Yükselen ve düşen kenar?

bestk

Üye
Merhabalar siemenste kullandığım yükselen ve düşen kenar için kullandığım her tetik farklı bir hafız bitiyle ilişkilendirilmesi gerekiyor sanırım. Aksi takdirde çalışmıyor. Bunun daha kolay bir yöntemi var mı? Hal böyle olunca kullandığım tüm bitler vs karışıyor ve program kalabalığı oluşturuyor.
teşekkürler

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhabalar,
Programınızın ekran görüntüsünü atabilir misiniz daha açıklayıcı olabilir.
İyi günler dilerim.

Merhabalar siemenste kullandığım yükselen ve düşen kenar için kullandığım her tetik farklı bir hafız bitiyle ilişkilendirilmesi gerekiyor sanırım. Aksi takdirde çalışmıyor. Bunun daha kolay bir yöntemi var mı? Hal böyle olunca kullandığım tüm bitler vs karışıyor ve program kalabalığı oluşturuyor.
teşekkürler
yükselen ve düşen kenarın normal bir dijitalden farkı yok yalnızca biri kalkerken sinyal veriyor biride inerken yani şöyle biri butona basıp elimizi çektikten sonra sinyal verir biride basarken sinyal verir ama bunlar sürekli sinyal vermez tek seferlik verir

yükselen ve düşen kenarın normal bir dijitalden farkı yok yalnızca biri kalkerken sinyal veriyor biride inerken yani şöyle biri butona basıp elimizi çektikten sonra sinyal verir biride basarken sinyal verir ama bunlar sürekli sinyal vermez tek seferlik verir
yükselen düşen kenar ne biliyorum cevabınız için teşekkürler ama sorum bu değildi. sorum simeste örneğin her yükselen kenar için alt kısmında bir m biti tanımlamamız gerekiyor bunu sormuştum ben sebebi ne diye?Çünkü her defa bir şey tanımlamak yoruyor

ST dilinde mantık aşağıdaki şekilde

Kod:
DegerAnlıkDegisti(Bool) := (yenideger <> eskideger); (* yenideger eski degerden farklı mı? *)

eskideger               :=  yenideger;

Son düzenleme:
Evet her pozitif ve negatif kenar için bir memory biti kullanmak zorundasınız .
Ben her kullanımda rastgele "mem_1", "mem_2" diye yazıp yeni tag tanimliyorum.
Zaten yeni birtane eklerken diğerleri beliriyor ve en son kaç yazdiysam bir sayı arttırarak devam ediyorum. Sonra Sağ tıklayıp define tag yapiyorum.

Sende onlara datablok bool ver ayrıca,normal hafızalarla karışmaz.

Evet her pozitif ve negatif kenar için bir memory biti kullanmak zorundasınız .
Ben her kullanımda rastgele "mem_1", "mem_2" diye yazıp yeni tag tanimliyorum.
Zaten yeni birtane eklerken diğerleri beliriyor ve en son kaç yazdiysam bir sayı arttırarak devam ediyorum. Sonra Sağ tıklayıp define tag yapiyorum.
Teşekkürler şöyle bir şey yapsam nasıl olur alıma geldi. m0.5 1hz clock bitini herhangi bir m bitine atasam örneğin ()m100.0 ve bunu istediğim her yerde m100.0 [ ] olarak kullansam nasıl olur?

en doğrusu bir db oluşturmak mesela pozisifkenar_db . bunun içinde bool tipinde 100 tane değişken oluşturun.mesela p1,p2,p3.......p100 burdan sırasıyla kullanın.karışıklıık olmaz.Emin olmazsanız sağ tıklayıp cross referans yaparak daha önce herhangi bir yerde kullanıp kullanmadığınıza da bakabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri