Yüksek kuyu suyu elektrik masrafı

denz52

Üye
İyi çalışmalar

Oturduğum sitede kuyu suyu kullanılıyor.
Bunun için her ay kuyu suyu pompa elektrik masrafı 1300 ytl geçen ay,bu ay 870ytl olarak geldi.

neden bu kadar fatura geliyor.
bunu önlemek için motor sürücüsü taksak olur mu.
saygılarımla..

Sürücü takmakla olmaz.En kolayı,su kullanım alışkanlığınızı değiştirerek,tasarruflu kulla-
nıma alışmaktır.

Tüketimin neden yüksek geldiğine ilişkin yorum sallama olur.Motorun gücü çalışma saati bilinmeden bu soruya cevap verilemez.
Pompanızı nasıl kullanılıyorsunuz.Bir depoyu doldurarak kullanılıyorsa 3lü zaman tarifesine geçerseniz ve depoyu gece saatlerinde kullanırsanız.aynı kw 'a daha az para ödersiniz.Sürücü uygulamalarında devri %30 azaltırsanız güç yarıya düşer.Yani daha uzun saat çalışsa bile toplam kw daha az olur

Tüketimin neden yüksek geldiğine ilişkin yorum sallama olur.Motorun gücü çalışma saati bilinmeden bu soruya cevap verilemez

aynen biraz daha bilgi lazım motor gücü, sistem,çalışma saati ve tarife bilgilerini yazarsanız çok daha faydalı olur

motor gücü çalışma zamanı suyun depolanma şekli varsa depo hacmi birde kuyu için alınann elektrik çok tarifeli aktif reaktif kapasitif mi yoksa sadece trifaze normal abonemi.. bu iki abone arasında %30 a yakın birim fiyat farkı var abone normal abone ise birim fiyat her şey dahil 273 lira çok tarifeli ve içme suyu abonesi ise 207 lira bunları göz önüne almak gerekir bence ..

bence en mantıklısı , suyu büyük bir depoya toplayıp, pompayı geceleri çalıştırmak.Çok büyük tasarruf sağlarsınız.gece yetmiyorsa, kalan kısmı gündüz çalıştırırsınız.Akşam 17:00 ile , 22:00 arası , elektriğin en pahalı olduğu saatler.Bu saatlerde çalıştırmamak lazım.Tabii sayacınız 3 tarifeli olması lazım.Bu iş yerinde bizzat uyguladığım bir yöntemdir.

bence en mantıklısı , suyu büyük bir depoya toplayıp, pompayı geceleri çalıştırmak.Çok büyük tasarruf sağlarsınız.gece yetmiyorsa, kalan kısmı gündüz çalıştırırsınız.Akşam 17:00 ile , 22:00 arası , elektriğin en pahalı olduğu saatler.Bu saatlerde çalıştırmamak lazım.Tabii sayacınız 3 tarifeli olması lazım.Bu iş yerinde bizzat uyguladığım bir yöntemdir.

Çok doğru tesbit.Ancak,ihtiyaç olacak depo için harcanacak paranın,kaç aylık
( hatta yıllık ) elektrik parasına denk geleceğinin de gözden geçirilmesi gerekir.

Çok doğru tesbit.Ancak,ihtiyaç olacak depo için harcanacak paranın,kaç aylık
( hatta yıllık ) elektrik parasına denk geleceğinin de gözden geçirilmesi gerekir.

Ticari olan yerlerde bu önem arzeder.O depo , kendini ne kadar sürede amorti ediyorsa, o sürede o parayla , ticaretimizle ne kadar para kazanabiliriz , ona bakmak lazım.Ama site gibi yerlerde çok önem arzettiğini sanmıyorum.
Kuyu suyu kullanımında depo kullanmak , bence çok önemli.Şöyle ki , pompa çıkışını direkt olarak şebekeye veremeyiz.Tüm musluklar kapalı iken , ucu tıkalı bir pompanın başına kötü şeyler gelir.Bir genleşme tankı ve bir basınç anahtarı kullanabiliriz en basitinden.Bu sefer de , kuyu pompası sık sık devreye girer çıkar ve bir de demeraj güçlerinin parasını ödemek zorunda kalırız.Elektrik hesabı yaparken , bunu da göz önünde bulundurmakta fayda var.

Tüm cevaplar için teşekkür ederim

Öncelikle sistemi inceleyip sizlere bilgi vereceğim.
Ben sadece aidat veren bir daire sakiniyim.
Sonra yönetici ile görüşürüm,değerli görüşlerinizi aldıktan sonra..

Bu arada yerimi bilmiyorum, dün de ünlü bir GSM firması siteye baz istasyonu kurmak için gelmiş,yönetici toplantı yapmak istiyor.
Ben elektronik mühendisiyim az çok tehlikelerini biliyorum.Ayıca bir de bebeğim var ,karşı çıkacağım.Yalnız biraz döküman bulup diğer sakinlere zararlarını anlatmaya çalışacağım..
En azından 800-1800mhz lerde çalışan sistemler..
Görüşleriniz varsa rica edeceğim..
saygılarımla...

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri