yıldız üçgen toplam 250 kw

yavuz31

Usta Üye
arkadaşlar 2 ad 75 kw motor yangın sistemine su basacak

1-yıldız üçgen,soft start,inverter hangisi ile yol verelim
2-ağırlık muhtemelen yıldız üçgen yapacağım
a) 3 ad 3tf51 kullanacağım uygunmu
b) şalter nasıl seçmeliyim ne olmalı 200 amp tmş uygunmu
c) güç devresi bara ilemi kablo ilemi yapmalıyım ?
d)zaman kaç saniye olmalı yıldızdan üçgene
e)başka önerileriniz varsa lütfen ekleyiniz
3-toplam güç 250 kw 400 kva trafo uygunmu
4-50 ve 100 mt mesafe için 2 ad 3x150+70 kablo idealmi

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yangın sistemleri ile ilgili bir yönetmelik var mı bilmiyorum ama forumda bilen biri paylaşırsa çok iyi olur. Sorduğunuz soruya hakim değilim ancak şöyle bir yorum yapacağım;

1) Yangın pompası olduğu için derhal çalışması gerekir, ayrıca motor milindeki yük pompanın çalışma mantığı gereği devir arttıkça artacaktır yani bir vinç motorunda olduğu gibi çok yüksek kalkış momenti yoktur bu nedenle direk üçgen kalkış yapmak yerinde olur.

a) Direk üçgen kalkış 3TF51 yerine 3TF52 kullanmak daha uygun olur. Seçim tablosunda 3TF51 gözüküyor ama acil durumu ve direk üçgen kalkışın yarattığı yüksek kalkış akımını göz ardı etmememiz gerekir.

Bir de 250 kW demişsiniz ama 2 adet 75 kW motorunuz var. Kalan yükler nedir?

diğer yükler

2 ad 7,5 kw su pompası
2 ad 5,5 brülör fan motoru
2 ad 5,5 su motoru

şuan için bildiklerim bu kadar proje 1 haftaya kadar ofisimize gelir

yangın esnasında, elektrıkler kesilir veya kesilmesi gerekebilir. Bu durumda dizel motopomp grubu kullanılması gerekebilir. Yalnız, siz 400 kVA trafadon bahsettiğinie göre, sadece yangın pompaları için ayrı, ayrı bir mahelde trafo ve tesısat teşkıl edeceksınız gibi görünüyor.

sayın zeybek aslında burada trafo olabilir maksadı ile yazdım trafo olmayabilirde yer haddane demir çelik fabrikası muhtemelen frekans ile demir ısıtma ve eritmede olabilir belkide 2500 kva trafo vardır ve yurtdışında ırakta kaldıki orada elektrik kesintisi olmaz diye düşünüyorum ama yinede durum ne olur bilemem ben oraya gitmeden önce panoları burada hazırlayacağım ve sizin fikirlerinizi orada sizlere ulaşamayacağımdan önceden önemsiyorum biliyorsunuz çölde kurulu fabrikada mesafeler uzun olur o yüzden 250 kw güç için ayrı ayrı 2 ad 3x150+70 lik kablo düşünüyorum

75 kw yangın pompası için şalt malzeme si söylermisiniz mkş,c1 c2 c3,zaman rolesi,faz koruma v.s

yıldız üçgen süresini kaç saniye ayarlamalıyım

daha önce formda öztürk38 isimli arkadaş paylaşmıştı

Siemens in 3tf52 3tf51 serisinden hiç ama hiç memnun kalmadık konveyor ünitelerinde .ama tabi konveyor sistemleri ağır yük altında kalkış yapan sistemler ve de ağır yük altında kalkış yapamadığı anlarda bilinçsiz operatörler tarafından arka arkaya startlar verilerek kontaklar defalarca demeraj pik akımlarına maruz bırakılabiliyor. bunun da siemensin 3tf52 sinin canına okuduğunu çok gördük. artık bıkıp vakum kontaktöre geçtik çok da rahat ettik işyeri olarak. elimsanın kataloğundan uygun kontaktörler seçilebilir bence.

Siemens in 3tf52 3tf51 serisinden hiç ama hiç memnun kalmadık konveyor ünitelerinde .ama tabi konveyor sistemleri ağır yük altında kalkış yapan sistemler ve de ağır yük altında kalkış yapamadığı anlarda bilinçsiz operatörler tarafından arka arkaya startlar verilerek kontaklar defalarca demeraj pik akımlarına maruz bırakılabiliyor. bunun da siemensin 3tf52 sinin canına okuduğunu çok gördük. artık bıkıp vakum kontaktöre geçtik çok da rahat ettik işyeri olarak. elimsanın kataloğundan uygun kontaktörler seçilebilir bence.
DEDİKLERİNE KATILIYORUM zamanında simensin 3 ta22 vs 3tf serilerinden bizde çok çektik,özellikle vinçler AC4 katogorisine girdiği için motor gücünün 2 katı kontaktör kullanırdık.
şimdi sirius serisi fena değil,tabiki diğer markalarda düşünülebilir

400 KVA lık bir trafo 250 kW lık bir yük için uygun gözüküyor ama transformatörün çıkışında olacak kesicinin set değerleri sizi baya yorar kanımca . Çünkü 2 adet 75 KW motorun direk devreye girmesi kaba hesapla 2 kA lik bir demeraj akımı yaratabilir . Ani açma ayarlarını çok dikkatli yapmalısınız.
200 A termik şalter yeterli olurmu olmazmı onu şimdiden kestirmek zor ; çünkü tek bir motorun tam yük nominal akımı yaklaşık bir hesapla 150 A çıkıyor ama tabi ki kullanacağınız pompalar motoru ne kadar yükler ; motor tam yük mü yarım yük mü ya da başka bir değerdemi çalışır onu çalışma anında görmek lazım. Ama motorlar tam yüklenmese bile en azından sistemin kurulu gücü değerinde TMŞ kullanmak gerekir ; çünkü ilerde sisteme yeni yük ilaveleri olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri