yıldız-üçgen yolvermede kompanzasyon

merhaba arkadaşlar 18 kw'lık bir motora yıldız/üçgen bir pano siparişi aldım müşteri sistemi kompanzasyonlu olarak istiyor yani motor devrey egirdiği zaman kondansatörle devreye girecek bağlantıda bi problem yok ancak kondansatörün kapasitesini nasıl hesablaycam onu bulamadım yardımlarınız için tşk ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ekli cetvelden yararlanabilirsiniz.0,99 olabilmesi için,değeri ,biraz yükseltmeniz gerekir.

Ekli dosyalar

• motor kondansatörü.doc
    44 KB · Görüntüleme: 202
tşk ederim fahri bey bide önerebileceğiniz bir kodansatör markası varmı acaba?

Biz,genelde,Merlin Gerin ve Simens kullanıyoruz.Yerli ürünler içerisinde Kondaş olabilir.Mün-
ferit kompanzasyon yapacağınız için,çok kaliteli olmasına dikkat etmenizde yarar var.

Arkadaşım senin oraya koyman gereken kondansatör gücüm 17,5 veya 17 kvar lık kondansatör sana bol bol yeter en basit hesab istenen cosfi çarpı kw 0,99x18:17,82 yani 17,5 yap yeter iyi çalışmalar

Heralde ! cezaya soktunuz arkadaşımızı.Hesabınızı gözden geçirseniz ! iyi olur.Bu işin,darı / bolu
olmaz.

fahri beyin verdiği cetvele göre 7 kvarlık kondansatör yetmekte nasıl 17 kvar oluyor :S

kondansatör seçimi yukarıdaki dökümanda yokmu zaten..!!!!

___

aşağıdan malzeme seçim cetveline ulaşabilirsiniz.,

KOMPANZASYONDA KULLANILACAK MALZEME
kompanzasyonda-kullanilacak-malzeme.jpg

Arkadaşım senin oraya koyman gereken kondansatör gücüm 17,5 veya 17 kvar lık kondansatör sana bol bol yeter en basit hesab istenen cosfi çarpı kw 0,99x18:17,82 yani 17,5 yap yeter iyi çalışmalar

Bir yanlışlık var bu işte!

Formül şudur:
Qc=P.(tanfi1-tanfi2)

Motor cosfi'si 0,86 ise, yükseltilmek istenen değerin de 0,99 olduğunu kabul ettiğimizde Gerekli kondansatör gücü 8kVAr olmakta.
Bu değer motor tam yükte çalıştığı farzedilerek hesaplanmıştır. Motor yüklenmesi düştükçe kondansatör gücü de azalır.

Daha önceden hazırladığım bir excel belgesini ekliyorum. Buradaki gerekli bilgileri doldurarak gerekli kondansatör gücünü tespit edebilirsiniz.

Gerekli kondasatörü direkt olarak bağlamayın. Sigortali ve kontaktörlü olarak bağlayın. Kontaktörü de M kontaktörü ile aynı anda devreye girecek şekilde bağlayın. İsterseniz gerekli kondansatör gücünü iki parça olarak bağlayın. Biri M ile diğeri de üçgen ile girsin devreye.

Ekli dosyalar

• Motor için sabit kondansatör seçimi (Detaylı).rar
    4.8 KB · Görüntüleme: 92
(Bu değer motor tam yükte çalıştığı farzedilerek hesaplanmıştır. Motor yüklenmesi düştükçe kondansatör gücü de azalır.)
Genc arkadas, yardımcı olmusda, ben yukardakı cümlede takıldım. Bu zamana kadar aklımda kalan, motorlar, yüksüz calısdıkca, hesaplamadakı/ cetveledekı degerden fazla kondansatör gerkesinimi olur, yani cosfi'si düşerdi..
Konuyu bir daha görüşmek mümkünmü..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri