Yıldız-üçgen PLC

merhaba arkadaşlar ufaktan projeme başladım diyebilirim şuanda bağlantı aşamaları bitmek üzere enson olarakta programlamasını yapacam ama Elimde Push butonlar mevcut yani basınca X aktif oluyor,ben stop butonuna bastığımda push buton start görevi göreceği için olmaz diye düşündüm bunu nasıl yapabilirim yıldız/Üçgen devresi için kullandığım keypad numaratör ,

images.jpeg

Yıldız-Üçgen devre simülasyonunda motor bölümlerine ben sadece 24V led koyacağım sadece start butonuna basınca devre belirlenen süre sonunda Yıldızdan üçgene geçecek ama acaba harici stop butonumu kullansam?

images (1).jpeg

Beni mazur görün arkadaşlar şuanda işyerinde olduğum için ladder şemayı paintle çizmek zorunda kaldım ben buradaki stop butonunu ne yapabilirim ayrı harici bir stop butonu üzerindenmi durdurayım?? Yoksa Stopu nasıl resetlersem sistem durar...PLC'de daha yeniyim biraz yardımlarınıza ihtiyacım var

Hocam istersen set-resetleri kullanarakta yapabilirsin.
Stop butonuna bastığında setlemiş olduğun herşeyi resetleyebilirsin.

Hocam istersen set-resetleri kullanarakta yapabilirsin.
Stop butonuna bastığında setlemiş olduğun herşeyi resetleyebilirsin.

Yani benim orada ifade edilen stop butonum normalde gerçekteki start butonu yani pals geldiğinde Resetleme yapacak ama bunu devreye nasıl ekleyebilirim...Askerden yeni döndüğüm için beynim durmuş ya!! :confused:

Yani Bu devreye ilave olarak Devreyi sistemden çıkarmak için ayrı bi resetlememi yapmak lazım??
yoksa ben elimde hazır bulunan harici stop butonumu bağlayayım?

Son düzenleme:
Şuanda programınıza göre 2 adet buton kullanacaksınız. start ve stop butonlarını "push-buton" kullanmanız gerekiyor. Set veya reset buton kullanmanıza gerek yok. Fakat sanırım siz 1 adet butonla start ve stop yaptırmak istiyorsunuz doğru anlamış mıyım?

Şuanda programınıza göre 2 adet buton kullanacaksınız. start ve stop butonlarını "push-buton" kullanmanız gerekiyor. Set veya reset buton kullanmanıza gerek yok. Fakat sanırım siz 1 adet butonla start ve stop yaptırmak istiyorsunuz doğru anlamış mıyım?

Yok adem hoca ben 1 ad.butonla start stop yaptırmayacam Starta bastığımda Sistem aynı yıldızdan -üçgene geçerek çalışmasına devam edecek.Sadece Sistemi Tamamiyle durdurmak istediğimizde Stop butonu olacak benimde elimde işte malzeme olarak Push buton start işlemini yapıyo...Sorunda o ya ! :(

Siz hem start hem de stop butonunu NO yani normalde açık buton olarak kullanacaksınız. Ben de elimdeki plc setinde sizin programınızı yazsam 2 adet no kontaklı start stop butonu kullansam istenilen çalışma elde ediliyor. Sorun yok yani.

Siz hem start hem de stop butonunu NO yani normalde açık buton olarak kullanacaksınız. Ben de elimdeki plc setinde sizin programınızı yazsam 2 adet no kontaklı start stop butonu kullansam istenilen çalışma elde ediliyor. Sorun yok yani.

Bunu nasıl yapabiliriz öyleyse ben buradaki stop butonun Ladderdaki sembolünü NO 'kontakmı kullanayım Yoksa NC üzerinden NOT komutu ile ters işlemmi yaptırayım?? nedersiniz?

stop butonunu ladder kontaklarında no yap yok yere terslemene gerek yok atıyorum I0.0 girisini start I0.1 girişini stop yaptın plcnin I0.0 girişine bağlayacağın buton no olacak bastığında startı verecek I0.1 girişine nc buton bağlayacaksın oda stop butonun olacak hepsi bu neden nc olayını dışarı aldık dersen stop butonun kablosu çalışma durumunda kopmuş olduğunu bir düşün

stop butonunu ladder kontaklarında no yap yok yere terslemene gerek yok atıyorum I0.0 girisini start I0.1 girişini stop yaptın plcnin I0.0 girişine bağlayacağın buton no olacak bastığında startı verecek I0.1 girişine nc buton bağlayacaksın oda stop butonun olacak hepsi bu neden nc olayını dışarı aldık dersen stop butonun kablosu çalışma durumunda kopmuş olduğunu bir düşün

Evet İlhan bende senin gibi yapmayı ensona sakladım ama zaten kullanıcağım devre simülasyon üzerinde olacağı için ona Lüzum yok gibime geliyor Ama Ladder kontaklarında Atıyorum şimdi devre üzerinden gitmek gerekirse I0.0 start, I0.1 Stop oldu varsayalım network-1'de bulunan Stop (NC) devamına -|NOT|- komutunu girsemde aynı şeyi yapmış olmazmıyız?? yani start ve stop butonlarım NO var elimde?? Cevap bekliyorum

arkadaşım yıldız üçgenin ,STEP 7-MicroWIN Project - awl dosyası ve PDF sini koydum
umarım işine yarar
kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri