Yüksek gerilimin işletme kısmıyla uğraşanlar için kaynak

laz73

Üye
Şalt Kumanda ve Manevralar ders notları

Üretim Tesisleri:

Elektrik enerjisinin üretildiği tesislerdir. Elektrik enerjisi Termik, Hidroelektrik, Doğal gaz vb. santrallerde generatörler tarafından üretilir.

Generatörlerde senkron devir sayısı

ns: Senkron devir,
f: Frekans
P: Çift kutup sayısı

Üretim tesislerinin kurulduğu yerler genellikle kömür kaynaklarının bulunduğu, nehirlerde suyun toplanabileceği ya da doğal gaz hattının geçtiği yerler veya yakınıdır. Üretilen enerjinin tamamı üretildiği yerde tüketilmeyeceğinden; elektrik enerjisinin iletilmesi (taşınması) için teçhizatlara, cihazlara ve bağlama elemanların ihtiyaç vardır. Üretim tesislerinden trafo merkezlerine kadar olan 380 KV ve 154 kV’lık bölümler iletim sistemi olarak isimlendirilir.

Trafo merkezlerinde enerji iletim hatları ile gelen380 KV gerilim, güç transformatörlerinde 36 KV ve altındaki gerilim değerlerine düşürülür. 36 KV ve altındaki gerilimli devreler dağıtım sistemi olarak isimlendirilir.

Bu bakımdan sistemi üç ana bölümde inceleyebiliriz.

Üretim Sistemi: Elektrik enerjisinin üretildiği tesislerdir.
İletim Sistemi: Elektrik iletim tesisleri ve şebekesidir.

Manevra Şeması
Şalt sahası ve salonundaki devrelerin bağlantılarını, numaralandırma ve isimlendirme ile gösteren diyagramlardır. İşletme teknisyenlerine doğru ve daha hızlı manevra yapma imkânı sağlar.

Manevra şemasını işlendiği renk, o teçhizatın gerilim değerini ifade eder.

380 kV Kahverengi
154 kV Kırmızı
66 kV Mavi
34,5 kV Yeşil
15 kV Sarı
10,5 kV Sarı

kesici ve Ayarlayıcılarda numaralandırma sistemi:

Sistemimizde Fransız numaralama sistemi kullanılmaktadır. Bu sistemde ilk rakamlar teçhizatın gerilim
değerini, son rakamlar ise kesici ve ayırıcıların yer ve görevlerini belirtir.
Gerilimlere göre ilk rakamlar;
380 kV’luk kesici ve ayırıcıların ilk rakamı→ 9…(8)
154 kV’luk kesici ve ayırıcıların ilk rakamı → 5…(6)
66 kV’luk kesici ve ayırıcıların ilk rakamı → 4...(6)
33 kV’luk kesici ve ayırıcıların ilk rakamı → 3…
15–10,5 kV’luk kesici ve ayırıcıların ilk rakamı → 2…
6,3 kV’luk kesici ve ayırıcıların ilk rakamı → 1...
Rakamları ile başlar.

Son rakamlarına göre;

Son rakamı tekli sayı ile bitenler ayırıcı
Son rakamı çiftli sayı ile bitenler kesici

Son rakamı 0 olan: toprak ayırıcısı.
Son rakamı 1 olan: hat fideri hat ayırıcısı.
Son rakamı 2 olan: hat fideri kesicisi.
Son rakamı 3 olan: hat fideri bara ayırıcısı, Çift ana baralı sistemde Bara–1 ayırıcısı
Son rakamı 4 olan: bara bölümleyici kesiciler.
Son rakamı 5 olan: transformatör, ünite, transfer fiderinin ana Bara tarafındaki ayırıcısı, çift ana baralı sistemde Bara–2 ayırıcısı
Son rakamı 6 olan: transformatör, ünite, transfer ve kublaj fider kesicisi
Son rakamı 7 olan: transformatör fiderinin transformatör tarafındaki Ayırıcısı, transfer fiderinin transfer bara tarafındaki Ayırıcısı, ünite fiderinin transformatör tarafındaki Ayırıcısı
Son rakamı 9 olan: by-pass ayırıcısı, transformatör, ünite ve hat fider kesicisine ait transfer ayırıcısı

Kesici ve Ayırıcıların Kullanma Yerlerine Göre İsimlendirmesi:

Güç Ayırıcısı: Kısa devre kesme gücü olmayan ve normal yüklü devreleri açıp kapayan cihazdır.

Hat Ayırıcısı: EİH ve EDH’nı veya yer altı kablosunu besleyen kesicinin hat tarafında bulunan ayırıcısıdır.

Bara Ayırıcısı: EİH ve EDH’nı veya yeraltı kablosunu besleyen kesicinin bara tarafında bulunan ayırıcısıdır.

Topraklama Ayırıcısı: Gerilimsiz duruma getirilmiş elektrik devrelerini toprakla
irtibatlamak için kullanılan cihazdır.

By-Pass Ayırıcısı: Tek baralı sistemde ait olduğu kesici yük altında (kapalı) iken
açılıp, kapanabilen bir ayırıcıdır.

Transfer Ayırıcısı: Transfer baralı sistemde, transfer kesicisini baralara veya diğer fiderleri transfer baraya bağlayan ayırıcıdır.

Bara Bölümleyici Ayırıcı: Bir barayı iki kısma ayırmak veya birleştirmek için

kullanılan ayırıcıdır.
Transfer Kesici: Bir teçhizatın kendi kesicisinin yerine geçebilen ve ana barayı
Transfer baraya bağlamakta kullanılan kesicidir.

Kublaj (Bara Bağlayıcı) Kesici: Çift ana baralı sistemlerde iki ana barayı birbirine bağlayan kesicidir.

Bara Bölümleyici Kesici: Bir barayı iki kısma ayırmak veya birleştirmek için
kullanılan kesicidir.

BARA SİSTEMLERİ

Tek Baralı Sistem ve Manevra Özellikleri: Tek baralı sistemde transformatör
Ve hatlar; kesici ve ayırıcılar üzerinden aynı baraya bağlıdır.

Tek baralı sitemde, herhangi bir kısımda Bakım ya da arıza çalışması olduğunda enerji kesintisi olması dezavantajdır. Tesis maliyeti yönünden ucuz
Ve işletme kolaylığı ise avantajıdır.

Tek Baralı Sistemde Kapama Manevrası:
1–3110 nolu topraklama ayırıcısı açılır, kart alınır
2–3111 nolu hat, 3113 nolu bara ayırıcıları kapatılır.
3–3112 nolu fider kesicisi kapatılır, kart alınır.(şekil.3)

Tek Baralı Sisteminde Açma Manevrası:

1-) 3112 nolu fider kesicisi açılır.(her üç fazda tam açma olduğu kontrol
edilir.)kartlanır.
2-) 3111 nolu hat ayırıcısı ile, 3113 nolu bara ayırıcısı açılır, kartlanır.
3-) 3110 nolu topraklama ayırıcısı hatta gerilimimin sıfır olduğu görülerek
Kapatılır, kartlanır.(şekil.2)............................................................

Konunun devamı ve şekiller ekte.

Ekli dosyalar

• Şalt Kumanda ve Manevralar ders notları.pdf.rar
    2.1 MB · Görüntüleme: 428
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Gerçektende çok güzel bir kaynak sn. laz73 dediğiniz gibi tablocu diye tabir ettiğimiz yüksek gerilim kumanda ve manevralarıyla uğraşan arkadaşlarımız için bulunmaz bir kaynak.

Emeğinize ve yüreğinize sağlık

İyi Çalışmalar...

çok teşekkürler güzel notlar.
barajlar ve yüksek gerilim hakkında istediğiniz birşey olursa arkadaşlar burdan yazmanın yanısıra özel mesaj atmanız halinde elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım.

arkadaşlar yüksek gerilim in hidro elektrik santrallerindeki üretimi ve kullanılan malzemerin tanımını yazarsanız sevinirim.... kolay gelsin

selamun aleyküm abiler bana acilen kesiciler hakkında bilgi lazım yardımcı olabilirseniz sevinirim

hocam barajlar konusunda yardımcı olurum demişin bi kaç sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim

Öncelikle herkese merhaba siteye yeni üye oldum. Hocam bu kaynak benim için çok iyi oldu şu an yg tm staj görüyorum emeğin için teşekkürler.popülarite de ekledim hocam.

yuksek gerılımle ılgılı sekıllı ve cızımlı notları olan arkadaslar lutfen yollasın

Çok yararlı bir kaynak teşekkürler, ALLAH (C.C.) razı olsun...

güzel paylaşım olmuş ellerinize sağlık...

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri