Y.G hücresinde karşılaşılan durum?

eskici09

Üye
Merhabalar, Y.G hücresinde kesicinin yakınlarında ve arka taraflarına doğru gaz kaçağı gibi bir ses geliyor, aynı zamanda biraz kokusu da var buna ne sebep olabilir ? Yüksek gerilim işini yapan ustalar kablo başlıklarından ses yapabilir demişti ama koku yapar mı veya ne olabilir ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhabalar, Y.G hücresinde kesicinin yakınlarında ve arka taraflarına doğru gaz kaçağı gibi bir ses geliyor, aynı zamanda biraz kokusu da var buna ne sebep olabilir ? Yüksek gerilim işini yapan ustalar kablo başlıklarından ses yapabilir demişti ama koku yapar mı veya ne olabilir ?

Kablo topraklaması gevşek ise toz,nem ,kirlilik sızıntı akımlarına neden olur ve ses yapar. Hatta sekonder toprak ayarı düşük ise kesiciye açma sinyali bile gidebilir.

ses gevşek bağlantıdan kaynaklıdır. ama koku ilk defa duyuyorum sizden. kesici gaz kaçırsa o kesicinin çalışmayacağını düşünüyorum.
Kablo topraklaması gevşek ise toz,nem ,kirlilik sızıntı akımlarına neden olur ve ses yapar. Hatta sekonder toprak ayarı düşük ise kesiciye açma sinyali bile gidebilir.
yani ses böyle bir gaz kaçağı tarzında , şu ana kadar bi açma yapmadı , koku yoğun bir şekilde değil fakat böyle hiç daha önce karşılaştığım bir koku değil , cevaplarınız için teşekkür ederim , peki termostat ile alakalı bir durum olabilir mi acaba ?

yani ses böyle bir gaz kaçağı tarzında , şu ana kadar bi açma yapmadı , koku yoğun bir şekilde değil fakat böyle hiç daha önce karşılaştığım bir koku değil , cevaplarınız için teşekkür ederim , peki termostat ile alakalı bir durum olabilir mi acaba ?

Hücre içinde ısıtıcı var kablosu aşırı ısınirsa koku yapabilir.

Hücre içinde ısıtıcı var kablosu aşırı ısınirsa koku yapabilir.
Hocam elektrikler gitti , hemen gittim hücreye bakmaya açmış mı ses devam ediyor mu koku var mı diye (hava şartlarından kaynaklı gelen hatlarda ki sorundan dolayı kesilmiş). Hücreyi açtığımda önce sesin olmadığınnı farkettim ,daha sonra içeriden beyaz dumanın dışarıya çıktığını gördüm , kesiciye baktım 1 konumundaydı, uzaklaştım hemen dumanlar sürdü bir süre daha sonra elektrikler geldi dumanlar kesildi eski haline geldi , bir firma ile görüştüm mesnetlerde bir sıkıntı duman yapabilir dediler, sonuç olarak bakıma gelecekler ne olduğunu anlayacağız sanırım.

Schneider elektrik ile iletişime geçtim ses ile ilgili bir video attım , şöyle bir cevap aldım :

Gaz kaçağı değil bu. Corona deşarj sesi muhtemelen yoğuşma çok fazla.
Bara kısmını açıp su buharını enerjisizken sistem silmeniz gerekmektedir. Su buharını kuru bezle siliniz. Su buharını kuutup tekrar enerji veriniz. Eğer bara akımı yüksekse 100-200A gibi geçen aım bir süre sonra ısıtıp kurutur ama akım yüksek değilse yakında ayırıcı ayrıcı epoksisinden hücre gövdesine atlama kaçınılmaz.

Hücre içi ısıtıcıalr çözüm değildir. Ses yoğuşmayı silmeden bitmez. Bir süre sonra gerilim epoksi gövdeyi bozarsa kurulasanız bile ses kesilmez, o nedenle yoğuşmayı kuru bir bezle enerjisizken gideriniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,605
Son üye
osaricicek

Yeni konular

Geri