yıldız bağlantı değilde üçgen

emreee

Üye
neden trifaze kompanzasyon yıldız bağlantı değilde üçgen yapılır ya da yıldız yapılırsa ne olur bana formüllerle açıklayabilirmisin.
deşarj dirençleri neden patlamıyor.grafiksel olarak açıklayabilirmisniz.
araştırdım fakat bulamadım yardımcı olurmusunuz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sormuş olduğunuz soruyu örnekle açıklamak istiyorum ;

1000 kw, Cos φ1 = 0,6 geri olan bir cihaz 380/220 volt, 50 Hz li üç fazlı bir
şebekeden besleniyor. Cihazın güç katsayısını Cos φ2= 0,9’a çıkartmak için kondansatör kullanmak istiyoruz.
a) Cihaz için bağlamamız gereken kondansatör gurubunun KVAr olarak gücünü,
b) Kondansatör gurubu (Y) bağlandığında bir fazının kapasitesini Cy = ?,
c) Kondansatörler üçgen bağlandığında bir fazın kapasitesini C∆ = ? hesaplayınız?

a)  Qc= P.( tg φ1 -  tg φ2)          [  φ1 = 53°      φ2 = 26° ]
      Qc=1000(1,33-0,488)
      Qc=842 KVAr

b)    Cy= Qc.10ª / 380².2.Π.f Not: a=9 (on üzeri 9 yazamadım)
        Cy= 842.10ª / 380².2.3,14.50
        Cy= 18500 µF

c)    C∆= Cy / 3
      C∆= 18500 / 3
      C∆= 6166,66 µF

Görüldüğü üzere bir faz kapasitesi üçgen devrede yıldız devreye göre 1/3 kadardır. Kondansatörün kapasitesinin büyük olması boyuta ve maliyete yansır, kondansatör grupları o yüzden üçgen bağlanır.

teşekkür ederim.deşarj dirençleri hakkında herhangi birşey söylememişsin.

Deşarj dirençleriyle ilgili fazla bir bilgim yok kondaş sitesinden şu bilgileri aldım ;

Kondansatörlerin içinde bulunan deşarj dirençleri kondansatör devreden ayrıldıktan sonra üzerinde kalan gerilimi 60 s içinde 50 voltun altına düşürür.Bu uygulama terminallere temas eden kişinin emniyeti için geçerlidir.Hızlı deşarj ise kondansatör grubunun devreden çıkarıldıktan sonra üzerinde kalan gerilimin tekrar devreye alma sırasında yeteri kadar düşük olmasını sağlar.Tekrar devreye alma anında ters alternansla karşılaşan kondansatörün üzerine aşırı gerilim gelir ve hasara neden olur.Hızlı deşarj için dirençler kontaktörün yardımcı kontakları üzerinden kondansatöre bağlanır.Kontaktör çekiliyken(kondansatörler devrede) dirençler kondansatöre bağlı değildir.Kontaktör bırakılı durumdayken (kondansatörler devre dışı)dirençler kondansatörün uçlarına paralel bağlanır ve hızlı deşarj gerçekleşir.İdeal hızlı deşarj zamanı 12 s dir.Unutmayınız kondansatörün içindeki direnç can emniyeti için,hızlı deşarj direnci mal emniyeti içindir.Hızlı deşarj yapılan kompanzasyon panolarında kondansatör ve şalt cihazının ömrü uzayacaktır.

deşarj dirençleri neden patlasın ki?

elek ' Alıntı:
deşarj dirençleri neden patlasın ki?

sen üstüne direk yüksek gerilim veriyorsun sanki 220yi direk üstüne vermiş gibi gerçi seçilen dirençler kondansatör gücünün çeyreği kadar.hocam sormuştu belki birşey vardır dedim ekledim oraya.

Teknikadam_41 çok teşekkürler bilgilerin hepsi nerde saklı ;D ;D kaçlık harddsik kullanıyon ;D ;D bana kopyalayıp yollasana bende aktariyim kendime ;D ;D

Koyma pınar su tutmaz derler sn emreee bazı insanlar iyilikten güzellikten anlamaz amacı üzüm yemekte değildir bağcıyla uğraşmaktır. Seninde elinin altındada internet var ama sorulan soruları anlayıp herkes cevap veremez bunun için sağlam bir deneyim ve bilgi birikimi gerekir sende zamanla edinirsin inşallah :D

arkadaşlar deşarj dirençleri patlamazmış.nedeni akımın anlık maksimum olması yani sürekli geçse oradaki direnç patlar ama burda sadece bir anda maksimum daha sonra yavaş yavaş gerilimde akımda düşüyor.bunun yüzünden patlamıyormuş.

bu arada bende biraz bilgi edindim bu konuda.kondansatörün içine konulan dirençler
daha güçlü yapılıyor herhalde.devamlı bağlı olduğu için zannederim.yada değerleri değişiktir.
bu arada üzümlerin ve bağcıların konuyla ilgisini anlayamadım.

elek ' Alıntı:
bu arada bende biraz bilgi edindim bu konuda.kondansatörün içine konulan dirençler
daha güçlü yapılıyor herhalde.devamlı bağlı olduğu için zannederim.yada değerleri değişiktir.
bu arada üzümlerin ve bağcıların konuyla ilgisini anlayamadım.

devamlı bağlı değil genelde elek kontaktör devreye sokuyor ve çıkarıyor öyle biliyorum.

burada deşarj dirençleri konusu geçmektedir.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/kompanzasyon/1625-desarj-direncleri-yardim.html

işte tam aşağıda konuyu açıklıyor teknikadam.
bende nerden okudum bunu demiştim :D :D

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri