelemek gerek

1. manyetik alan olarak ele alınacaksa bu durum da aynı katagoriye sıradan kaynak tafafolarının kaynak anında oluşturdukları manyetik akımların insan ya da canlılardaki etkisinide alabiliriz.

2. Konu sadece yüksek gerilimin zararları ya da etkileri ise manyetik etki yanında "korona" etkisi gibi etmenlerle ortamda azot ve ozon oluşumununda değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca kondansatör kayıplarında yola çıkarak canlılar üzerinde oluşan ısı artışı ve enerji yüklenmelerinin seviyelerinide bilmek gerek.

Saygılar

Arkadaşlar,araştırdıgımız konu manyetik alan ve manyetik alanın yayılma mesafesi gerilimin atlama mesafesi degil,lütfen konuyu çarpıtmayalım.
Ayrıca gerilimin atlama messafesi her bir kilovolt için 1 cm dir.

blacktooth ' Alıntı:
Arkadaşlar,araştırdıgımız konu manyetik alan ve manyetik alanın yayılma mesafesi gerilimin atlama mesafesi degil,lütfen konuyu çarpıtmayalım.
Ayrıca gerilimin atlama messafesi her bir kilovolt için 1 cm dir.
o atlama gerilimi değildir arkadaşların dediği gibi emniyet mesafesidir. atlama mesafesi hava ve yüzey şartlarına göre değişir mesela kuru havada 10 000 v 1cm atlar

Sn.hsnuys ;
Aynı şeyden bahsediyoruz yanlış anlaşılmasını istemem,güvenlik mesafesi yani bütün hava şartları göz önünde tutularak 1 kilovoltta 1 cm dir.
Saygılarımla;

34.5 kv ayırıcının açık halde kontak mesafesimi yani atlama mesafesi ( 34.5 cm ozaman) bu atlama değil ayırıcının güvenli çalışma mesafesi. emniyet mesafesi emniyet mesafesi 90 cm dir ok.(yani 34.5 te enerjili bir sisteme 90 cm den fazla yaklaşırsan iş güvenliği unutmuşsundur)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri