Yıldız üçgen motor sorunu

75kw motorda start a bastığımda sürükli yıldız kontaktör cekip bırakıyor zaman rolesi yeni degiştirdim sorunu ne olabilir

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
75kw motorda start a bastığımda sürükli yıldız kontaktör cekip bırakıyor zaman rolesi yeni degiştirdim sorunu ne olabilir
Çok kısıtlı bilgi vermişsiniz.
Standart Yıldız/Üçgen devre kullandığınızı varsayıyorum.
Buna göre;
Yıldız kontaktörü ve Zaman rolesi start sonrasında çekip motor yol aldı ve timing sonunda zaman rolesinin kontaklarının pozisyon değişimi sonucu Yıldız kontaktörü düştü, Üçgen kontaktör çalışmadı..

Eğer arıza yukarıdaki şekilde gelişiyor ise;
Üçgen kontaktör bobin devresindeki Yıldız kontaktör NC kontak, Zaman rolesi NO kontak arızalı olabilir, Üçgen kontaktör bobini yanmış olabilir, bu devredeki bağlantılar hatalı olabilir.
Devrenin ilgili kolu üzerinde kullanılan her elemanın kontağının girdi-çıktı kontrolü yapılmalı.

Çok kısıtlı bilgi vermişsiniz.
Standart Yıldız/Üçgen devre kullandığınızı varsayıyorum.
Buna göre;
Yıldız kontaktörü ve Zaman rolesi start sonrasında çekip motor yol aldı ve timing sonunda zaman rolesinin kontaklarının pozisyon değişimi sonucu Yıldız kontaktörü düştü, Üçgen kontaktör çalışmadı..

Eğer arıza yukarıdaki şekilde gelişiyor ise;
Üçgen kontaktör bobin devresindeki Yıldız kontaktör NC kontak, Zaman rolesi NO kontak arızalı olabilir, Üçgen kontaktör bobini yanmış olabilir, bu devredeki bağlantılar hatalı olabilir.
Devrenin ilgili kolu üzerinde kullanılan her elemanın kontağının girdi-çıktı kontrolü yapılmalı.

Motor uclarını cıkardıgımda hersey normal calışıyor yıldızdan zamanı geldi mi üçgene geciyor ama motoru bagladıgımda yıldız kontaktör ünden ateş cıkıyor ve sürekli acıp kapıyor motor uclarını ölctüm dogru baglı ve bu sürede motor da hareket ediyor

Moderatör tarafında düzenlendi:

Motor uclarını cıkardıgımda hersey normal calışıyor yıldızdan zamanı geldi mi üçgene geciyor ama motoru bagladıgımda yıldız kontaktör ünden ateş cıkıyor ve sürekli acıp kapıyor motor uclarını ölctüm dogru baglı ve bu sürede motor da hareket ediyor
Motorunuz sarıma falan gittiyse bobin uçları yanlış gibi, sarıma gitmedi ise nasıl ölçtünüz bilmiyorum ama bobin uçları yer değişmiş olabilir, motor sargılarında bir sıkıntı vs.. Motorda ve bileşenlerinde aramak lazım hatayı.

Motorunuz sarıma falan gittiyse bobin uçları yanlış gibi görünüyor. Nasıl ölçtünüz bilmiyorum ama yanlışlık görünüyor.
Motor sarıma gitmedi ölcü aletini bazır konumuna alıp karşılıklı ucları buldum Aynı faza denk gelecek şekilde bagladım motorda bir sorun olabilir mi

Motor sarıma gitmedi ölcü aletini bazır konumuna alıp karşılıklı ucları buldum Aynı faza denk gelecek şekilde bagladım motorda bir sorun olabilir mi
Sargı uçlarında bir sorun varsa yüksek güçlü motorlarda avometre biraz yanıltabilir. Sargı uçlarının bulunması için aşağıdaki dosyayı inceleyiniz.
Bunun dışında sargılarda kavrulma varsa, gövdeye kaçak yapıyorsa tercihen kollu meger ile kontrolünün yapılması gerekir. Motor rahat döümüyor mu, sıkışıyor mu vs... bakmak lazım.

Ekli dosyalar

• Elektrik motorları bobin uclarının bulunması..doc
    39.5 KB · Görüntüleme: 36
Motorunuz yildizda bir yone üçgende diger yone donmek istiyor muhtemelen.

1.Gerilim düşüklüğüne bakdınızmı...
2. Ucgen kontaktörünü, kendı normalde acık ontagı ıle daımı devre kalacak sekılde baglantı yapın. Üçgene gecdıkden sonrai zaman rölesının görevi sona ersın.

Motorunuz yildizda bir yone üçgende diger yone donmek istiyor muhtemelen.
Ücgene gecmeden bu sorun oluşuyor
1.Gerilim düşüklüğüne bakdınızmı...
2. Ucgen kontaktörünü, kendı normalde acık ontagı ıle daımı devre kalacak sekılde baglantı yapın. Üçgene gecdıkden sonrai zaman rölesının görevi sona ersın.
Ölcüm yapmadım ama yanındaki lambalar sönüyor calışma anında

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri