yıldız üçgen devrelerde kontaktör ve termik röle seçimi

Motor akımı hesabında,formülde,motor veri-
mide vardır.Yanlış burada başlıyor.0,78 değerinide hangi güç ve hangi devir için kabul ettiğinizi belirtmenizde yarar var.Yıldız kontaktörden de 1/3 değil kök 3 akım geçer.Yani,termikten geçtiği kadar.
Önce verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Motor verimi 37Kw'lık motor için elimdeki çizelgede 0,91 yazıyor.Bu güçteki motor için akımın hesabında değere alınacak kadar etki etmiyor.
cos değeri elimdeki çizelgede 0,78 yazıyor. Sizin uyarınızla internette başka bir çizelgeye baktım. 0,88 yazıyor.Sanırım en doğrusu motorun etiketinden yazmak.Çünkü elimdeki tablolarda değerler birbirini tutmuyor.
Acaba piyasada kontaktör ve termik seçim tablosundan bakarak mı bunu belirliyorlar, yoksa pratik bir hesapla mı (yaklaşık olarak)bunu belirliyorlar? Piyasada çalışan biri bunu yazarsa sevinirim.
Yalnız Yıldız çalışmada, üçgen çalışmadaki akımın 1/3'ü kadar akım çekiliyor diye biliyorum ben. Bu nedenle de 72/3= 24A çekilir deyip 32A'lik kontaktör konur dedim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Pratik olarak akım,motor gücünün 2 katı gibi
kabul edilir.En doğrusu, motor etiketine tabi
olmaktır.

Pratik olarak akım,motor gücünün 2 katı gibi
kabul edilir.En doğrusu, motor etiketine tabi
olmaktır.
Bu örnekteki 37 Kw lık motor için 37*2=74A . Hesaplamayla da zaten 72A çıktı.Tamam
Peki kontakörleri ve termiği siz nasıl seçiyorsunuz.37kw'lık bu motor için düşünürsek;
üçgen ve enerji kontaktörleri değerleri ne olmalı
yıldız kontaktörünün değeri ne olmalı
termik değeri ne olmalı

Termik : 43 amp. ortada olan
Kontaktör : AC3 çalışmaya göre akım değeri

Ana ve üçgen 80,yıldız 50 amp.Yıldız kontak-
tör ilk çeken ! olmalı.Yanımda cetvelim yok,
ancak,genel uygulama böyle yapılıyor.

Son düzenleme:
Ana ve üçgen 80,yıldız 50 amp.Yıldız kontak-
tör ilk çeken ! olmalı.Yanımda cetvelim yok,
ancak,genel uygulama böyle yapılıyor.
Bizim şemalarımızda enerji kontaktörü ile yıldız kontaktörü aynı anda çekiyor. Termiği de motordan önce koyuyoruz.
O zaman seçim nasıl oluyor?

Termik,kol devresine konur.50 çeşit şema-
dan istediğinizi uygulamak size kalmış.Bu
konu 50 yıldır tartışıldığı için,fazla yoruma
lüzum görmüyorum.Daha önce bu konu ile
ilgili şema koymuştum.Ben,2 zaman röleli !
onu uyguluyorum.

start verildiğinde motor anma akımının tümü hat kontaktöründen geçiyor.baktığım kontaktör seçim tablolarında hep motor gücünden küçük kontaktörler seçilmiş.sanırım ilk kalkış hesaba katılmıyor...

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri