Yıldızdan üçgene geçişte araya timer koymazsam ne gibi sorunlar olabilir?

dilara87

Üye
yıldızdan üçgene geçişte araya timer koymazsam ne gibi sorunlar olabilir.iki kontaktörün aynı anda enerjilenmemesi içinmi araya zaman rölesi koyuyoruz???

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
motorun kalkınma süresinden dolayı timer konulur. motorun kalkınma süresine göre timer ayarlanır ve kalkındıktan sonra timer vasıtasıyla üçgene geçer.

Sanırım arkadaş yıldız zamanindan değil yıldızdan üçgene geçiş anından bahsediyor. O süre zaten çok kısa ama kumandayı çok karmaşık hale getiriyor genelde bunun için normal zaman röleşi yerine zıldızücgen zaman röleşi kullanılıyor o rölede de zaten gecikme olayı var

Hiç bir sıkıntı olmaz bunu pako ilede yapabilirsin tabi motorun korunması için gerekli önlemleri almanız kaydı ile.

Yıldız devreden çıkar çıkmaz üçgen kontaktörü devreye girer.Teorik olarak hiç bir problem çıkmaması gerekir ama ilk çalışmada sorun çıkmasa bile 3-5 kez çalışmada muhakkak faz çakışması olur ve devreyi açar.Bizzat tecrübe edilmiştir:)

arkadaşım üçgen kontaktörünün startını yıldız kontaktörünün üzerinden alırsan sorun olmaz yani yıldız devreden çıkmadıkça üçgen devreye girmez ben bügüne kadar üçgen için timer koymadım sadece yıldızzın çalışma süresini belirlemek için timer koyuyorum

arkadaşım üçgen kontaktörünün startını yıldız kontaktörünün üzerinden alırsan sorun olmaz yani yıldız devreden çıkmadıkça üçgen devreye girmez ben bügüne kadar üçgen için timer koymadım sadece yıldızzın çalışma süresini belirlemek için timer koyuyorum
otomasyon bu yoruma aynen katılıyorum

yıldızdan üçgene geçişte araya timer koymazsam ne gibi sorunlar olabilir.iki kontaktörün aynı anda enerjilenmemesi içinmi araya zaman rölesi koyuyoruz???

elbette yıldızdan üçgene geçişi sağlamak için manuel kumandada o zamanı kullanan insan ayarlıyor

evet yıldızdan üçgene geçişi sağlamak için zaman rolesi kullanılıyor eger
zaman rolesi kullanılamaz ise elektrik motorunun kumanda ettiği sistemlerde kullanım hataları olabilir ve hatta elektrik motoruna zararda verebilir çünkü yıldız çalışması gereken motorun klemensindeki r s t bağlantı uclarının diğer bobin uçlarında köprü vardır eğer bu köpru olmaz ise elektrik motorunda kesinlikle olumsuzluklar yaşanır çünkü full otomatik çalışırken zaman rolesi kontakları koprulenmiş kontaktoru devreden cıkarıp üçgen kontaktoru enerjilendirip motora tam yol vermek için çalıştırmak için gerekli

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri