Yıldız üçgen ileri geri çalışması

abi etmeyin eylemeyin şu motorun etiketini yollayın bir ..
motor kaç kw ta üçgen bağlıyoruz?
nasıl 6 amper çeker ?
6 amper çeken motor neden yıldız üçgen kaldırılır ?
acaba motorun üçgen çalışmaya müsait olayabilirmi?
üçgen 380 yazısnı gördünmü etikette ?
kafamda bir sürü soru dolaşıyor
6A denildikten sonra ben durumdan off zaten.. 🙂

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
abi etmeyin eylemeyin şu motorun etiketini yollayın bir ..
motor kaç kw ta üçgen bağlıyoruz?
nasıl 6 amper çeker ?
6 amper çeken motor neden yıldız üçgen kaldırılır ?
acaba motorun üçgen çalışmaya müsait olayabilirmi?
üçgen 380 yazısnı gördünmü etikette ?
kafamda bir sürü soru dolaşıyor
Motor üzerindeki etikette Üçgen 400 etiketi vardı. Ayrıca diğer çalışma aralıkları da mevcut. Termik çalışma aralığı 1,5-2,5A. (Modeli aşağıda) Kusura bakmayın, forumda yeniyim, iş için değil eğitim için sormuştum. Proje proje ilerliyoruz, detaylı bilgiyi pazartesi atarım inş.
6A denildikten sonra ben durumdan off zaten.. 🙂
20-25 yil once mezun olduk, o vakitten beri elektrige bakmadik, hic elektrikle ilgili de calismadim. Bilgiler cok kopuk kopuk. Zati egitimi de iyi almamistik. Tekrar ogrenmeye calisiyorum. Bu yuzden cok absurd gelebilecek seyler yazabilirim :D

Ekli dosyalar

• IMG_2032.jpeg
    IMG_2032.jpeg
    370.6 KB · Görüntüleme: 2
Son düzenleme:
motor 5 kw tan büyük yani etiketi yollayında bakalım neyin nesimiş

Motor etiketi aşağıya ekledim.

IMG_2049.jpeg
IMG_2050.jpeg

motor 5 kw tan büyük yani etiketi yollayında bakalım neyin nesimiş

bu motorun etiketi diyorki siz bu motoru üçgende 400 voltta yıldızda 680 volta çalıştırabilirsiniz .
bu motor direk üçgen bağlanacak deyor . benmi yanlış yorumladım

Yorumunuz yanlış değil elbette ama illaki 660-690 volt olması gerekmiyor. İyi bildiğiniz konular.
Konuya yabancı arkadaşlar için hafıza tazeleyelim.
Yıldız-Üçgen yol vermeye uygunluk kriterinde 3 şart arayacağız;
1. Etiketteki üçgen voltaj değeri Şebeke faz-faz voltaj değerimize eşit mi,
2. Motor gücü 4 kw' tan büyük mü, küçük veya eşit mi,
3. Etiketteki yol verme rejimi nedir..
Etikette üçgen karşılığındaki değer şebeke voltajına eşitse yildiz karşiligindaki voltaj değerine bakmaya gerek kalmaz.
Motor gücü 4 kw ( 5 kw ta kabul ediliyor) dahilinde ve etiket üçgen değeri 380 ise bu motora direkt üçgen yol verilebilir.
Örneğin etiket bilgisi üçgen 380V, yıldız 660V ise ve motor gücü 4kw'dan büyükse bu motora Y/U yol verilmelidir.
Veya soruda örnek teşkil eden etiketteki bilgiye göre üçgen 400V, yıldız 690V ve gücü 3kw olan bu motora yol verme rejimindeki uygulama Y/U olsa motor çalışacaktır ancak motor gücü 3kw oldugundan direkt olarak üçgen bağlantı tercih edilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,892
Son üye
bekmezci

Yeni konular

Geri