Yüksek lisans tezi yardım

kst3734

Üye
Arkadaşlar tez için yardım istiyorum. Fikir ve yol gösterebileceklere şimdiden teşekkür ederim.

Tez konusu : ... Asenkron generatörün doğrudan akı denetimiyle gerilim kontrolü....

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
invertör ve konvertör dökümanlarında başla bence. çok güzel uygulamalar görebilirsin. Bu değişik varyasyonları sinerjistik bir kombinasyonu ile çok marjinal bir yöntem elde edersin.

kolay gelsin.

sadece kendi yorumum çok fazla bilgim yok.

rotorda ki sargılara uyguladıgın voltajla rotordaki manyatik alanı artırıp azaltıyorsun. Boylece statorda ki sargılarda oluşan voltajı değiştiriyorsun.

statora gerilim üretecek sargıları sarıyorsun. rotorada sargı sarıyorsun elektro mıknatıs oluşturmak için. uyguladıgın elektrikle manyatik akıyı kontrol ediyorsun. boylece statorda ki sargılarda oluşan voltajı kontrol etmiş oluyorsun. sanırım. istenilen bu mudur bilmiyorum.

@toyer
Asenkron generatörlerin çalışması senkron generatörlerden farklıdır. Gereken mıknatıslanma akımını girişine bağlanan (üçgen veya yıldız) kapasitörlerden sağlarlar.
@kst3734
Tez konularınız için ingilizce kaynaklardan araştırma yaparsanız daha çok bilgi toplarsınız. YÖK'ün ulusal tez arşivinde de belki bulabilirsiniz. Konuya yabancı iseniz asenkron generatörler (induction generator) hakkında bilgi toplayınız. Daha sonra doğrudan akı denetimi (Direct Torque Control, DTC) işleyişini öğreniniz. Elinizde yoksa bir an önce MATLAB yazılımını edininiz. MATLAB'ta bununla ilgili örnek simulasyonlar bulabilirsiniz. Büyük ihtimalle hocanız simulasyon isteyecektir. Üniversitenizin IEEE aboneliği varsa yabancı makalelerden faydalanınız. IEEE için bilgi işlem biriminden alacağınız kullanıcı adı ve şifre ile evinizden proxy kullanarak da girebilirsiniz. Şimdiden başarılar dilerim.

Son düzenleme:
@toyer
Asenkron generatörlerin çalışması senkron generatörlerden farklıdır. Gereken mıknatıslanma akımını girişine bağlanan (üçgen veya yıldız) kapasitörlerden sağlarlar.
@kst3734
Tez konularınız için ingilizce kaynaklardan araştırma yaparsanız daha çok bilgi toplarsınız. YÖK'ün ulusal tez arşivinde de belki bulabilirsiniz. Konuya yabancı iseniz asenkron generatörler (induction generator) hakkında bilgi toplayınız. Daha sonra doğrudan akı denetimi (Direct Torque Control, DTC) işleyişini öğreniniz. Elinizde yoksa bir an önce MATLAB yazılımını edininiz. MATLAB'ta bununla ilgili örnek simulasyonlar bulabilirsiniz. Büyük ihtimalle hocanız simulasyon isteyecektir. Üniversitenizin IEEE aboneliği varsa yabancı makalelerden faydalanınız. IEEE için bilgi işlem biriminden alacağınız kullanıcı adı ve şifre ile evinizden proxy kullanarak da girebilirsiniz. Şimdiden başarılar dilerim.

sayın atafırat rüzgar tirbünlerinde üretilen enerjiyi şebekeye nasıl direk olarak aktarabiliyoruz? bilginiz varsa paylaşırmısınız.

tirbün fazla rüzgar oldugunda hızlı döner buda frekansın tutmamasına neden olmaz mı? frekans olayını nasıl ayarlıyorlar direk elektrik dağıtım hattına bağlı olan jenaratörlerde?

İşin saha kısmı hakkında tecrübem yok. Ama rüzgar hızının, tribünün tasarlandığını rüzgar hızının dışına çıkması durumunda rotor kilitleme yapılır. Yüksek lisansta işin daha çok generatör kısımları ile ilgilendiğim için tesis kısmı hakkında net bilgim yok.

Değerli arkadaşlar teze bazı sebeblerden dolayı ara vermiştim. Asıl yardım gereken konu asenkron generatörde değişik rüzgar hızlarında sabit gerilim üretmek istiyorum. Bunu akımdenetimi ile yapacağım. Bana gerekli olan yardım şu; aşağıdaki simulink devrelerine sadece flux observer ve pıd kontrolör eklemem gerekiyor.
Yani değişik hızlarda sabit gerilim almak istiyorum. Bunu ise uyartım akımı ile yapmam gerekiyor. Bu yüzden simulinkte gerekli pıd ekleyemedim.
0BC828AE-6068-4A40-9550-44A9FF76638C.jpeg
19AA320C-E51A-422E-9C26-EB0753F5A622.jpeg
BBB16AE6-A06C-4CD8-A360-E9D2B4DEA1C6.png
BC4AA51E-DDA3-435C-B82D-6713D0584EBD.png

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular