Yüksek gerilimde akım neden düşük!

Peki hocam bizim prizlere gelen 220v deki Telde akim kac amper. Sonucta bu telin diğer ucu trafoya(secondere) kadar gidiyor.
Peki şöyle sorsam trafonun seconderine bağlı olan cihazların sayısı arttıkça (evimizde kullandigimiz cihazlar) yani direnç arttıkça seconderden geçen akım yine artıyor.

Merhaba.Telden (Tesisattaki kablolardan geçecek olan akımı) yalnızca ohm kanunu belirler.(I=V/R'ye göre) Örneğin kablodaki direnç sıfıra çok yakın olduğunda,bir kısa devre durumunda kablo iç direnç değeri, R=0.1 ohm. ise;220 volt ac.nin geçtiği kablolardan ohm kanunu uyarınca I=220/0.1=2200 amper ac. akım akmak ister.Sigorta buşonundaki ince tel veya otomatik sigorta (Otomat) veya KAR içinde yer alan mağnetik güç tesiriyle bu şiddetteki tehlikeli akımların kullanıcı tarafındaki hatta iletilmesi de güvenle önlenmiş olunur.

Kısa devre durumu dışındaki normal akım geçmesi durumlarında da yine ohm kanunu devrededir.Örneğin sizin prize taktığınız rezistans, 22 ohm "R" değerinde ise; I=220/22 I=10 amperlik bir ac.akımı şebekeden çekilmiş olur.Üniversal elektrik motorunuzun bakır sargılarının iç direnci R=56 ohm. bile olsa,şebekeden bir omik direnç (Rezistans) gibi I=V/R uyarınca matematiksel olan bir akım değerini çekmez.Burada mağnetik direnç de işin içindedir ve bu şekilde devreden omik+mağnetik direnç ve motorun frenlenme durumuna da bağlı olan bileşke bir amper değeri (Yük indüktif olduğundan Cos fi değeri de burada akım hesabında reaktif güç olarak tam hesaba katılarak) geçer.

Cihaz sayısı arttıkça,bunlar şebekeye sadece paralel bağlantılar şeklinde gireceğinden,paralel bağlantıdaki dirençlerin hesabına göre ( 1/R= 1/R1 + 1/R2+.........+ 1/Rn ) direnç değerinin ne kadar olacağını,cihaz sayısı fazlalığı tayin edecektir.Çok fazla ise R o oranda düşmüş olacaktır,yani tersine direnç değeri bu paralel devreye girme durumlarında yükselmez.1000 watt.lık rezistans,100 watt.lık ampül,1200 watt.lık süpürge motoru,150 watt.lık buzdolabı,73 watt.lık hermetik şofben,60 watt.lık aspiratör,150 watt.lık tv,2000 watt.lık ufo,2000 watt.lık elektrikli fırın ayni anda prizde ise,Şebeke elektriğinin sizin tesisata girerken karşılacağı direnç değeri iyice düşer,bu durumda da sayaç çok hızlı dönerek çok daha büyük akımları şebekeden kolaylıkla çekecektir.

Yani sonuç olarak söylemek gerekirse; I=V/R'ye göre, direnç (R) düşerse veya V (Voltaj) artarsa I akımı da doğru orantıyla artar.Direnç (R) yükselir veya V (Voltaj) düşerse (Şebekedeki gerilim düşümü durumu) I akımı da doğru orantılı olarak düşer,azalır.

O zaman direnç çok büyük çıkar ama gerçekte öyle değil :)

Sözünü ettiğiniz bu durum,çok yüksek direnç değerinin,çok yüksek gerilimli iletim hatlarındaki olan özel durumuysa eğer,amper çok düşürülüp,gerilim çok fazla da arttırıldığından,ayni kesitteki (Sabit R değerindeki iletken havai hatlarda) bu iletim hattındaki iletkenlerde, bu zayıf akıma karşı direnç de hemen hemen hiç yokmuş seviyesine,yani en asgari değerine,sıfıra yakın bir değerine indirilmiş olur.(Bu geçen çok zayıf akıma göre)

Tersine düşünerek trafonun sekonder sarımlarından,santraldeki jeneratörün çıkışındaki ac. gerilimini daha da düşürüp,akım şiddeti (Amper) değerini çok yükseltirsek, o zaman sizin dediğiniz bu özel durum gerçekleşecek,yani ayni kesitteki (Sabit R değerindeki iletken havai hatlarda) bu defa da geçen yüksek akıma karşı,ayni iletim hattı iletkenleri yüksek direnç değerleri gösterecek,ısınma yoluyla güç kaybı en üst seviyede olacak,yani kayıplar azami ölçüde de artarak,kullanıcı tarafına kayıpsız olarak da elektrik akımı hiç iletilemeyecektir.Trafolarda akımı düşürüp gerilimi arttırmanın tek amacı,çok uzun olan bu havai hatlardaki kayıpları minimum kayıpla kullanıcı tarafına ulaştırabilmektir.Trafolardaki bu şekil değişiminin (Transformer) en büyük amacı da sadece budur.Kolay gelsin.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba.Telden (Tesisattaki kablolardan geçecek olan akımı) yalnızca ohm kanunu belirler.(I=V/R'ye göre) Örneğin kablodaki direnç sıfıra çok yakın olduğunda,bir kısa devre durumunda kablo iç direnç değeri, R=0.1 ohm. ise;220 volt ac.nin geçtiği kablolardan ohm kanunu uyarınca I=220/0.1=2200 amper ac. akım akmak ister.Sigorta buşonundaki ince tel veya otomatik sigorta (Otomat) veya KAR içinde yer alan mağnetik güç tesiriyle bu şiddetteki tehlikeli akımların kullanıcı tarafındaki hatta iletilmesi de güvenle önlenmiş olunur.

Kısa devre durumu dışındaki normal akım geçmesi durumlarında da yine ohm kanunu devrededir.Örneğin sizin prize taktığınız rezistans, 22 ohm "R" değerinde ise; I=220/22 I=10 amperlik bir ac.akımı şebekeden çekilmiş olur.Üniversal elektrik motorunuzun bakır sargılarının iç direnci R=56 ohm. bile olsa,şebekeden bir omik direnç (Rezistans) gibi I=V/R uyarınca matematiksel olan bir akım değerini çekmez.Burada mağnetik direnç de işin içindedir ve bu şekilde devreden omik+mağnetik direnç ve motorun frenlenme durumuna da bağlı olan bileşke bir amper değeri (Yük indüktif olduğundan Cos fi değeri de burada akım hesabında reaktif güç olarak tam hesaba katılarak) geçer.

Cihaz sayısı arttıkça,bunlar şebekeye sadece paralel bağlantılar şeklinde gireceğinden,paralel bağlantıdaki dirençlerin hesabına göre ( 1/R= 1/R1 + 1/R2+.........+ 1/Rn ) direnç değerinin ne kadar olacağını,cihaz sayısı fazlalığı tayin edecektir.Çok fazla ise R o oranda düşmüş olacaktır,yani tersine direnç değeri bu paralel devreye girme durumlarında yükselmez.1000 watt.lık rezistans,100 watt.lık ampül,1200 watt.lık süpürge motoru,150 watt.lık buzdolabı,73 watt.lık hermetik şofben,60 watt.lık aspiratör,150 watt.lık tv,2000 watt.lık ufo,2000 watt.lık elektrikli fırın ayni anda prizde ise,şebeke elektriğinin sizin tesisata girerken karşılacağı direnç değeri iyice düşer,bu durumda da sayaç çok hızlı dönerek çok daha büyük akımları şebekeden kolaylıkla çekecektir.

Yani sonuç olarak söylemek gerekirse; I=V/R'ye göre, direnç (R) düşerse veya V (Voltaj) artarsa I akımı da doğru orantıyla artar.Direnç (R) yükselir veya V (Voltaj) düşerse (Şebekedeki gerilim düşümü durumu) I akımı da doğru orantılı olarak düşer,azalır.

O zaman direnç çok büyük çıkar ama gerçekte öyle değil :)

Sözünü ettiğiniz bu durum,çok yüksek direnç değerinin,çok yüksek gerilimli iletim hatlarındaki olan özel durumuysa eğer,amper çok düşürülüp,gerilim çok fazla da arttırıldığından,ayni kesitteki (Sabit R değerindeki iletken havai hatlarda) bu iletim hattındaki iletkenlerde, bu zayıf akıma karşı direnç de hemen hemen hiç yokmuş seviyesine,yani en asgari değerine,sıfıra yakın bir değerine indirilmiş olur.(Bu geçen çok zayıf akıma göre)

Tersine düşünerek trafonun sekonder sarımlarından,santraldeki jeneratörün çıkışındaki ac. gerilimini daha da düşürüp,akım şiddeti (Amper) değerini çok yükseltirsek, o zaman sizin dediğiniz bu özel durum gerçekleşecek,yani ayni kesitteki (Sabit R değerindeki iletken havai hatlarda) bu defa da geçen yüksek akıma karşı,ayni iletim hattı iletkenleri yüksek direnç değerleri gösterecek,ısınma yoluyla güç kaybı en üst seviyede olacak,yani kayıplar azami ölçüde de artarak,kullanıcı tarafına kayıpsız olarak da elektrik akımı hiç iletilemeyecektir.Trafolarda akımı düşürüp gerilimi arttırmanın tek amacı,çok uzun olan bu havai hatlardaki kayıpları minimum kayıpla kullanıcı tarafına ulaştırabilmektir.Trafolardaki bu şekil değişiminin (Transformer) en büyük amacı da sadece budur.Kolay gelsin.

Hocam çok çok teşekür ederim sklmadan bu kadar uzun uzun anlatıp bizi aydınlattigin için gerçekten çok teşekkürler :)

Bir zil trafosu 5W 5V iletkenide zilteli. Santrallerde üretilen ve taşınması gereken enerji 10.000v. ve diyelimki 100.000Kvh. Formülü P=U*I da yapsak U=I*R de yapsak karşımızdaki sorun iletkenin kesiti. Taşıyacağımız sadece akım değil güç olarak düşünürsek gerilimi (U) yükseltirsek aynı gücü almak için akımı dolayısı ile iletken kesitini düşürebileceğiz. Gerilimi yükseltmenin amacı enerjinin taşınmasını kolaylaştırmak. Santralden çıktığı gibi taşımaya çalışılırsa adam boyu iletkenler lazım. Bu maliyet demektir. Ayrıce o iletkeni direğe koyarsanız direk direk olduğuna pişman olacaktır:)

Bir sistemde yükler yani direnç aynı ise gerilim yükseldiğinde neden R=V/I gereği akımda aynı oranda artmıyor?

Yanıtı ise şu..
Bir sistemde direnç o sisteme uygulanan gerilimin sonucunda sistemden geçen akıma bölünmesi ile elde edilen değerdir. Kısaca V/I eşittir direnç. Ölçü cihazları bu 2 değeri kendi içindeki işlemci ile bölerek direnç değerini bize gösterir.

Bir örnek vermek gerekirse..
10Voltluk bir AC gerilim kaynağımız olsun. Bu gerilimle 10 ohm değerinde bir yükü besleyeceğiz. Dolaysı ile bu kaynaktan geçecek akım 10Volt/10ohm=1A olacaktır.
100V/10Vluk bir dönüştürücü ile aynı yükü besleyelim. Bu durumda AC gerilim kaynağımız da 100V AC olsun. Trafonun sekonder tarafında 1A akım geçerken 100V tarafında enerjinin korunumu gereği 0.1A geçecektir.

Soruyu hatırlarsak yük 10 ohm ise neden 100V/10ohm=10A akım yerine 0.1 A akım geçiyor? Buradayapılan yanlış direncin sabit olduğunun düşünülmesidir. 10V tarafında direnç 10V/1A=10 ohm iken trafonun 100V tarafından bakıldığında bu direnç 100V/0.1A =1000ohm olacaktır. Bu direnç değerini şu şekilde de bulunabilir. (100V/10V)^2xsekonder taraf direnci= 10^2x10ohm=1000ohm. Bu yük direncine göre 100V tarafındaki akım ise 100V/1000ohm=0.1A olacaktır.

iletim hatlarında sadece omik direnç mevcut değil.reaktif ve kapasitif dirençde mevcut.trafolarda kademe ayarında gerilimi yükseltip veya düşürdüğümüz zaman akımın sabit kalmasını ohm kanunu ile karşılaştırırsanız çıkmaz bir yola girersiniz.

İletim hattındaki kapasitif ve endüktif direncin olması yine bu konuda sorulan sorunun yanıtını değiştirmeyecektir. Bu dirençler de aynı şekilde trafonun çevirme oranının karesi ile değişecektir. yüksek gerilim tarafından bakıldığında yine endüktif ve kapasitif dirençler 100 kat oranında değişecektir.

Güzel cevaplar verilmiş ama iletim hatlarıyla ilgili en kolay anlatım, iletim hatlarında akım veya gerilim taşınmaz GÜÇ taşınır. Bu yüzden doğru formül P=V.I 'dır.
V=IxR formülü için ise R direnci üzerinden I akımı geçtiğinde oluşan gerilim düşümüdür.

Güzel cevaplar verilmiş ama iletim hatlarıyla ilgili en kolay anlatım, iletim hatlarında akım veya gerilim taşınmaz GÜÇ taşınır. Bu yüzden doğru formül P=V.I 'dır.
V=IxR formülü için ise R direnci üzerinden I akımı geçtiğinde oluşan gerilim düşümüdür.

Sadece iletim hatlarında mı yoksa elektriğin geçtiği tüm hatlarda mı. Evet gerilim düşümu ama aynı zamanda direnç üzerine etki ederek akımın akmasini sağlayan kuvvetttir de.

Bu tür şeylerle uğraşacağınıza daha faydalı olacak konularda beyin jimnastiği yapmak daha iyi olmazmı?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,603
Son üye
devrim25

Yeni konular

Geri