Yıldızdan üçgene geçişte sigorta atıyor

Motor devresinde D tipi kullanmak gerekir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Eğer bu motor bir fana ait ise fanın önü açık ise bu yüzden attırır.
Mekanik olarak bir sürtünme varsa buda sigortayı attırır.

Motor uçları düzgün bağlı ise,kumanda devresindeki kontak kilitleme yoksa üçgene geçişte sigorta attırır ( ZRden yıldız kontaktörü bobini ne giden fazı üçgen kontaktörünün NC kontağından,yine ZRden üçgen bobinine giden fazı yıldız kontaktörünün NC kontağından geçiyormu )

Kontaktorde bi sikinti olabilir.

O kadar çok sebep varki çemberi daraltmadan yorum yapmak nafile. Size şöyle bir örnek vereyim bundan 14-15 sene önce Bir üniversitede Fakülte binalarının komple tesisatlarını yapıyoruz. Ustam telefonla aradı abi acil gel yoksa kafayı yiyecem dedi. Gittim abi motor yıldızdan üçgene geçerken sigorta attırıyor sorunu bulamadım dedi. Aynı güçte sorunsuz çalışan başka bir motorun devresini kullanın sorunun kumanda ve güç devresinde olmadığına emin olun dedim. Denediler yine sigorta attı. Tamam belliki sorun mekanik sen sorunu yanlış yerde arıyorsun dedim. Abi motor mili rahat dönüyor baktım sıkıntı yok dedi. Havalandırma kanalı kapalı olmasın dedim yok abi ne alakası var dedi sonra merak edip araştırdı. Yangın damperi kapalıymış :) kanal açılınca sorun çözüldü.
Bunu anlatmamdaki sebep sorunu 2 satırla anlatmakla burada çözüm bulamazsın bu neye benzer;
Doktora gidip başım ağrıyor acaba sorun ne demeye benzer :)

Son düzenleme:
2 faza kalma durumunda motor hırıltılı çalışır. direk sigorta atıyorsa fazlar çakışıyor demektir.

Kontrol etmeniz gereken noktalar

1- Sigortaya bakın motorun Kw'na uygun bir sigorta seçilip seçilmediğini kontrol edin
2- Zamanın motorun kalkışı için yeterli olup olmadığına bakın
3- Sistemin güc devresinin enerjisini keserek kontrol edin. Otomatik kumanda da yıldız ve üçgenin aynı anda çekip çekmediğine dikkat edin. Aynı anda çekili olmamalıdır. Eğer çekiyorsa sistemi tekrardan tasarlayın.
4- Genellikle yıldız kontaktörü yapışık kalmış olur. Ölçü aletiyle kontaktörü manuel olarak kontrol edin.
5-Motor uçlarının yani UVW ZXY'nin yerlerinin değişmesi sigorta attırmaz. Sadece üçgene geçtiğinde motor durur.

Bu yukarıda belirttiğim noktalara dikkat ederseniz olayı çözebilirsiniz.

Kolay Gelsin.

Motor yildizda kalkiyor ucgende ters donuyor ise sigorta atar

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri