yıldırım,kısa devre,yüksek ve alçak voltaj,dalgalanmaya karşı koruma?

veli125

Üye
dostlar daha önce sokaktaki elektrik direğindeki tellerin bir birine teması ile oluşan akımda evdeki elektronik cihazlarımın hepsi yanmıştı. tv,uydu,şarj aleti gibi. ileri zamanlarda trafoya giren sansar benzeri hayvan yüzünden yine prizde takılı cihazlarım yanmıştı.
daha sonra ups aldım 3-4 yıl kadar kullandım ve işi bitince attım. şimdi ups almak istemiyorum. bunun yerine nette satılan akım korumalı prizler gerçek koruma sağlarmı. yada nelere karşı korur.
yada bana önerebileceğiniz koruma cihazı varmıdır.

istediklerim sokaktaki hatta yıldırım düştüğünde oluşan akıma karşı, kısa devre,yüksek,alçak voltaj,gerilim,peak,trafoya giren kediye karşı anlayacagınız bu tür tüm zararlara karşı bir cihaz varmı.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Parafodur ve gerilim koruma rölesi kullanarak yapabilirsiniz

Nette satılan akım korumalı pirizler,basit ko-
ruma cihazlarıdır.Leutron,Phoenix vs. gibi
profesyonel cihazlar ve faz koruma düzene-
ği kullanmanız gerekir.Bu cihazların sağlıklı
çalışabilmesi içinde,topraklama direncinizin
2 ohm. dan küçük olması gerekir.

söylediğin markalara baktım ancak türkiyede satışı yok sanırım. birde hangi cihazı almam lazım. malum piyasada çok fazla cihaz var. her biri bir şeyi korudugunu idda ediyor.hepsini koruyan tek cihaz yokmu.
bizim burdaki hatlarda dalgalanma olmaz, elektrik seviyesi çok güzel. tek sıkıntı kuşlar, trafoya giren hayvanlar ve hatta düşen yıldırım (eve düşen değil) bunlar için koruma yapsa yeter. yoksa hattımızda voltaj düşmesi, dalgalanma durduk yere olmuyor.

Dameks ve Phoenix firmaları ile temas kura-
bilirsiniz.Market ürünlerine boşa para verme-
yin.1 liralık varistör için 50-60 liranıza yazık.

anladım. biraz araştırdım. bana en çok gerekli olan yıldırımda oluşan aşırı gerilime karşı korumaydı. onun içinde ''aşırı gerilim koruyucu''takılması gerekliymiş. entes, siemens, schneider bu markaların yada sizin söylediğiniz markalardan bulursam almayı düşünüyorum. sigorta kutusuna takarım sanırım tüm ev hattına takılıyor. ve priz gibi değil tüme vi koruyor.
sizce gerçek koruma sağlarmı. kullandıgım cihaz yanmadan çok hzlı şekilde elektrği kesermi
birde varistör tek kullanımlık mı.

Tüm tesisatı koruyan tipler olduğu gibi,pi-
riz tipi olanlarda var.Topraklama direnciniz
< 2 ohm olmak şartiyle % 100 e yakın ko-
ruma sağlar.Leutron ,Phoenix , Dehn marka
ürünlere odaklanın !

Son düzenleme:
-peki priz tiplerinde nanosaniyeden bahsediliyor.yani çok hızlılar. tüm tesisatı koruyanlarda aynı hızlımıdır. elektronik cihazlar yanmadan elektriği kesermi?
-birde bu varistor dediğiniz eleman tek kullanımlıkmı. yoksa sigorta gibi attıgında tekrar kaldırıp devamlı kullanabilirmiyiz. sormamın sebebi forumun birinde tek kullanımlık diye okumuştum..
-aşırı gerilim koruyucuyu alırsam başka bir cihazda almam gereklimi her tehlikeye karşı korurmu.mesela kısa devre koruma özelliğide içinde varmı yoksa onu ayrımı almam gerek.

- Tüm cihaz korumaları nanosaniyedir,
- Tek kullanımlık olmamakla beraber,sınırlı ömürlüdür,
- Bunları kullanmanız halinde ( söylediğim şartlarda ! ),
başka cihaza gerek yoktur,
- Kısa devre koruma özelliği yoktur,
- Konu ile ilgili geniş açıklamaları,Legrand kaynaklarında
bulabilirsiniz.

Verdiğin bilgiler icin cok teşekürler
Peki Parafudr ile aşırı gerilim koruyucu aynımıdır. Yoksa başkamidir. Yada farkı nedir.
Birde söylediğin markalara bakarken karşıma kael ve entes markalari da cikti. Bu markalarin koruyuculari kalitelimidir. Yoksa legrand dan vazgeçme diyorsun.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri