Yıldız/Üçgen Kumanda Devresi

Lafla olmuyor hocam daha iyi bir devre yap paylaş bizde yorum yapalım. ;)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Eskimeyenler ne güzel söylemiş :
“İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar.”
Bu da MURPHY den : Bir işi yapabilecek olanlar yaparlar, yapamayanlar öğretirler, öğretemeyecek dahi olanlar ise o işin yapılmasını emrederler.

Zaman rölesi kendi kapalı kontağından geçtikten sonra enerji almış, devreden çıktığı anda motor yıldızda sürekli takılı kalır ve motor çalışıp 5-10 saniye sonra durur.Pratikte doğru yapmış olabilirsin fakat çizimde hata olduğu ap açık belli.

Sent from my ASUS_Z00LD using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Lafla olmuyor hocam daha iyi bir devre yap paylaş bizde yorum yapalım. ;)

Siz,o anlamda ! söylememiş olsanızda,onlarca Mühendis/Teknisyen ve yüzlerce öğrenciye ders vermiş ger-
çek bir hoca ( halende devam ediyorya ! ,neyse ) olarak," hocam " tabirinizi iltifat olarak kabul ediyorum.
43 yılda çalıştırmış olduğum en büyüğü 1100 kw lık 3500 adet motor ( 2000 kw lık 25 adedi ! yıldız üçgen )
devrelerinde kullandığım yıldız-üçgen şemayı," handmade " ! olarak,beğenilerinize sunuyorum.
Kumanda devresindeki 16 amp sigorta,AEG USW43 kontaktör ( 500 volt,400 kw motor devresi için ) ler için
kullanılmıştır.
Rahmetli ! ( MURPHY ) yaşasaydı,aşağıdaki soruları cevaplamasını isterdim.
- Yıldız-Üçgen devrede,ilk çeken kontaktör neden yıldız kontaktörü olmalı ?
- 10 sn. lik d2 zaman rölesi niçin kullanılmış olabilir ?
- " Başarı,ayrıntıdan geçer " sözüdemi size ait ?
- Her kuşun eti yenirmi ?

Ekli dosyalar

• Y-Üçgen.jpg
    Y-Üçgen.jpg
    100.2 KB · Görüntüleme: 151
Bence işleri basitleştirmek daha mantıklı. Örneğin geçen 45kW'lık bir motor sürdüm schneider marka şalt malzemeleri ile. Zaman rölesi yerinede yine aynı marka pnomatik y-u zaman rölesi kullandım, ana kontaktörün üzerine yardımcı kontak bloğu gibi geçirdim hepsi bu kadar.

Sonrada kapalı kontağından yıldızı, açık kontağından üçgeni çalıştırdım ve olay bitti, Extradan yok zaman rölesini devreden çıkar yok bilmem ne hepsi ortadan kalktı.

Ürün lads2

Siz,o anlamda ! söylememiş olsanızda,onlarca Mühendis/Teknisyen ve yüzlerce öğrenciye ders vermiş ger-
çek bir hoca ( halende devam ediyorya ! ,neyse ) olarak," hocam " tabirinizi iltifat olarak kabul ediyorum.
43 yılda çalıştırmış olduğum en büyüğü 1100 kw lık 3500 adet motor ( 2000 kw lık 25 adedi ! yıldız üçgen )
devrelerinde kullandığım yıldız-üçgen şemayı," handmade " ! olarak,beğenilerinize sunuyorum.
Kumanda devresindeki 16 amp sigorta,AEG USW43 kontaktör ( 500 volt,400 kw motor devresi için ) ler için
kullanılmıştır.

İşte bu hocam, böyle tek satırla emeklerin gömülmesine katlanamıyorum.
Gelelim yoruma :)

Sizi küçük düşürmek istemem ama bu devre çalışmaz düzeltirseniz iyi olur.

soru 1 : Motor Anma akımının tamamını ana kontaktöre yükleyip yıldız kontaklarının yapışmasını engellemişsiniz güzel.

soru 2 : D1 arıza yaparsa D2 devreye girer güzel.

Son düzenleme:
Bence işleri basitleştirmek daha mantıklı. Örneğin geçen 45kW'lık bir motor sürdüm schneider marka şalt malzemeleri ile. Zaman rölesi yerinede yine aynı marka pnomatik y-u zaman rölesi kullandım, ana kontaktörün üzerine yardımcı kontak bloğu gibi geçirdim hepsi bu kadar.

Sonrada kapalı kontağından yıldızı, açık kontağından üçgeni çalıştırdım ve olay bitti, Extradan yok zaman rölesini devreden çıkar yok bilmem ne hepsi ortadan kalktı.

Ürün lads2

Evet temiz ve titreşimsiz ortamlarda çok güzel çalışıyor.
Fakat makine üzerinde fabrika ortamında hele bide ortamda toz varsa çok sıkıntı yapıyor. Ne gibi, kontaktörün çektiği plastik pim zamanla titreşimden kopuyor ve ilk konumuna dönüyor, buda elektriksel kitleme yoksa devre yükte üçgen çalışan motoru yıldızla çalıştırmaya başlıyor .:confused: Kontakları çok toz topluyor ve geçirmiyor.
Titreşimsiz ve temiz ortamlarda bende kullanıyorum.

İşte bu hocam, böyle tek satırla emeklerin gömülmesine katlanamıyorum.
Gelelim yoruma :)

Sizi küçük düşürmek istemem ama bu devre çalışmaz düzeltirseniz iyi

soru 1 : Motor Anma akımının tamamını ana kontaktöre yükleyip yıldız kontaklarının yapışmasını engellemişsiniz güzel.

soru 2 : D1 arıza

Dersini çalışmamışsın.Otur.Sıfır.

Son düzenleme:

Düzeltelim.( cevap,diğer yazı içerisine girdiği için )
Dersini çalışmamışsın.Otur.Sıfır.

Son düzenleme:
kullanılmıştır.

Şemayı yanlış verdiğim için özür dilerim.Düzeltilmişi ekte.

Ekli dosyalar

• 20160903_095618.jpg
    20160903_095618.jpg
    120.4 KB · Görüntüleme: 114

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular