Yıldızdan Üçgene Geçişte Devir Artmıyor

dethrone

Üye
Arkadaşlar selam,

elimde bir motor var 15kW 1500 devir yıldız üçgen calisiyor. yıldızda belli bir devre geliyor fakat yıldızdan üçgene geçtikten sonra devir artmıyor. Burada yüksek bi titreme ve uğultu basliyor. Enerji kestikten sonra ısınma ve yanık kokusu geldi. Motor yanmıstır diye tahmin ediyorum. ne sebep olmus olabilir sizce motor pompa uygulamasi bu arada

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
öncelikle, yıldız veya üçgen bağlamada motor devri değişmez, sadece yıldızda biraz güçden düşer.(sizin durumunuzda yıldız/üçgen baglamadan bahsediyorum)
Eger ilk defa devreye aldıgınız bır sıstem veya sarımdan gelmiş bir motor ise bu olabliri. Ya yanlış baglantı yapıldı, yada sarım sonrası ucları klemense baglarken yanlıs olrak yanyana bagladılar.

öncelikle, yıldız veya üçgen bağlamada motor devri değişmez, sadece yıldızda biraz güçden düşer.(sizin durumunuzda yıldız/üçgen baglamadan bahsediyorum)
Eger ilk defa devreye aldıgınız bır sıstem veya sarımdan gelmiş bir motor ise bu olabliri. Ya yanlış baglantı yapıldı, yada sarım sonrası ucları klemense baglarken yanlıs olrak yanyana bagladılar.
yıdız ve ya ücgenbağlantıda devir değişir dememiştim. yıldızdan üçgene geçişten bahsediyordum cevap vermişsiniz. demek istedigim genelde yıldız çalışmada nominal çalışma gerilimine yaklaştığında geçilir ya ordaki tam gelmeden geçirilir diye biliyorum genelde ve sonda ufak bi artis olur ve tabiki o anda yine geçiş devrine bagli bi pik akim olustur.

motor sıfır klemens ve pano baglantılarını kontrol ettim bir yanlişlik gözükmüyor.

Son düzenleme:
motor sıfır klemens ve pano baglantılarını kontrol ettim bir yanlişlik gözükmüyor.

Son düzenleme: 1 dakika önce

sen yinede bağlantıları bir kontrol et derim bir uç yer değişmiş olsa motoru yakarsın biliyorsun ....motor uçlarını sök kablolar boşta çalıştır fazları bir kontrol et sargıları ölç problem yoksa çalışır

yıdız ve ya ücgen de devir değişir demedim. yıldızdan üçgene geçişten bahsediyordum cevap vermişsiniz.

Son düzenleme: 1 dakika önce

sen yinede bağlantıları bir kontrol et derim bir uç yer değişmiş olsa motoru yakarsın biliyorsun ....motor uçlarını sök kablolar boşta çalıştır fazları bir kontrol et sargıları ölç problem yoksa çalışır
abi sargıları ölçtürdüm yanmış motor ztn sargı direncleri arasinda ucurum var. ölçümler asagıda gerçi garip bi ölçüm yapmis adam ama ben yandı diye düşünüyorum

W2-V1: 3.91 Ohms
U2-U1: 0.7 Ohms
V2-V1: 3.7 Ohms, reduced to 0
V2-W1: 1.36 Ohms, reduced to 0

Son düzenleme:
Motorda gövdeye kısa devre var mı?Onuda kontrol ettir.Bu ölçümler neye göre yapılmış?U1-U2 v1-v2 w1-w2 olarak mı?Eğer öyleyse U2 omh çok düşük diğerlerinden bu sargı yanmış olabilir!

Yazdıgın rumuzlar dogrumu, normal motorda U-V-W karsılıkda Z-X-Y harfleri olması gerekir.
Bu harfleri motor klemensınden aldınsa eğer. bu motor çift devirli motor olabilir. Etiket değerleriniokurmusun lutfen.

Yazdıgın rumuzlar dogrumu, normal motorda U-V-W karsılıkda Z-X-Y harfleri olması gerekir.
Bu harfleri motor klemensınden aldınsa eğer. bu motor çift devirli motor olabilir. Etiket değerleriniokurmusun lutfen.
evet doğru ve çift devirli motor degil. uzun süredir böyle yaziliyor z x y yerine u2 v2 w2 yaziyorlar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri