Yüzde 1 ler mertebesinde gerilimi 5V a kadar yükseltecek bir devre hakkında YARDIM!

fcayy

Üye
Arkadaşlar merhaba ,

Elimde bulunan bir motorun switch inden yaklaşık olarak 0.05 V gerilim alıyorum.Bunu kullandığm msp ye yaklaşık 5V input olarak vermem lazım motoru durdurmak için.Gerilimi bu mertebelerden yükseltebileceğim bir devre var mı ?

Daha fazla detay lazım.
Motor ne motoru?Ne iş yapar?Kaç volt?
Swicth ne svici ?Rolü ne?
Neden 0.05 volt geliyor?

Sinyali yükseltmek mi istiyorsunuz yoksa mesela 40 milivoltun üstündeyse 5v yapmamı istiyorsunuz. Sinyali yükseltmek için noninverting opamp amfikatör, karşılaştırmak için - input ucuna 40mv bağlı bir komparatör kullanmalısınız.

Bu kadar dusuk gerilimlerde gürültü cok önemlidir. Havadan nem kapıp bu gerilimler induklenebilir.

Motoru durdurmak icin baska bir yontem denemek lazim bu motorun switch i dediginiz parca nedir ? Ona gore hareket edelim.

Hocam cevaplarınız için teşekkürler ,
Bu kadar dusuk gerilimlerde gürültü cok önemlidir. Havadan nem kapıp bu gerilimler induklenebilir

Dediğiniz doğru bu kadar küçük bir gerilim için riskli bir durumdu.Bunun için switch e ayrıca bir direnç ile gerilim verip işlemci input bacağında gerilim olarak algılattım.Bu şekilde sorunum çözüldü.

Hocam cevaplarınız için teşekkürler ,

Dediğiniz doğru bu kadar küçük bir gerilim için riskli bir durumdu.Bunun için switch e ayrıca bir direnç ile gerilim verip işlemci input bacağında gerilim olarak algılattım.Bu şekilde sorunum çözüldü.

Daha mantikli bir hareket olmus.

Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri