Yüksek gerilim hatlarında daire şekilli şey ne işe yarıyor? Resim koydum

ArizHulk

Üye
Arkadaşlar, resimde gozuken, yüksek gerilim hattinin sonundaki daire şekilli şey ne ise yarıyor?
PnrEk5.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
tellerin sallanmasına engelleyici denge ağırlığı olabilir tamamı kapalı olsaydı sincap koruma gibi kemirgenlere karşı koruyucu olurdu usa için geçerli galiba...

Ark koruma halkası gibi geldi bana. Arkın oluşumu sırasında rüzgar esmesi durumunda oluşan ark izolatörün yapraklarına zarar verebilir. Delinmelere ve kırılmalara sebep olabilir. Bunu engellemek için kullanılır.

Ark koruma halkası gibi geldi bana. Arkın oluşumu sırasında rüzgar esmesi durumunda oluşan ark izolatörün yapraklarına zarar verebilir. Delinmelere ve kırılmalara sebep olabilir. Bunu engellemek için kullanılır.
Bu cevapi baska bir elektrik muhendisinden dr duymuştum. Ama hatta ark ne zaman oluşur ki?

Sent from my Lenovo A6020a40 using KontrolKalemi Forumu mobile app

Ark gerilim seviyelerine göre farklı şekillerde ortaya çıkar. Ag seviyede herhangi bir sigorta veya kesicide açma kapama sırasında veya kıa devre durumlarında Og de kesici açma ve kapamalarında ve yaklaşım mesafesinde , Yüksek gerilim seviyesinde emniyet mesafesi denilen mesafenin aşılması durumunda ve atmosferik olay olan korona kayıpları birer ark oluşumuna örnek olarak verilebilir. Yani kısaca akımın toprağa ulaşmak için oluşmasını beklediği atlama aralıklarının tamamında ark gözlenebilir. Konu çok kapsamlı Muzaffer Özkaya' nın Yüksek gerilim tekniği kitabında ark oluşumunda, izolasyon delinmesi, izolasyon aşınması, korona olayı vs bir çok etmen göz önüne alınmış. Vaktiniz varsa bu kitabı bulup incelemenizi tavsiye ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri