yıldız üçgen devrelerde kontaktör ve termik röle seçimi

Yaptığım tum hesaplamalar şebekeden çekilen akım değerlerine göre seçilmesi gereken kontaktör ve termik değerleriydi.Konu nedense motorlar sargısından geçen akım değerlerine kadar gitti.(Bu motora göre Z=9,2 ohm)
Üçgen bağlantıda sargıdan geçen akım 41A ,Yıldız bağlantıda 23A.(Bu motora göre Z=9,2 ohm). 72A ise üçgen çalışmada şebekeden çekilen akım.O halde sizce kullanılması gereken kontaktör ve termik seçimi ne olmalı.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yaptığım tum hesaplamalar şebekeden çekilen akım değerlerine göre seçilmesi gereken kontaktör ve termik değerleriydi.Konu nedense motorlar sargısından geçen akım değerlerine kadar gitti.(Bu motora göre Z=9,2 ohm)
Üçgen bağlantıda sargıdan geçen akım 41A ,Yıldız bağlantıda 23A.(Bu motora göre Z=9,2 ohm). 72A ise üçgen çalışmada şebekeden çekilen akım.O halde sizce kullanılması gereken kontaktör ve termik seçimi ne olmalı.

Şöyle ki ;
Önce bildiklerimizi bir yazalım.

Üçgen devrede ;
Ihat = Ifaz x 1,73 ,
Uhat = Ufaz .

Yıldız devrede ;
Ihat = Ifaz ,
Uhat = Ufaz x 1,73 'tür.
......
Esas olarak sizler de bu formüller üzerinden hesaplar yaptınız.Bu belki de ezber idi.Biz burada nedenini sorgulamış olduk.
Bunların hepsi birbiri ile bağlantılı konular.Faz Akımını bilmeden , Hat Akımını -bize lazım olanı- bulamayız.
...
Üçgen bağlantıda her fazdan 72A geçiyorsa kanımca en az buna 105A Kontaktör ve 63-80A veya bir üstü Termik kullanmak gerekir.
Yıldız bağlantıda her fazdan 24A geçiyorsa yine kanımca buna en az 44A Kontaktör takmak gerekir.
Yukarıdaki değerler kaliteli devre elemanları için geçerli.Bir de buna Uzak Doğu faktörünü eklersek çekilen amperlerin 2 katı değerinde Kontaktörler kullanmak gerekir.

Şöyle ki ;
Önce bildiklerimizi bir yazalım.

Üçgen devrede ;
Ihat = Ifaz x 1,73 ,
Uhat = Ufaz .

Yıldız devrede ;
Ihat = Ifaz ,
Uhat = Ufaz x 1,73 'tür.
......
Esas olarak sizler de bu formüller üzerinden hesaplar yaptınız.Bu belki de ezber idi.Biz burada nedenini sorgulamış olduk.
Bunların hepsi birbiri ile bağlantılı konular.Faz Akımını bilmeden , Hat Akımını -bize lazım olanı- bulamayız.
...
Üçgen bağlantıda her fazdan 72A geçiyorsa kanımca en az buna 105A Kontaktör ve 63-80A veya bir üstü Termik kullanmak gerekir.
Yıldız bağlantıda her fazdan 24A geçiyorsa yine kanımca buna en az 44A Kontaktör takmak gerekir.
Yukarıdaki değerler kaliteli devre elemanları için geçerli.Bir de buna Uzak Doğu faktörünü eklersek çekilen amperlerin 2 katı değerinde Kontaktörler kullanmak gerekir.

Konunun daha detaylı olması için sizi destekliyorum .Ama yapılan hesaplamanın ezber olarak değerlendirmeniz üzücü kısım,neyse.Motorumuzun tekrar şebekeden çekilen akım değerlerine döndüğümüze sevindim.Aslında size sorduğum sorunun cevabını almış olduk.üçgen ve yıldızda ki Ihat ve Uhat değerler eşleşmelerini belirtmişsiniz.Faz akımını bulmadan hat akımını bize lazım olanı bulamayacağımızı önemle belirtmişsiniz,ama motor emp. es geçtiniz.Baştan itibaren sizin tabirinizle ezbere formülün detaylarıyla yazmayıp size çıkan değerleri direk verdim.Kullandığım formüller ise;

(Hat akım; I=P/1,73xUxCosQ ) ise (üçgen sargıdan geçen akım; Is=Ih/1,73) ise (sargı emp.; Z=U/Is) ise (Yıldız hat akımı ; U/Z)

yıldız için kontaktör değerini,hat akım değerini bulduktan sonra %58 değerini aldım.Saygılarımla

Saygılar bizden..
Amaç doğruyu , doğru ifadelerle bulmak.Yoksa karşısındaki insanı küçümsemek , hor görmek değil.
Meseleye bu gözle baktığımızda önceki mesajlarınızda yıldız hat akımının ;
72A x (58/100) = 42A olduğunu belirtmişsiniz
.
Bizim bu konuda bir fikir ayrılığımız oldu.İfadenizde bu kontaktörün olması gereken akım değeri demiş olsaydınız aynı şekilde düşünmüş olurduk.

öncelikle konuştuğumuz güç devresinin ekte olduğu gibi olduğu konusunda anlaşalım. ekte bir de federal seçim tablosu var.

eğer termik kontaktörden önce ana hatta olsaydı akımının 72 A göre ayarlanması gerekirdi ama burada üçgen hattında olduğu için 72/1.73 ve ya 72x0,58 in karşılığı olan 41 a ayarlanması gerekir.

Ekli dosyalar

• yildizüçgen.pdf
    15.5 KB · Görüntüleme: 806
  • 87.pdf
    87.7 KB · Görüntüleme: 550
kullandığın motor kw değerine göre kontaktörde yazan değere bakarak ana ve üçgen kontaktörünün değerini belirleyebilirsin.yıldız kontaktörünüde bir alt güçde seçemen yeterlidir.termiğide motor maksimum akımını göz önüne alaraktan
(amaç yanmaktan korumak değilmi.?)o aralığı içinde barındıracak şekilde seçemen yetertli...hat başına veya hat sonuna yerleştırmeye göre değeriş değişir.

arkadaşlar öncelikle merhaba diyerek motortlarda kafanıza göre termik koyamasınız trifaze motorlarda örnegin 5,5 kv motor diyeli 5,5 iikiye carparak 11amper yapar buda bu maksimum cekecek akımdır fakat motorun yapacagı işe göre bu amper düşer buna görede motor calıstırıp ölcerek buna göre termik yada kontaktör seçimlerini yapmalısınız fakat 220 motorlarda bu farklı 220 motorlarda bu uygulamnayı yapmayınız

Saygılar bizden..
Amaç doğruyu , doğru ifadelerle bulmak.Yoksa karşısındaki insanı küçümsemek , hor görmek değil.
Meseleye bu gözle baktığımızda önceki mesajlarınızda yıldız hat akımının ;
72A x (58/100) = 42A olduğunu belirtmişsiniz
.
Bizim bu konuda bir fikir ayrılığımız oldu.İfadenizde bu kontaktörün olması gereken akım değeri demiş olsaydınız aynı şekilde düşünmüş olurduk.

Syn Hayrettin demir yıldız hat akımı faz akımına eşit olmayacak mı??? yani 24 A gibi olması gerekmiyor mu ??

Sorunuzun cevabı alıntı yaptığınız mesajımdan , daha önceki mesajlarımda bulunmaktadır...

Var ama ben bunu gerçekten tam olarak netleştirmek için soruyorum üçgen hat akımı 72 ise (72/1,73)= yıldız hat akımı demişsiniz sonrasında. Benim kafamı karıştıran şey ise yıldız hat akımı=yıldız faz akımı değil mi? Benim atladığım kısım galiba konaktör üzerinden geçen akımı yıldız hat akımı düşündüğümden hata yapıyorum anladığım kadarıyla. Kontaktör bağlantısını düşününce yıldız noktasından kök 3 kat fazla akım geçeceğini görememden kaynaklanıyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri