Yıldız yada üçgen motor sarimi

modysns

Üye
Slm. Elinde bu 7.5 kw vakum motoru bulunmakta. Motorun sari mi gevremis dediler. Motorcuya verip yeniden sardirdik. Ancak motoru saran kişi motoru üçgen sargı yapmış. Motoru yerine taktigimizda vakum eskisi kadar güçlü çekmiyordu. Servisi aradım. Motorun yıldız şeklinde sarılması gerektiğini söyledi. Sizce bu iki sarim şekli arasında motorda performans kaybı olurmu. Yada bana ne gibi bir olumsuzluk yapar. Benim için önemli olan vakumun güçlü çekmesi. Sonuçta 1 plaka malzeme heder olsa zaten sarim parasının yarısını çöpe atmış olurum. Yeniden saldırmak gerekirmi

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Ben bobinajcı değilim ama elektrikçi olarak ben bir motoru üçgen bağlayacaksam klemensinden üçgen bağlarım yıldız bağlayacaksam da yine kelmensinden bağlarım bobinlerinden üçgen veya yıldız bağlanmış hiç duymadım hadi ben bilmiyorum ve motor üçgen bağlanmış yıldız üçgen bağlantı ile motor çalıştırılıp aynı güç alınır

Vakum motoru farklı mı bilmiyorum ama standart 7,5 kW 3 fazlı asenkron motorlar üçgen bağlanır. Etiketinde yazdığı sürece istenirse de yıldız-üçgen yol verilebilir. Sarimdan gelen motorlarda yıldız köprüsünü içinden yapabiliyorlar. Çok denk geldi. Ama içinden üçgen köprülü olanı ilk defa duydum. Motorunuz dediğim gibi bir motorsa bence orjinalinde üçgen bağlı. Sarimda yıldız bağlamışlar. Gücünün düşük olmasının da asıl sebebi bu. Hata bobinajda olduğundan yeniden sardirmaniz gerekir

selam
Yıldız veya üçgen diye sarım şekli yoktur.Motorun statorundan klemense altı adet uç çıkar ,motor etiketine göre ya yıldız yada üçgen bağlarsınız.Bu durumda sizin motorun klemensinde altı adet uç varmı ?yoksa motor saran kişi tarafından statorda bağlantıyı yapıp üç adet uç mu klemense çıkarmış? ve bunu niye yapsın?

Motor klemens kutusunun resmini burdan paylaşırsan daha iyi olacak

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri