yıldız üçgen yolverme

3 fazlı bi motora yıldız 3 gen yol vermem lazım. pic16f877a ile.. dönem projesi olarak böyle bi tavsiye aldm ama biraz yabancıyım konuya. tahrik sistemleri dersiden teoriğini biliyorum ama dervresi felan nasıl olucak pic in ne işi olucak bilmiyorum. bu konuda yardım edebilecek varsa sevinirim:)

Öncelikle kullanacağın motorun gücünü belirlemelisin. Bu güce göre motorun çekeceği akım ve buradan kablo, sigorta, kontaktör(veya akım kurtarıyorsa röle) seçimi yapmalısın. Yıldız-üçgen yolvermeyle ilgili forumda detaylı bilgi bulabilirsin.
Kumanda katında ise, yıldız-üçgende zaman rölesi ile yaptığını PIC ile yapacaksın. Tabii, burada PIC ten aldığın çıkış gerilimlerini de röle/kontaktörleri çektirebilmesi için yükseltmen gerekecek. Yine çektireceğin röle/kontaktörlerin bobin akımlarını da sağlaman gerekiyor. Zor bir projeye benzemiyor. Kolay gelsin.

3 fazlı bi motora yıldız 3 gen yol vermem lazım. pic16f877a ile.. dönem projesi olarak böyle bi tavsiye aldm ama biraz yabancıyım konuya. tahrik sistemleri dersiden teoriğini biliyorum ama dervresi felan nasıl olucak pic in ne işi olucak bilmiyorum. bu konuda yardım edebilecek varsa sevinirim:)

Yıldız Üçgen Bağlantı Şeması
24/5/2008

Bobinlerin giriş uçları olan U,V,W’ye üç uygulanıp, bobin çıkış uçları olan X,Y,Z kısadevre edilirse bu bağlantıya Yıldız Bağlantı denir.

R fazı için Giriş Ucu: U —– Çıkış ucu: X
S fazı için Giriş Ucu: V —– Çıkış ucu: Y
T fazı için Giriş Ucu: W —– Çıkış ucu: Z

[λ]: Yıldız bağlantıda sargılar arasında 120°’lik faz farkı olduğundan hat gerilimi faz geriliminin katıdır. Faz akımı ise hat akımına eşittir.

Uh= . Uf Uh=1,73 . Uf Ih=If

[Δ ]: Üçgen bağlantıda birinci fazın çıkış ucu ikinci fazın giriş ucu ile, ikinci fazın çıkış ucu üçüncü fazın giriş ucu ile üçüncü fazın çıkış ucu, birinci fazın giriş ucu ile bağlanır.

Ih= . If Ih=1,73 . If Uh=Uf

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri