Yüksek gerilim xlpe kablolari yeraltı nasil çekilmelidir?

ArizHulk

Üye
Bir resimlde kablolar arasi mesafe var. Diğerinde ise piramida, ucken şekilli atılmış. Hangisi daha güvenli ve nedenini açıklayınız lütfen
Screenshot_2019-04-25-07-58-39-508_com.instagram.android.jpeg
IMG_20190424_101914.jpeg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Üç köşe teşkil döşemede redüksiyon faktörü fazladır kablonun akim taşıma kapasitesi azalır. Bu nedenle sadece genişlik problemi olan yerlerde mecburen tercih edilir. Dikkat ederseniz yanından su borusu geçiyor ve su borusu ile arasında korunması gereken bir mesafe var.
Güvenlik olarak şöyle bir zafiyet var üç köşe teşkil döşemede 1 faz kablosunda oluşacak problem diğer kablolara da sirayet eder.

Son düzenleme:
Üç köşe teşkil döşemede redüksiyon faktörü fazladır kablonun akim taşıma kapasitesi azalır. Bu nedenle sadece genişlik problemi olan yerlerde mecburen tercih edilir. Dikkat ederseniz yanından su borusu geçiyor ve su borusu ile arasında korunması gereken bir mesafe var.
Güvenlik olarak şöyle bir zafiyet var üç köşe teşkil döşemede 1 faz kablosunda oluşacak problem diğer kablolara da sirayet eder.
Abi hiç yeraltı kablo transpozisyonuyla ilgili fotoğrafın var mı uygulamada çekilmiş ? Merak ettim , internette yok .

Abi hiç yeraltı kablo transpozisyonuyla ilgili fotoğrafın var mı uygulamada çekilmiş ? Merak ettim , internette yok .

Uzun zamandır 2km'yi geçen xlpe hattı uygulamam olmadı en son tramvay projesinde 7-8km'lik bir uygulama yaptık ama onda da fotoğraf almadım. Prensip 2km'yi geçen hatta toplam uzunluğun her 1/3 mesafesinde en sağdaki faz en sola geçirilir bu ek odasında yapılır. Yani öyle fotoğraf alıncak nitelikte detay barındıran özel bir uygulama değil.

en üstteki resimde
devreler arası kesintisiz 14 cm bims/tuğla olması gereklidir.

kanaldetay.png

İki devre arasında gerekli mesafe sağlandığı sürece araya koruyucu koymaya gerek yoktur. Fazların sıralanışına dikkat edilmesi gerekir.
İki çeşit koruyucu eleman vardır;
1- Ateş tuğlası (Harman tuğla): Ebatları 19x9x5cm dir.
2- Beton plak veya bims blok: Ebatları 20x50x6cm dir.

Bir önceki mesajda verdiğim kanal detayı TEDAŞ kablo montaj usül ve esaslarından alınmadır. MEDAŞ uygulaması ile herhangi bir tezat durum göremedim.

hatalıkanal.png

Bu kanal imalatının kabul edilmeme nedeni arasına tuğla konulmaması değil.
1)Yastıklama kumu serilmeden kablo döşenmiş.
2)Üç köşe teşkil sağlanamamış kablolar yan yana.
3)Üç köşe teşkil olsa bile devreler arası mesafe uygun değil.
4)Kısmen toprak altı kısmen yüzeyden düzensiz giden siyah AG kablo

Yg kablo çekimi için finlandiyadan mühendisler gəlmişdi. Onlar yg yeraltı kablolarin ucken, piramida şeklinde cekilmesinin onemli olduğunu soylediler. Neden sordukda ise manyetik alan ile ilgili söyledi. Tam olarak anlamadim ama.

Yg kablo çekimi için finlandiyadan mühendisler gəlmişdi. Onlar yg yeraltı kablolarin ucken, piramida şeklinde cekilmesinin onemli olduğunu soylediler. Neden sordukda ise manyetik alan ile ilgili söyledi. Tam olarak anlamadim ama.

" Geometrik ortalama mesafe " konusunu
incelemenizde yarar var.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri