Yüksek Gerilim Hattı Direğini Engelleme

cank

Üye
Merhaba arkadaşlar bugün aniden köyden bir akrabam aradı şahsıma ait arazimde tredaş ekiplerinin ölçüm işaretleme yaptıklarını söyledi. Ölçümü yapan yetkililer ile yaptığım telefon görüşmesinde 165 mt arayla direklerin yenilendiği ve 1 adet gerilim direğinin de arazime dikeceklerini ve işaretleme yaptıkların söylediler. Ben bu direği arazimde istemediğimi söylediğimde ise 1 cm bile kaydıramıyacaklarını devletin bu direğin olduğu alan kadar yeri kamulaştıracağını söylediler. Lakin benim arazimde meyve ağaçları var arazimin ağaçlarımın zarar görmesini istemiyorum bunu nasıl engelleyebilirim lütfen yardımcı olun. Avukatamı başvurmam gerek kurumamı başvurmam gerek.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Engelleme mümkün görünmüyor.
Engelleme için ölçüm sonuçlarının sağlığa uygun olmaması gerekir ki bu konuda kurallara uyuluyor. Yani durum yasal. Konuya ilişkin yasal durum:
https://www.milliyetemlak.com/dergi/araziden-yuksek-gerilim-hatti-gecerse/

Bir TEİAŞ görevlisinin konuya ilişkin forumlarda yaptığı açıklama:
(https://www.trakkulup.net/threads/t...ctiginde-imar-mewzuati-ne-sekilde-olur.73171/ )
Ynt: Tarladan Yüksek Gerilim Hattı Geçtiğinde İmar Mewzuatı Ne Şekilde Olur?
Cevap yazan Apsil rumuzlu TEİAŞ çalışanının yanıtı:
"Ben TEİAŞ ' ta çalışıyorum.. Yüksek gerilim geçen yere istediğini yapabilirsin ama kuralları var..

Ne gibi;

Direk dikilen yer(kamulaştırılan alan) gitmiş bir kere artık devletindir.. Tel geçen yer ise devlet ile senin ortak malın gibidir.. Buna irtifak alanı denir. Herhangi bir tesis yapmayı düşündüğün an tapunda şerh gözükür, gerekli izinler için gittiğin kurumlar seni TEİAŞ ' a yönelendirir, TEİAŞ ' a danışmadan yasal olarak herhangi bir tesis kuramazsın.

TEİAŞ ' a dilekçe ile başvuru yapar sonucunu beklersin.. Sana bir kroki verirler Tel altı irtifak alanı ve tel yüksekliğini gösteren.. Yüksek gerilim hattının gerilim yüküne göre 154kv hat için tele mesafe 5 m,380 kv için 8.70 olmak koşulu ile inşaata yasak bölge söz konusudur.

Kısaca tel altına tesis yapabilirsiniz.. Z "

Engelleme mümkün görünmüyor.
Engelleme için ölçüm sonuçlarının sağlığa uygun olmaması gerekir ki bu konuda kurallara uyuluyor. Yani durum yasal. Konuya ilişkin yasal durum:
https://www.milliyetemlak.com/dergi/araziden-yuksek-gerilim-hatti-gecerse/

Bir TEİAŞ görevlisinin konuya ilişkin forumlarda yaptığı açıklama:
(https://www.trakkulup.net/threads/t...ctiginde-imar-mewzuati-ne-sekilde-olur.73171/ )
Ynt: Tarladan Yüksek Gerilim Hattı Geçtiğinde İmar Mewzuatı Ne Şekilde Olur?
Cevap yazan Apsil rumuzlu TEİAŞ çalışanının yanıtı:
"Ben TEİAŞ ' ta çalışıyorum.. Yüksek gerilim geçen yere istediğini yapabilirsin ama kuralları var..

Ne gibi;

Direk dikilen yer(kamulaştırılan alan) gitmiş bir kere artık devletindir.. Tel geçen yer ise devlet ile senin ortak malın gibidir.. Buna irtifak alanı denir. Herhangi bir tesis yapmayı düşündüğün an tapunda şerh gözükür, gerekli izinler için gittiğin kurumlar seni TEİAŞ ' a yönelendirir, TEİAŞ ' a danışmadan yasal olarak herhangi bir tesis kuramazsın.

TEİAŞ ' a dilekçe ile başvuru yapar sonucunu beklersin.. Sana bir kroki verirler Tel altı irtifak alanı ve tel yüksekliğini gösteren.. Yüksek gerilim hattının gerilim yüküne göre 154kv hat için tele mesafe 5 m,380 kv için 8.70 olmak koşulu ile inşaata yasak bölge söz konusudur.

Kısaca tel altına tesis yapabilirsiniz.. Z "

Direk dikecekleri noktanın tam altından bana ait trafomdan enerji kablom geçiyor kazı ve dikim sırasında bu kablo kesinlikle zarar görecek bu durumda ne olacak ? İşaretledikleri noktayı 1-2 metre yana kaydırsalar yan parsel arsaya dikebilirler bu arsada herhangi bir dikili ağaç veya enerji kablosu yok. Belirlenen noktalar kesin midir projeden hiç mi taviz vermezler ?

hazırlanan proje onaylı ise %99 taviz verilmez.
Çünkü 1 metre sağa veya sola kaydırılması önceki ve sonraki direkleri açıya sokacaktır. buda ilgili direkleri tepe kuvvetini kurtarmamasına yol açar.
uzun süre bu işlerle uğraşmam sebebi ile
ilgili yapılan kamuya hitap etmesi nedeniyle zorluk çıkarılmaması yönünde düşüncemdir.
Malesef ülkemizde, 10 dakika elektrik kesintisine tahammül edilmezken hizmet getirilirken her türlü zorluğu göstermemiz çok garibime gitmektedir.
hele gele elektrik üretim santrallerine gösterilen zorluğa hayret içerisinde kalmaktayım. Doğal gaz çevrim santrallerine bağlı üretim içerisinde olmamız ve ülkemiz doğalgazda dışa bağımlı olması düşündürücüdür.

iletkenler zeminden 6 metre civarı yukarıda tesis edileceğinden dolayı ağaçlara zarar vermeyeceğini
bu yüksekliğe gelirse eğer sadece budama yapılcaktır.
Devletimiz bu hat için bi ödenek ayırması nedeniyle, vatandaş olarak ilgili kablonuzu kaydırmanız daha iyi olacaktır.

hazırlanan proje onaylı ise %99 taviz verilmez.
Çünkü 1 metre sağa veya sola kaydırılması önceki ve sonraki direkleri açıya sokacaktır. buda ilgili direkleri tepe kuvvetini kurtarmamasına yol açar.
uzun süre bu işlerle uğraşmam sebebi ile
ilgili yapılan kamuya hitap etmesi nedeniyle zorluk çıkarılmaması yönünde düşüncemdir.
Malesef ülkemizde, 10 dakika elektrik kesintisine tahammül edilmezken hizmet getirilirken her türlü zorluğu göstermemiz çok garibime gitmektedir.
hele gele elektrik üretim santrallerine gösterilen zorluğa hayret içerisinde kalmaktayım. Doğal gaz çevrim santrallerine bağlı üretim içerisinde olmamız ve ülkemiz doğalgazda dışa bağımlı olması düşündürücüdür.

iletkenler zeminden 6 metre civarı yukarıda tesis edileceğinden dolayı ağaçlara zarar vermeyeceğini
bu yüksekliğe gelirse eğer sadece budama yapılcaktır.
Devletimiz bu hat için bi ödenek ayırması nedeniyle, vatandaş olarak ilgili kablonuzu kaydırmanız daha iyi olacaktır.
Ortada garibinize gidecek bir durum yok, bu tavrınız beni ziyadesiyle üzdü.
Vatandaş olarak kamu yararına olacak bir konuda devlete karşı gelme durumumuz zaten olamaz. Mesajınızdan anladığım kadarıyla 1 adet fidan yetiştirmemiş olduğunuzu düşünmekteyim.
Biz bu ağaçları çoluk çocuk tüm aile tırnaklarımızla kazıyarak ne emekler vererek yetiştirdik, direk yüzünden 4 tane ağacım kesilecek sizin için bir şey ifade etmeyebilirim ama direk alanı 2 metre kayarsa benim için çok şey ifade edeceğinden emin olabilirsiniz.
Her tarafı telle çevrili kapısında kilit olan bir özel mülkü sahibine herhangi bir telefon açmadan yazılı bir kağıt sunmadan yangından mal kaçırır gibi bahçeye zarar vererek girmek ne demek ? Sorarım size mal sahibi olarak nokta kadar hiç mi söz hakkım yok ? Evinizin orta yerine hiç tanımadığınız biri evin kapısını kırarak bir direk dikse bu duruma nasıl bakarsınız ? Size mesajınızdan dolayı kesinlikle kızmıyorum ama bu tarz işlerde bizlerin vatandaşlarında düşünülmesi gerekmez mi? Tek merak ettiğim bu belirlenen noktalarda esneme olup olmayacağı ve bana haber verilmeden girilip kazı yapma haklarına sahipler mi ?
Teşekkürler.

Bu haberi okurmusunuz bir ilçede yan yana kaç tane termik santral var?Ve daha bir kaç gün önce termik santrallere filtre takılmasını iktidar 2,5 yıl ertelemek istedi çok şükür Cumhurbaşkanı iktidardaki partinin bu isteğini VETO etti.Bende elektrik teknisyeniğim ama haberi okursanız Çanakkale Çan da iki,Adana Yumurtalıkta 4,Şırnak silopi de 2 bir ilçede birden fazla termik santral elektrik üretirken insanları zehirliyor bu ne kadar doğru bir işlem?Bu elektrik üretimi filtreler takılıp çevreye en az zarar verilerek yapılsa insanlar acaba bu kadar karşı çıkar mı?
Her tarafı telle çevrili kapısında kilit olan bir özel mülkü sahibine herhangi bir telefon açmadan yazılı bir kağıt sunmadan yangından mal kaçırır gibi bahçeye zarar vererek girmek ne demek ? Sorarım size mal sahibi olarak nokta kadar hiç mi söz hakkım yok ?
Devlet e gelince tapunun önemli yok
Gençliğimde başıma gelen bir olayı anlatayım:Ben Sakarya Kaynarcalıyım aslen Trabzonluyum biz karadenizlilerin yaşlılarında kötü bir gelenek var orman çevresine yerleşirler ormanı kesip tarla yaparlar biz açma deriz buna.Benim Dedem Akyazı dan Kaynarca ya taşındığında şuanki evimizin olduğu yeri Kaynarcanın yerlisinden para ile almış ama köyümün %90 ı orman açılarak kurulmuş Rahmetli Dedem 1983 de köye gelen tapu kadastro memurlarından arazisinin tapusunu almış.2005-2006 galiba Orman Genel müdürlüğü köyümüzdeki arazinin kendi malı olduğunu söyleyerek tapuların iptali için dava açmış bu olayı duyunca ben Orman Genel müdürlüğüne internetten mesaj attım o zaman Bimer mi adı tam hatırlamıyorum.Deniz kıyısında balık tutarken bir akrabam beni aradı Ormancıların beni sorduğunu söyledi Deniz e yakın bir kahvede buluştuk Sakarya Orman müdürü yardımcılarından Mehmet Bey le:Dilekçem den dolayı geldiğini Orman genel müdürlüğü 1950 li yıllarda köyümün olduğu bölgede uçakla harita çalışması yaptığını köyümün olduğu alanın Orman arazisi olduğunu söyledi bizim evimizin olduğu alanda 2B arazisiymiş.Ben dedim ki bu memurlara benim arazim 2B değil(Orman vasfını kaybetmiş sahipli arazi demek 2B ama tapusuz arazi)Rahmetli Dedem satın almış açma yapmamış dedim kayıtlar da 2B geçiyormuş 1983 de tapu kadastro tapu vermiş benim arazime dedim Tapu kadastro devletin kurumu değilmi tapu verilirken Orman genel müdürlüğü neden engel olmamış aradan yıllar geçmiş şimdi ortaya çıktınız dedim tutanak tutup gittiler sonra hükümet 2B düzenlemesi yaparak herkesin tapusunu verdi.Anladım ki Türkiye de tapunu devlet verse bile devlet istediği zaman bu tapuyu geri alabiliyor veya iptal edebiliyor
Tek merak ettiğim bu belirlenen noktalarda esneme olup olmayacağı ve bana haber verilmeden girilip kazı yapma haklarına sahipler mi ?
Bu direkler için yapabileceğiniz birşey yok bildiğim kadarıyla dava açsanız belki de dava açma hakkınız bile yok

Ortada garibinize gidecek bir durum yok, bu tavrınız beni ziyadesiyle üzdü.
Vatandaş olarak kamu yararına olacak bir konuda devlete karşı gelme durumumuz zaten olamaz. Mesajınızdan anladığım kadarıyla 1 adet fidan yetiştirmemiş olduğunuzu düşünmekteyim.
Biz bu ağaçları çoluk çocuk tüm aile tırnaklarımızla kazıyarak ne emekler vererek yetiştirdik, direk yüzünden 4 tane ağacım kesilecek sizin için bir şey ifade etmeyebilirim ama direk alanı 2 metre kayarsa benim için çok şey ifade edeceğinden emin olabilirsiniz.
Her tarafı telle çevrili kapısında kilit olan bir özel mülkü sahibine herhangi bir telefon açmadan yazılı bir kağıt sunmadan yangından mal kaçırır gibi bahçeye zarar vererek girmek ne demek ? Sorarım size mal sahibi olarak nokta kadar hiç mi söz hakkım yok ? Evinizin orta yerine hiç tanımadığınız biri evin kapısını kırarak bir direk dikse bu duruma nasıl bakarsınız ? Size mesajınızdan dolayı kesinlikle kızmıyorum ama bu tarz işlerde bizlerin vatandaşlarında düşünülmesi gerekmez mi? Tek merak ettiğim bu belirlenen noktalarda esneme olup olmayacağı ve bana haber verilmeden girilip kazı yapma haklarına sahipler mi ?
Teşekkürler.
Fidan dikmemiş olmanız demişsiniz. Çok ağaç diktim.
Enerji nakil hatları imar alanı dışına yapılmaktadır.
ilgili kurum eğerki vatandaşlardan izin almaya kalksa (ilgili proje çizilirken veya etüt yapılırken) hiç kimse izin vermez. buna bende dahil olmak üzere. niye izin veresin ki zaten ?
2 metre kayma imkanı olacağını hiç sanmıyorum. nedeni ni önceki mesajımda belirttim.
1 adet direk en fazla 1 fidan'a denk gelir diye düşünüyorum. meyve ağacı ise zaten iletken emniyet mesafesine kadar uzatmak istemezsiniz. eğeki uzadı gerekli yerler budanır komple kesilmez.

Bu haberi okurmusunuz bir ilçede yan yana kaç tane termik santral var?Ve daha bir kaç gün önce termik santrallere filtre takılmasını iktidar 2,5 yıl ertelemek istedi çok şükür Cumhurbaşkanı iktidardaki partinin bu isteğini VETO etti.Bende elektrik teknisyeniğim ama haberi okursanız Çanakkale Çan da iki,Adana Yumurtalıkta 4,Şırnak silopi de 2 bir ilçede birden fazla termik santral elektrik üretirken insanları zehirliyor bu ne kadar doğru bir işlem?Bu elektrik üretimi filtreler takılıp çevreye en az zarar verilerek yapılsa insanlar acaba bu kadar karşı çıkar mı?
biraz siyasi olacak ama siz değiniğiniz için yazma gereğinde bulundum. Herkesten özür diliyorum. Cumhurbaşkanı halktan gelen tepkiler üzerine veto etti. o kanunun düzenlemesini kendisi istedi. çünkü AKP içerisinde kendisinden habersiz kuş uçmaz.
Enerji konusunda sadece termik santral mi var ? Veya halkımız sadece termik santral'e mi karşı çıkıyor ?

Sorarım size mal sahibi olarak nokta kadar hiç mi söz hakkım yok ? Evinizin orta yerine hiç tanımadığınız biri evin kapısını kırarak bir direk dikse bu duruma nasıl bakarsınız ?
Bakış açınız ve analojiniz hatalı,
elbette o toprağa direk ile gelecek nimetten faydalanacak herhangi bir bireyden
daha fazla emek verdiğiniz için
kişisel olarak belli açıdan haklı hissetmeniz normal ama
direğin sağlayacağı toplam fayda sizin bireysel çıkarınızdan daha üstün.

Bunun yanında evin orta yerine giren tanımadığımız biri değil, devlet,
devleti tanımıyorum demek, tavşanın dağa küsmesi demek.

Ve arazi hiçbir zaman sizin değildir, her zaman devletindir,
siz devlet izin verdiği sürece kiracısınız,
tapunuz size sadece o toprak üzerinde bazı kısıtlı haklar verir.
Yer altından maden çıkaramazsınız,
oradan tarihi eser çıksa sahibi olamazsınız,
o toprağı gelecekte kullanılamaz hale getiremezsiniz vs.

Yinede devleti mağdur etmeden mağduriyetinizi giderebileceğinize gönülden inanıyorsanız
kesinlikle bir avukat ile görüşün, bir yolu varsa elbette avukatlar bilir.

Burada karşılacağımız tabir " menafi-i umumiyenin menfaati " tabiridir.Yani,
toplum yararıdır.
Engelleme gibi bir şansınız maalesef yok.Sadece,tesbit edilmiş olan bedele itiraz edip,bilirkişi kanalı ile yeni tesbit isteyebilirsiniz.Boşuna Avukat,mahkeme ile uğraşmaya zaman ayırmasanız iyi olur.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri