Y EKSENİN DE TİTREME YARDIM

3 haftayı geçti uğraşalı her türlü ayarı denedim olmuyor gecen zamanamı yanayım ettiğim masrafamı yanayım bilemedim

Bazen teoriye harcayacağımız zamanı boşa harcanmış sayıyoruz ve direk pratiğe geçmek istiyoruz ama bu daha fazla zaman kaybı ve bazende maliyet kayıpları olarak karşımıza çıkıyor (malesef bir adet stepmotor sürücümü bu sebepten yakmıştım, kırılan uçlar heba olan malzemeler bunları saymıyorum bile). Öncelikle size bu forumda biraz araştırma incelemeler yapmanızı tavsiye etmek istiyorum, bu konuda yenisiniz ve cnc makinaları herhangi bir bilgisayar yazıcısı veya tarayıcısı gibi tak kullan değildir. Gcode mantığı, mach3 ayarları, step motor ve sürücü ayarları, bunların birazcık oturması gerekiyor. Şimdi adım adım gitmekte fayda var.
- bu titreme olayı Gcode çalıştırırken mi var, yoksa boşta çalışırken de aynı mı
- titreme yapan eksenin step motor sürücü ayarı ile diğer sürücülerin ayarları aynı mı (olması gereken ayar mikrostep 800 olacak şekilde olursa sürücü üzerindeki pinleri sırası ile 1-on 2-off 3-off 4-off 5-on 6-on olarak ayarlayın
-titreme yapan eksen motorunun bağlı olduğu kabloyu diğer sürücüye bağladığınızda titreme yapan eksen değişiyor mu, yeni bağladığınız motor mu titreşim yapıyor. birde kontrol kartınızın eksen çıkışlarını aynı şekilde kontrollü değiştirerek kart çıkışında sorun olup olmadığının gözlemleyin.
-mach3 te config-->motor tuning ayarlarınızın her eksen için ekran görüntüsünü ekleyin.
bunların hepsini yaptıktan sonra tek mesajda yaptığınız adımları ve sonucu yazarsanız biraz daha faydalı yardımlar dokuna bilir.

Bazen teoriye harcayacağımız zamanı boşa harcanmış sayıyoruz ve direk pratiğe geçmek istiyoruz ama bu daha fazla zaman kaybı ve bazende maliyet kayıpları olarak karşımıza çıkıyor (malesef bir adet stepmotor sürücümü bu sebepten yakmıştım, kırılan uçlar heba olan malzemeler bunları saymıyorum bile). Öncelikle size bu forumda biraz araştırma incelemeler yapmanızı tavsiye etmek istiyorum, bu konuda yenisiniz ve cnc makinaları herhangi bir bilgisayar yazıcısı veya tarayıcısı gibi tak kullan değildir. Gcode mantığı, mach3 ayarları, step motor ve sürücü ayarları, bunların birazcık oturması gerekiyor. Şimdi adım adım gitmekte fayda var.
- bu titreme olayı Gcode çalıştırırken mi var, yoksa boşta çalışırken de aynı mı
- titreme yapan eksenin step motor sürücü ayarı ile diğer sürücülerin ayarları aynı mı (olması gereken ayar mikrostep 800 olacak şekilde olursa sürücü üzerindeki pinleri sırası ile 1-on 2-off 3-off 4-off 5-on 6-on olarak ayarlayın
-titreme yapan eksen motorunun bağlı olduğu kabloyu diğer sürücüye bağladığınızda titreme yapan eksen değişiyor mu, yeni bağladığınız motor mu titreşim yapıyor. birde kontrol kartınızın eksen çıkışlarını aynı şekilde kontrollü değiştirerek kart çıkışında sorun olup olmadığının gözlemleyin.
-mach3 te config-->motor tuning ayarlarınızın her eksen için ekran görüntüsünü ekleyin.
bunların hepsini yaptıktan sonra tek mesajda yaptığınız adımları ve sonucu yazarsanız biraz daha faydalı yardımlar dokuna bilir.

ustat dediğin ayarları aynen yaptım tam oldu demiştim şimdi x eksenin de -x bastımmı tıtreme yok ama +x e bastımmı tıtreme oluyor tunink ayarlarından en yavaşa getirsemde +x de titreme gitmiyor ama olmuştu hiç titreme yoktu yarım saat önce hiç bir ayarla oynamadım ... tam düzgün oldugunda kesim bile yaptım ama keserken titremeler gene başladı her eksende mach3 ün ekranında da kesik kesik ilerlemeler oldu sizde durduk yere neden +x bozula bilir ustatlar

Sürücüde ki switch ayarlarını söylenen gibi yaptınız mı?
Bu ayarları yaptıysanız resimlerde ki gibi kalibrasyon yapın 3. resimde ne kadar gitsin diye soruyor 4. resimde ne kadar gittiğini soruyor 3. resmi yapmadan önce başlangıç yerine işaret koyun tamam deyin hareket bittiğinde 4. resim karşınıza çıkacak başlangıçla bitişi ölçüp buraya yazın tamam deyim bunu her eksen için yapın

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    276.9 KB · Görüntüleme: 32
  • 2.png
    2.png
    281.2 KB · Görüntüleme: 25
  • 3.png
    3.png
    273.5 KB · Görüntüleme: 22
  • 4.png
    4.png
    269.3 KB · Görüntüleme: 20
  • 5.png
    5.png
    275.4 KB · Görüntüleme: 20
Sürücüde ki switch ayarlarını söylenen gibi yaptınız mı?
Bu ayarları yaptıysanız resimlerde ki gibi kalibrasyon yapın 3. resimde ne kadar gitsin diye soruyor 4. resimde ne kadar gittiğini soruyor 3. resmi yapmadan önce başlangıç yerine işaret koyun tamam deyin hareket bittiğinde 4. resim karşınıza çıkacak başlangıçla bitişi ölçüp buraya yazın tamam deyim bunu her eksen için yapın

Ayarları resimdeki gibi yaptım manuel kullanımda şu anda titreme falan yok ama çizimi mach3 e attıp kesime başladımmı titremeler başlıyor ve mach3 ün kesim ekranında da titreyerek gittiği görülüyor ve titremeyi bütün eksenler yapıyor yusuf kardeşim kalibrasyon ayarlarınıda yaptım offf offff

Arkadaşlar resimleride yükledim

Ekli dosyalar

• 20171221_125432.jpg
    20171221_125432.jpg
    145.9 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG-20171220-WA0022.jpeg
    IMG-20171220-WA0022.jpeg
    192.2 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG-20171214-WA0027.jpeg
    IMG-20171214-WA0027.jpeg
    142.2 KB · Görüntüleme: 28
Moderatör tarafında düzenlendi:
Bir sürü sorunla uğraşırken moralinizi daha fazla bozmak istemiyorum ama makine ile ilgili bir çok sorun çıkmasını da bekleyebilirsiniz. Forumda sormuş olsaydınız bu makineyi almayın denirdi. Bu fiyata zaten iyice bir ürün alma şansı yok. Satanlar büyük olasılıkla amatör, üstelik iyi niyetli de değiller.

Makinede kullanılan malzemenin küçük hata payları ile imal edilmesi ve aynı şekilde bir araya getirilmesi gerekiyor. Kullanılan çelik malzemenin et kalınlığı yeterli bile olsa düzgün mü? yeterli hassasiyetle işlendi ve delindi mi? Benzer şekilde vidalı mil, alt destekli mil gibi hareketli parçaların hassas bağlanması gerekiyor. Örneğin iki mil arasındaki mesafe bir uçta 300 mm olsun, diğer uçta 301 mm ise bu eksen sıkışmadan, kasılmadan düzgün hareket edebilir mi? Dik yönde de yine hatasız bağlanmış olmalı. Makine toplanırken bu ölçümlerin hassas yapılabilmesi de kolay değil. Bu millerin hassasiyeti zaten düşük, Z ekseninde 8 mm çapında çok ince mil kullanılmış. Router çalışırken eksenin esnemesi gerekir. Elinizle sizin routerı hafifce sağ sol yapsanız esner, döner. Elektronik ve Mach3 ayarları tam bile olsa, eksen hareketleri sırasında karşılaştığınız sorunların bir kısmı bu nedenlerle olabilir.

Çok iyi bir makine alsanız bile belirli bir düzeyde öğrenmeyi, işin içine girmeyi göze almış olmanız gerekir. Hele kendiniz yapıyorsanız veya amatör toplanmış bir makine alıyorsanız çok daha fazla bilgi sahibi de olmanız gerekiyor.

Umarım makinenin önemli sorunları yoktur, ufak tefek düzeltmelerle kullanır hale gelebilirsiniz.

Son düzenleme:
Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için çalışır videosunu yollamışlardı almadan önce bana kendim yapmadım şimdi bu makinayı düzeltmek için bilgiye sahip değilim ilk defa bir cnc ile karşılaştım ve hüsran oldu izmirde bir bilen arkadaş bula bilirsem o şekilde halletmeyi düşünüyorum formada konu açtım benim hakkımdan gelebilcek bir şey değilmiş onu anladım ... Manuel çok rahat hareket ediyor boşta elle çok rahat ilerliyor ama kesime geçtimi iş değişiyor ....

[QUOTE="Emrah45, post: 752945, member: 373463" ]mach3 ün kesim ekranında da titreyerek gittiği görülüyor ve titremeyi bütün eksenler yapıyor[/QUOTE]

Ekranda da titreme var ise ben G code dan şüphelenirim, MACH3 içerisindeki demo kodları çalıştırmayı dener misiniz?

[QUOTE="Emrah45, post: 752945, member: 373463" ]mach3 ün kesim ekranında da titreyerek gittiği görülüyor ve titremeyi bütün eksenler yapıyor

Ekranda da titreme var ise ben G code dan şüphelenirim, MACH3 içerisindeki demo kodları çalıştırmayı dener misiniz?[/QUOTE]
Mach3 ün demo kesimini bulamamıştım dosya klasörde yoktu size zahmet demo kesimler hangi klasörde oluyor birde öyle deniyeyim

Eyer demo kesimdede yaparsa mekanik bir sorun var kesin dicem çünkü her şeyi denedim olmadı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Açıkçası MACH3 kullanmayalı çok uzun zaman oldu, kullanan arkadaşlar cevaplayabilirse sevinirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri