Yıldız Üçgen Kumanda Şeması Lazım

mesut2000

Üye
ya arkadaşlar bana acil yıldız üçgen kumanda şeması lazım arattım çizim çok ama çizimlerde hangi kontak uçlarına baglıyoz ney nereye köprülü belli değil okadar anlayamadım bana lazım olan sıradan 3 kontaktörlü 1 zaman saati ve 1 termikli start stop lu kumanda şeması güç olayını yapıyorum ama kumanda işi karıştı yanlış yapıp patlatma yada motor yakmak istemiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Arkadaşlar yanlış anlamayın herkes okul mezunu değil. Sanırım benim gibi sembollerden anlamayan arkadaşlarda vardır sizden ricam netten buldum temizledim bende bunu ama içini bana lazım olan kumanda devresi güç e ihtiyacım doldurabilecek birisi varsa sevinirim

a0ca3m.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
devrenin sembol kullanarak çizimi aşağıdaki gibidir.

ve bu çizimin ekts simülasyonu

https://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/yıldız-üçgen-esc.32689/ bu adrestedir.

bu çizime ait devrenin güç şemasının verdiğiniz şekle uyarlanmış hali aşağıdadır.

güç şeması tamamlandıktan sonra yine yukarıdaki verdiğim şekle göre, sizin devrenize uygulanmış kumanda şeması aşağıdadır.

gözden kaçan bir hatam yoktur umarım.

*Bu kumanda devresinde zaman rölesi devreden çıkmamaktadır.

saygılar...

yazılan mesajı düzenleme seçeneği aktif değil acaba sorun nedir. ??

ana kontaktörün normalde kapalı(NC, 21-22 kontakları) kontağı devrede kullanılmadığından mühürleme için açık(NO 13-14 kontakları) kontağının kullanıldığına dikkat ediniz.

Ekli dosyalar

• yıldız-üçgen.esc
    30 KB · Görüntüleme: 586
Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu şemadan da yararlanılabilir.

Ekli dosyalar

• Yıldız -Üçgen şema.rar
    7.7 KB · Görüntüleme: 1,131
baba süpersin valla çokçok saol herkese teşekkürler yarın yapmama gerekiyodu nası yapcam diye düşüyordum çok saol valla

mesut2000 arkadasım bence kurdugun devre saglıksız bır devre bende var ama nasıl yukleyecegımı bılmıorum

arkadaşlar bence termik röle sigorta ve ana kontaktörün arasında olmalı termkten nötür geçmelidir böyle daha saglıklı çalışır

arkadaşlar bence termik röle sigorta ve ana kontaktörün arasında olmalı termkten nötür geçmelidir böyle daha saglıklı çalışır

Daha büyük bir termik röle kullanmanız gerekir. Gerek yok.

Bu da benden olsun... Start-Stop / Paket şalter seçenekli , paket şalterli çalışmada gecikmeli start yapan , Üçgen çalışmada kompanzasyon kondansatörü alan devre...

Son düzenleme:
Benim kurduğum panolarda bende termik röleyi kontaktörden sonraya koyardım ama bir sorun yaşamadım.Hatta bazı panolarda termiği sigortadansonraya koyanlarıda gördüm....

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,872
Kullanıcılar
449,466
Son üye
Only Black

Yeni konular

Geri