Yüksek Gerilim Hatları Neden Vızıldar?

Hocam niye yanıltıcı cevaplar veriliyor burada, vızıldama KORONA olayından dolayıdır, bunu engellemek için bir fazı 2,3,4(Türkiyede 2,3) iletkenle taşınır (bundle), yüksek voltajda büyük kesitler Koronaya sebep olur. Sadece vızıldama değil telin etrafında mor ışıma ve ısınmada görülür.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
nashierdem ' Alıntı:
Yüksek gerilim hatlarında meydana gelen vızıltının sebebi korona olayıdır. Korona olayı gerilimle (voltaj) doğru orantılı kesitle ters orantılı bir olaydır.
Koronaya etki eden faktörler:
1- Atmosferik şartlar ( sis, yağmur, kar v.s )
2- EİH ları iletkenlerinin yüzeyinde oluşan pürüzler ve ek yerleri
3- EİH larının yarı çapı
4- EİH ları arasındaki mesafe
Yukarıda sayılan faktörlerden dolayı elektronlar havaya kaçarak güç kaybına sabep olurlar. korona olayı yüzde yüz engellenemez ancak azaltılır. Bu da 2 şekilde olur.
1- Ek yerlerinde korona halkası ( çemberi ) kullanılır.
2-EİH ları demet iletken şeklinde yapılır.(2 veya 3 bandıl)

Size katılıyorum,yapmış oldugunuz yorum ve düşünceleriniz dolayı krona oluşur.
Saygılarımla;

Dsevuk ben koronaya birşey demiyorum yanıltmıyorumda.Ben sadece arkadaşımın sorusuna (trafolardaki vızıldama) cevap verdim.

o elektrik bana çarpsa bende vızıldarım heralde :)

bana bu korona hakkında detaylı bilgi gerekli (bitirme tezi için )yardımcı olmak isteyen bilgi sahibi arkadaşlar lütfen yardım (***********@hotmail.com)

Moderatör tarafında düzenlendi:
bagzı arkadaslar sehır ıclerınde og olmaz demıs yanlı okumadıysam. oldugu yerler oluyo mesela benım oturdugum evın arka tarafından og-ag musterek Şebeke gidiyo. ve o direkten 5-6 senedır aynı vızıldama gelıyo sıslı havalarda artarak normal guneslı havalardada. bunun sebebı nedır ızalator kacırsa patlamazmıydı.

Yüksek gerilim hatlarında meydana gelen vızıltının sebebi korona olayıdır. Korona olayı gerilimle (voltaj) doğru orantılı kesitle ters orantılı bir olaydır.
Koronaya etki eden faktörler:
1- Atmosferik şartlar ( sis, yağmur, kar v.s )
2- EİH ları iletkenlerinin yüzeyinde oluşan pürüzler ve ek yerleri
3- EİH larının yarı çapı
4- EİH ları arasındaki mesafe
Yukarıda sayılan faktörlerden dolayı elektronlar havaya kaçarak güç kaybına sabep olurlar. korona olayı yüzde yüz engellenemez ancak azaltılır. Bu da 2 şekilde olur.
1- Ek yerlerinde korona halkası ( çemberi ) kullanılır.
2-EİH ları demet iletken şeklinde yapılır.(2 veya 3 bandıl)

peki bu maddelerdekı nedenler korona ya nasıl etki ediyor pozitif yönden mi negatif yöndenmi
veya etki etme yüzdeleri nasıl hesaplanır

ve korona yı engellemek
için ülkemizde bir çalışma yapılıyor mu yok sa kayıp az diğe herhangi bir araştırma yok mu

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayın selman-com

Bahsedilen durumlar, hatlarımız için negatif, korona için pozitif etkiye sahiptir. Yani açıkçası; korona istenmeyen bir durumdur. Koronadan kaynaklı hatlarda kayıplar meydana gelmektedir. Bunlar, bildiğim kadarıyla göz kararı yapılmakta. Korona kayıpları için peek ve peterson gibi formüller var. Bu formüllere göre ortam koşulları da dahil olmak üzere, kayıplar hesaplanabilmektedir. Oturup, bunun formülüne göre bu hesapların yapıldığını pek zannetmiyorum açıkçası.

Koronayı bırakıp, öncelikle iş ile uğraşan meslektaşlarımız, sehimin en yüksek olduğu yerde, gerekli olan mesafe ölçümünü lazer ile ölçüyorlar mı, yoksa göz kararı mı yapıyorlar, biz teknik elemanlar olarak çevremizde çalışanların bilinçlenmesi için elimizden geldiğince yardımcı olarak, sorumluluk bilinci içerisinde işlerin yapılması için uğraşmalıyız.

evet aynen öyledir korona kayıpları diye geçer teknik olarak bu... şehir içi gerilim şebekelerindeki değer iletim yani şehir dışındaki şebekelere göre daha düşüktür ve genelde aksi bir durum olmadıkca(hava şartlar vs.) böyle bir ses duymayız....

Tek kelimeyle nemli havalarda ve sisli havalarda manyetik alan oluşturduğu için olur

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri