Yüksek gerilimde akım neden düşük!

Gücü arttırmıyorsun ki, sadece gerilimi arttırıyorsun; S=I1xV1=I2xV2. Sizin bahsettiğiniz değişen gerilim, kaynak gerilimi değil, gerilim düşümüdür. Kaynak gerilimi ile gerilim düşümünü karıştırmamalısınız, hattan akan akımı sağlayan kaynak gerilimidir.

Ayrıca beslenen yüklerin güçleri sabit değil. Önce bir fırını beslersiniz, sonra bir tane bulaşık makinesi eklersiniz, bu şekilde devam eder; değişen yük gücü ile birlikte de, çekilen akım değeri artar, gerilim düşümü de artar.

Üretim bölgesinde gücü sabit kabul edin; tüketim kısmındaysa, toplam Şebeke gücünü geçmeyecek kadar yük yüklenebilir, yani toplam tüketici yükler sabit değildir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Haklısın ama temel bir konuyu tam kavrayamadan beyin jimnastiği ne kadar yapılır

Sorduğunuz soruya 42 yanıt verilmiş. Bunlardan benim yazdığım 14. soru hariç hiçbirisi sorununuzun karşılığı değil.
Zil teli ve iletken kesiti, iletim hatlarındaki endüktif ve kapasitif yükler, trafonun kademesinin ayarlanması, iletim hatlarında güç taşınması ve gerilim düşümü, sistemdeki tüketici yükün sabit olmaması, gibi pek çok şeye yanıt verilmiş. Ama sizin sorunuz cevapsız kalmış.

Forumda yıldız-üçgen ve kaçak akım rölesi gibi klasik ve bir o kadar basit konular hergün birkaç kez karşımıza çıkıyor. Buradaki gibi soruların da çıkması gerekli. Basit ve faydasız görülen sorunuzun karşılığı ise biri hariç verilmemiş. Bence bu tür sorularda beyin jimnastiği yapılması lazım.

Sorduğunuz soruya 42 yanıt verilmiş. Bunlardan benim yazdığım 14. soru hariç hiçbirisi sorununuzun karşılığı değil.
Zil teli ve iletken kesiti, iletim hatlarındaki endüktif ve kapasitif yükler, trafonun kademesinin ayarlanması, iletim hatlarında güç taşınması ve gerilim düşümü, sistemdeki tüketici yükün sabit olmaması, gibi pek çok şeye yanıt verilmiş. Ama sizin sorunuz cevapsız kalmış.

Forumda yıldız-üçgen ve kaçak akım rölesi gibi klasik ve bir o kadar basit konular hergün birkaç kez karşımıza çıkıyor. Buradaki gibi soruların da çıkması gerekli. Basit ve faydasız görülen sorunuzun karşılığı ise biri hariç verilmemiş. Bence bu tür sorularda beyin jimnastiği yapılması lazım.

Senin verdiğin cevabın doğruluk ile yakından uzaktan alakası yok. Mantık hatasının böylesini yapanı da ilk defa görüyorum. Gerilim kaynağının olduğu taraftaki akımdan değil, yük üzerindeki akımdan bahsediyor soruyu soran kişi. Yazdıklarınızı bir daha düşünün bence.

asıl senin yazdığının doğrulukla alakası yok. mantık hatasını da yapan sensin. daha okuduğunu anlamaktan acizsin. yazı yazarken de üslubuna bak. mantık hatasını ilk kez görüyormuş...haddini bil terbiyesizlik yapma...

soru neden gerilim yükselince direnç sabitken (hattaki ohmik, endüktif ya da kapasitif neyse) o halde akım neden yükselmiyor. ben yazdıklarımı elektriksel formül ile ifade edip grafik olarak buraya koyup sorunun yanıtını ispatlayabilirim. ama sen yazdıklarını formüle edip sorulan sorunun yanıtını veremezsin.
Konuyla alakası yok çünkü yazdıklarının.

Senin yaşın kadar teknik tecrübem var ve Türkiye'de enerji sektöründeki teknik konularda bilgi birikimine sahip uzman az sayıdaki birkaç kişiden biriyim.

Son düzenleme:
asıl senin yazdığının doğrulukla alakası yok. mantık hatasını da yapan sensin. daha okuduğunu anlamaktan acizsin. yazı yazarken de üslubuna bak. mantık hatasını ilk kez görüyormuş...haddini bil terbiyesizlik yapma...

soru neden gerilim yükselince direnç sabitken (hattaki ohmik, endüktif ya da kapasitif neyse) o halde akım neden yükselmiyor. ben yazdıklarımı elektriksel formül ile ifade edip grafik olarak buraya koyup sorunun yanıtını ispatlayabilirim. ama sen yazdıklarını formüle edip sorulan sorunun yanıtını veremezsin.

Senin yaşın kadar teknik tecrübem var ve Türkiye'de enerji sektöründeki teknik konularda bilgi birikimine sahip uzman az sayıdaki birkaç kişiden biriyim.

Üslubum gayet yerinde, soruyu cevaplamak bir yana, anlamamış bir kişinin, soruyu cevaplayan kişilerin cevaplarına küstah bir tavırla yanlış demesi asıl üslüp sorununu teşkil ediyor. Trafonun primer ve sekonder sargıları arasında akım farklılığını yazıyor. O zaten S=V1xI1=V2xI2 ile alakalıdır. Sekonder taraftaki bir yükün direncini, primer gerilimini bölmek için kullanarak neyi ifade ettiğinizi sanıyorsunuz?

Sekonder taraftaki gerilim değişiminden bahsediyor, primer tarafına bunu indirgemeniz amacı ne? Sekonder taraftaki direncin değiştiğini iddia ediyorsanız, kanıtlamanızı bekliyorum.

Son Düzeltme: Hatanızı kavramanız için şunu anlamanız gerek, sizin yaptığınız bir gerilim altındaki yükün karakteristiklerini, diğer gerilim altındaki kısma indirgemeniz, bir baz gerilime göre sistemi ele alışınızdan başka bir şey değildir. Orada değişen şey gerilim değildir, gerilim sabittir; sadece hesapların kolaylaştırılması amacıyla dediğiniz işlem (p.u.) yapılır. Orada yükseltici bir trafo olmasaydı da, olsa da, hattın direnci sabittir. Dediğiniz gibi bir baz gerilime bağlı olarak değişiyor olsa idi, gerilim düşümü de değişmezdi. Çünkü sizin tezinize göre yüksek gerilimin olduğu tarafta direncin arttığını ve doğal olarak da gerilim düşümünün de değişmeyeceğini söylüyorsunuz.

Son düzenleme:
Alıcı kısmını sekonder, yüksek gerilim kısmını primer olarak düşünürsen sekonder kısmın sabit voltaj ve kurulu güçte... Oynayabileceğin primer kısmının voltajı, onuda hat kayıplarını ve akımı düşümek için olabildiğince yüksek voltaj ile aktarıyorsun...

Yaptığın hata sistemi tek devre gibi düşünmen... 10 km. ötede beslemen gereken bi trafo var ve gücü 10kW, sen bu trafonun primer kısmını 380V olarakta seçebilirsin 10kV olarakta, 10kV beslediğinde hat kayıpların düşük olacak mevzu bu, senin sekonder kısmına bağlı güçler primer beslemenden elektriksel olarak ayrı...Sen sanki evimdeki televizyonu fişe takınca direk kablo ile keban barajına bağlanıyorum hesabı yapıyorsun, evet doğru bağlanıyorsun ancak arada trafolar var...

Merhaba arkadaşlar kafama takılan bi soruya cevap verirseniz sevinirim.
Sorum şu
İletim Dağıtım hatlarında kayıptan korunmak için yüksek voltaj düşük akım prensibi ile çalışıyoruz.
Genel prensipteki kural aynı iletken üzerinde voltajı yükselttikce direnç sabit yada çok az bir artış göstermek şartıyla devreden geçen akım miktarı V/R=İ dan akımın yükseldiğini biliyoruz. Buraya kadar herşey normal şimdi santralden bize gelen iletim hatlarının direnci aynı hemen hemen değişmezken sisteme verilen yüksek gerilimin sonucunda yüksek gerilim tellerinden neden yüksek akım değilde düşük akım geçiyor.

Sent from my GT-I8190N using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Kızmada senin yazdığının konu ile bi alakasını bende çözemedim...

formüldede yazdığın gibi akımla gerilim ters orantılıdır akım yüselirse gerilim düşer ,gerilim yüselirse akım düşer 34,5 kv yaklaşık 20 amper seviyelerindedir. trafona girer 380 volt olur sende trafona göre akım çekersin.

Merhaba arkadaşlar kafama takılan bi soruya cevap verirseniz sevinirim.
Sorum şu
İletim Dağıtım hatlarında kayıptan korunmak için yüksek voltaj düşük akım prensibi ile çalışıyoruz.
Genel prensipteki kural aynı iletken üzerinde voltajı yükselttikce direnç sabit yada çok az bir artış göstermek şartıyla devreden geçen akım miktarı V/R=İ dan akımın yükseldiğini biliyoruz. Buraya kadar herşey normal şimdi santralden bize gelen iletim hatlarının direnci aynı hemen hemen değişmezken sisteme verilen yüksek gerilimin sonucunda yüksek gerilim tellerinden neden yüksek akım değilde düşük akım geçiyor.

Sent from my GT-I8190N using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app
Yıllar yıllar sonra gelen bir cevap olacak belki ama yinede kendimce cevap vermek istedim.
Mutlak olan şey her zaman enerjidir. Akım, gerilim, direnç bunların değişken olduğunu kabul edebiliriz ama enerji hiçbir zaman değişmeyecektir ve zamansız bakarsakta güç hiçbir zaman değişmeyecektir. Şimdi düşünelim ki bizim 2000W bir enerjiye ihtiyacımız var ve biz onu sistemden çağırdık(lafın gelişi) o da bize dediki bu enerji taaaaa kutuplarda mevcut sen dersen ki 200V ta istiyorum bu enerjiyi benim hattımdan 10A bir akım geçecek(P=V*I) gel biz bu enerjiyi senin şehrine kadar 2000V olarak gönderelim ki hattımızdan 1A akım geçsin sonra sen onu trafoyla tekrar 200V a düşürürsün.
Yani şöyleki trafo sadece formlar arası geçiş sağlıyor. Birisinde Elektrik alanı yüksek tutuyorsun diğerinde manyetik alanı ve senin karşına direnç çıkartan şey manyetik alan elektrik alan sadece tehlike arz ediyor. Onu da kabloları uzakta tutarak sağlayabiliyorsun.
Yazı tamamen benim fikirlerim ve bilgilerimden oluşuyor kesinlikle doğrudur demem sadece mantığımın bana anlatığı şeyler bunlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri