yıldız-üçgen bağlantı hakkında

hkn_blt

Üye
Merhabalar 0.75Kw motorum var. Etiket değerinde üçgen 230V yıldız 400V yazmaktadır.
Motoru elimdki tek faz giriş invertorle çalıştırmak istiyorum. Motor etiket değerlerine göre üçgen bağlantı yapmalıyım buraya kadar normal. Bende üçgen bağlantı yapıp motora yol verdim ve invertör çıkışları yandı. Şimdi kimisi diyor 4kW kadar yıldız bağlanır. Peki etiket değeri neden öyle ozaman ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İnvertör 220V ile çalışıyorsa motoru etiket değerine göre üçgen bağlamanız gerekir ki sizde öyle bağladım diyorsunuz invertör ile ilgili bir sorun olmasın

İlk önce motorunuzun ve kullandığınız güç kablosunun izolasyon değerlerini bir ölçün , sonra başka noktalara bakarsınız ....

Motoru yıldız yapıp şebekeden direkt besliyorum.herhagi bir sıkıntı olmadan çalışıyor.

Motoru yıldız yapıp şebekeden direkt besliyorum.herhagi bir sıkıntı olmadan çalışıyor.
Bu tip sürücülerin kartları kısa devre anında hemen arızalanabiliyor, kendim zamanında bir tane bozup tamire göndermiştim, cihazın parası kadar para istemişlerdi oha çekmiştim :)

0,75kw motorun yapacağı işte verimi çok önemli değilse havalandırma fanı vs.. gibi bi iş yapıyorsa kondansatör ekleyerek sürücüsüz çalıştırın.Verim düşecektir göz önünde bulundurun

Korkmaz arkadasimizin dediği gibi motor klemensin oldugu yere kondansator atara tek fazla 380 calisyiriyormus gibi yani bi nevi motoru kandiriyoruz :)

Yaptığım uygulama sarım makinası mecburen invertör kullanıyorum.
Sürücü garantiden gelcek yine üçgen bağlıcam :p

Üçgen bağlantıda 230V, yıldız bağlantıda 400V çok saçma değerler. motor etiketinin resmini gönderir misin.

Etiket bu şekilde

Ekli dosyalar

• 20151013_150438.jpg
    20151013_150438.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 58

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci