Y eksen eşit değil

Tamam, bir yanlış anlama olmasın diye sordum
Tam ortadan itince sorun oluyormu, oluyorsa o zaman sürtünme ve / veya hatalı üründen söz edebiliriz.

Olmuyorsa ve/veya oluyorsa, her iki halde de test etmek iyidir:
1. Motoru ve bilyalı somunu monte edin bilyalı somunu tezgaha bağlamayın, somundan başka bir şey hareket etmesin. Motoru sürücüye bağlayın ve Sistemi çalıştırın
2. Her motora tek tek hareket verin, yani sadece bilyalı somunlar kayacak, iki tarafta aynı miktar gidiyor ise problem yok demektir.
Eğer her şey youlunda ise, ikisine birden aynı anda hareket verin, bunu defalarca yapın.
Kolay gelsin

Cevaplar için teşekkürler.
Milleri bağlayınca bir sıkıntı yaşanmıyor. Her iki kolda aynı oranda hareket ediyor.

Acaba arabaları aynı anda kızaklarına monte etmek mi gerekiyor. Ben ayrı ayrı kızaklarına yerleştirip sonra metal kısımları montajlıyorum.

Şu mobilya çekmecelerindeki bilyalı raylarda da aynı konumda yapılmayınca sorun yaratıyor. benzer durum mu acaba

Paralellik ayarı "Komparatör Saati" ile yapılıyor. Mıknatıslı olan kısmı bilyalı arabanın üstüne, komparatörün ucunu da karşıdaki raya temas ettirip yürütüyorsunuz. Yanlız fazla olan iki eksen arasındaki mesafeyi halletmek size kalmış, araştırabilirsiniz. Anlaşılmayan bir husus varsa, fotoğraf bulamazsanız yazın.

Merhaba. Makinanda çok küçük olmayan bir kare kesim yap çapraz ölçümde iki kenarda aynı ölçüde çıkıyorsa hiç uğraşmana gerek yok ama farklı çıkarsa gönyesizlik var demektir ve o zaman müdehale edersin. Ama düz kenarlarını ölçersen makinada gönyesizlik olup olmadığını bulamazsın buna dikkat et çapraz köşeler arasını ölçmen lazım. Eğer gönyesizlik bulursan büyük ihtimalle delik merkezlerin kaymıştır Yada kesim yaptırdığın demirlerde eğilme olmuştur

x eksinindeki sigmaların gönyesiz kesilmesinden dolayı bu kayıklık.
makineye kuş bakışı baktığını düşün.
x eksenindeki sigmanın sol üst kşesine 0.5mm gibi kalınlıkta bir parça koy arasına. bu şekilde civataları sıkıp bir dene bakalım neler olacak

Govde elemanlarinin kesiminde ve/veya montajinda diklik ve paralellik sorunu vardir.

Bu sorunun suclusunu bulabilmek icin uzun mesafelerde olcum yapabilen optik cihazlar gerekir. 1 metre gibi mesafede kumpas ise yaramaz, Gonyelere ne kadar guveneceksin vs.

Cihazin calisiyorsa bu sekilde kullanmaya devam et.

Cevaplar için teşekkür ederim. Birçok şey denedikten sonra yeni fikirler iyi oldu.
Merhaba. Makinanda çok küçük olmayan bir kare kesim yap çapraz ölçümde iki kenarda aynı ölçüde çıkıyorsa hiç uğraşmana gerek yok ama farklı çıkarsa gönyesizlik var demektir ve o zaman müdehale edersin. Ama düz kenarlarını ölçersen makinada gönyesizlik olup olmadığını bulamazsın buna dikkat et çapraz köşeler arasını ölçmen lazım. Eğer gönyesizlik bulursan büyük ihtimalle delik merkezlerin kaymıştır Yada kesim yaptırdığın demirlerde eğilme olmuştur
Öncelikle yeni kestirdiğim mil ve motoru tutacak uzun metal parçada sorun vardı. (Ki bahsettiğim sıkıntılar bu iki parçadan öncede vardı.) Parçaları kestirdiğim yere tekrar giderek hidrolik presle iki uzun parçayı birbirine eşit hale getirttim.
Montajını yaptıktan sonra çapraz ölçümler yaptım eşit hale geldi. ->> Sorun hala düzelmedi.
x eksinindeki sigmaların gönyesiz kesilmesinden dolayı bu kayıklık.
makineye kuş bakışı baktığını düşün.
x eksenindeki sigmanın sol üst kşesine 0.5mm gibi kalınlıkta bir parça koy arasına. bu şekilde civataları sıkıp bir dene bakalım neler olacak
X ekseninde deneme yaptığım sigmanın ucuna dediğiniz gibi parça koydum. --->> Sorun çözüldü.
IMG_5953.JPG

IMG_5954.JPG

Forum istatistikleri

Konular
128,105
Kullanıcılar
449,807
Son üye
bdursun

Yeni konular

Geri