Yıldız üçgen geçisindeki sorun?

edelgado13

Üye
Yıldız üçgen geçisindeki sorun? yardım edin

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Edelgado13 arkadaŞim nasil bİr sorun var aÇiklayabİlİrmİsİn bİzde kompresÖrlerde yildiz ÜÇgen kullaniyoruz ama hİÇ bİr sorunla karŞilaŞmadik!!.saygilar

eger kompresorde tahlıye valfı kullanmadıysanız vede yıldız ucgen rolesı degılde zaman rolesı kullandıysanız sorun yasarsınız lutfen sorununuzu detaylı olarak acıklayınız

hava kompresörü için yıldız üçgen pano yaptık, şimdi sorun çıkarıyor, yıldızdan üçgene geçince kısa devre oluyor, baya araştırdık sorunun nerden kaynaklandığını bulamadık panoyu defalarca söküp yeniden topladık ama sorun devam ediyor, . bulunduğumuz yerde bu konunun ehli bilir kişiler olmadığı için bire bir yardım isteyeceğimiz kimsede yok lütfen çok acil yardım edin

sn edelgado13
motor uçları doğru bağlı ise, komanda devresinde; üçgen kontaktörün bobine giden enerjiyi, yıldız kontaktörün kapalı kontağından geçirin. buna dikkat edin. kolay gelsin.

Merhabalar benim de komprosörlerle değil ama yıldız üçken çalışan bir motorla aynı sorunum olmuştu gerçi ben sulama motor arızasına gitmiştim ama yıldız üçkense aynı olması lazım sadece farklı olacak başka sensör yada cihazların kontak uçları olabileceği kanısındayım ama ben sorunumu zaman rölesini değişerek çözmüştüm zaman rölesinin kontağı yapışık kalmıştı çift kontak bi röleydi sanırım tam da aklımda değil ama birini kapatınca diğerini açmıyodu hatırladığım kadarı ile
Bu arada ben de burdur da okudum sn hocalarım ve çok sevdiğim insanlar olan Mustafa ARI , Ali KAVURUR , Ali BAŞAR hocalarıma da burdan saygı ve sevgilerimle...
Murat YAĞCI

Yıldız-üçgen sistemlerde üçgene geçişte faz sırası değişirse sigortalar atabilir.Kontaktörler arasındaki köprüleri iyi inceleyin.İkinci olarak zaman rölesinin çalışmasını kontrol edin.Kolay gelsin.

Aslında burdaki bilir kişilerin sizlere daha ıyı yardım edebılmesı için bır sekılde kurmus olduğunuz panonun çizmini ve elemanlarını burda belırtmenız gerekır. Çunku bu konuda tecrubesizsenız, belkide doğru bildiğiniz bir çok yanlışı tekrarlayıp duruyorsunuzdur. Bunu bir eleştırı olarak kabul etmeyın size yardım edebilmemiz için bunlar gerekiyor.

Arkadaşım diğer arkadaşlarında bahsetdiği gibi,bende faz çakışmasında şüpheleniyorum,yıldız kontaktörü üzerindeki faz sırası ile üçgen köntaktörü faz sırası aynı olmalıdır,aksi takdirde güç sigortası atar,kontaktör kontakları yapışır,şu şekilde deneme yapabilirsin güç devresine enerji verme önce kumanda devresini çalıştır,sorunsuz çalışıyorsa sorunu güç devresinde ara bu saatden sonra halledeciğine inanıyorum.ayrıca kompresör markasını iletebilirsen size daha çok yardımcı olacak arkadaşlar çıkacaktır,hayırlı işler.

Cevat Varlı/istanbul

cvarli ' Alıntı:
Arkadaşım diğer arkadaşlarında bahsetdiği gibi,bende faz çakışmasında şüpheleniyorum,yıldız kontaktörü üzerindeki faz sırası ile üçgen köntaktörü faz sırası aynı olmalıdır,aksi takdirde güç sigortası atar

Yıldız kontaktorüne R S T fazları bağlanmaz, dolayısı ile üçgen ile yıldız kontaktörünün kısa devreye sebebiyet vermesinden bahsetmek yanlış olur.

Yıldız & üçgen kontaktörleri arasında elektriksel kilitleme yapılmamış ise faz çakışması kaçınılmazdır. Konuyu açan arkadaşımızın hangi projeye göre panoyu tasarladığını görmek lazım.

amatör.usta ' Alıntı:
Yıldız-üçgen sistemlerde üçgene geçişte faz sırası değişirse sigortalar atabilir.

Faz sırasının yanlışlığı kısa devre sorunu yaratmaz, Ana kontaktör ile üçgen kontaktörü faz sırası yanlış ise ;

1 : Motoru 2 faza maruz bırakırsınız, bu durumda sigorta değil termik atar.
2: Motor yıldızdan üçgene geçince durur.

Detay için bakınız ;

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kumanda-bilgime-güvenirdim-ama-yapamadım.4201/

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri