Y.G. kesiciler ters akım çalışırmı ?

tuyogis

Üye
SelamunAleyküm

bu soru kafama takıldığı için soruyorum. Y.g. 380 kv lik bir kesicinin girişine çıkışı, çıkışına girişi verirsek ne olur?

bilen arkadaşlar cevaplarsa memnun olurum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
normal çalışmasında bir değişiklik olmaz. kesicinin giriş ve çıkış ucu yoktur. her iki tarafı da eşdeğerdir.

peki kesiciye bağlı akım trafosu var. o zaman oda ters akıma maruz kalmazmı. benim demek isteğim. şalt sahasında bir kesici var. normal çalışmasında problem yok. bu kesiciye akımı ters yönde akım verdiğimizde sistemdeki ölçüm cihazları ve korumalar alarm vermezmi.

ilk sorunuz kesiciye ters yönden geçen akım ile ilgiliydi. eğer kesicinin alt veya üst tarafında akım trafolaı varsa ki çoğu zaman vardır. Bu durumda akım ilk duruma göre ters olarak geçecektir. Bu durumun etkileri ise şu şekilde olur.

1-Eğer bir güç enerji ölçen cihaz varsa bir yönde + değer gösterirken diğer yönde aynı akım olmasına rağmen - gösterecektir.

2-Yöne bağlı bir koruma varsa (örneğin yönlü koruma veya yönlü güç gibi) bu korumalar da akım bir yönde geçerken çalışmaz, seçilen yön olan diğer yönde ise aktif olur ve ayarlanan değerin de üzerinde akım geçerse kesiciyi arızadan açtırır.

SelamunAleyküm

bu soru kafama takıldığı için soruyorum. Y.g. 380 kv lik bir kesicinin girişine çıkışı, çıkışına girişi verirsek ne olur?

bilen arkadaşlar cevaplarsa memnun olurum.
Y.G dediğiniz 34500 volt mu yoksa 125000 volt mu veya 330000 volt mu?Birde ben daha önce bir sanayii sitesinde sorumlu elektrikçiydim.34500 volt 8 tane trafo vardı sanayii sitesinde.Onlarda ben akım trafosu görmdim gerilim trafosu vardı ve 105 volta düşürüyordu voltajı elektrik sayaçlarıda Bu gerilim trafolarıyla çalışıyordu.Yanlışmı hatırlıyorum.

resimdeki manevrada 9256 nolu kesiciye Bakım yapmam istendi. bende manevrayı by-pass ayırıcılarla yaptım (9259-9249).
bana bu yaptığım manevranın yanlış olduğunu ve şöyle yapmam gerektiği bildirildi.
9259 kapat
9237 ve 9235 i kapat ve 9236 yı kapat.

böyle yapıncada kesiciyi tersten beslemiş oluyoruz. 9 ile başlaya rakamlar 380 kv demek. 9 ile biten rakam ise by-pass ayırıcı demek. bana by-pass ayırıcıyı transfer ayırıcı dediler ve 9236 kesicisini tersten beslettirdiler.

Ana ve transfer bara üzerinde ölçü yok manevradan amaç trafonun beslenmesi 9256 kesicisi açtıktan sonra 9255 ve 9257 ayırıcısını da açmanız gerekir.

sormak istediğim özet olarak şu. 9256 kesicisince bakım yapmak için nasıl hareket etmemiz gerekiyor.

59-37-35 ayırıcılarını kapat 36 kesicisini kapat trafoyu besle,
56 kesicisini aç 55 ve 57 ayırıcılarını aç
bakımını yap

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler