Yüksek Gerilim hakkında bi kaç soru

MFaruk23

Üye
Kolay gelsin, Ben yüksek gerilim okuyan lise 3 ögrencisiyim okulumuzda iki tane dal var tekide pano, fakat aklımda bi kaç soru var, iş imkanları gibi hocaların dedigine göre panodansa yüksek gerilimin iş imkanı daha fazlaymış. Benim aklıma takılan üniversite, yani meslek lisesi ögrencilerin 2 yıllııga sınavsız geçiş hakları var benim aklımda olan şey 2 yıllık okuyum ekat belgesi alıp bi yerlerde işe girmek ama çevremdeki çogu kişi benle aynı fikirde degil 4 yıllık muhendislik oku diyenlerde var fakat ben elektronigi hiç sevmiyorum ve hiçde yapamıyorum gerçi muhendis olunca ekat belgesinede gerek yokmuş, sizden ricam sizlerinde görüşlerini almak yol göstermeniz, benim için para pekde önemli bişey degil sadece işim olsun boş boş oturmayı sevmem :)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba,
Yüksek gerilim sistemleri bölüm Türkiye'de az bulunan bir bölümdür. Ben de bu daldan mezun oldum 2 yıl önce (Ankara-Nallıhan Fettah Güngör Anadolu Teknik Lisesi). Yüksek Gerilim çok iş imkanı olan bölümdür tabi gerekli belgelerini alırsan. Bu konuda öğretmenlerin doğru söylemiş. Yüksek gerilim sistemleri dalı çok iyi bir bölüm bana göre pano bölümünden. Başarılar...

iki yıllık okumana gerek yok aslında... ekat belgesini lise sonunda da alabiliyorsun ve de kamu kurumlarında teknisyen kadrosuyla cok rahat calısabilirsin ... iki yıllık okusan is imkanın daha da az maalesef ya 4 yıllık bitir mühendis ol yada hiç ugrasma kısa yoldan ekat belgesini al ise gir...

bence muhendisligi dusunsen cok cok daha iyi olmazsa eger mutlaka onlisansi oku ve elektrik isinde kendini gelistirdigin surece bos kalma sansin yok ayrica ozel elektrikciler kurumlarda calisanlardan cok daha fazla para kazaniyo

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Ben senin yerinde olsaydım 2 yıllık okulu bitirip hemen KPSS'ye girip güzel bir yere atanırdım ondan sonra da ikinci öğretimden mühendislik fakültesini okurdum. Siz her halükarda Mühendislik okumayı hedefleyin, hedef yüksek olursa isabet o kadar iyi olur.

cahillime verin bir sorum olacak 220 v faz toprak arası 380 v faz ffaz arası orta gerilimde 31500 diyorlar tek fazdamı yoksa faz faz arasımı diye soracaktım

cahillime verin bir sorum olacak 220 v faz toprak arası 380 v faz ffaz arası orta gerilimde 31500 diyorlar tek fazdamı yoksa faz faz arasımı diye soracaktım
toplam yuku blmussun zaten faz faz arası 380 v varsa 31,5 kv nasl buluyorsun zaten bulsan bıle o olctugun olcu aletı ve senın gumlemen lazım oldugun yer trafo merkezıne uzaksa en fazla olan yerın yakının da 1000 v vardır kosk tabır ettıgımız pano burda 1kv yı 380 dusurur trafo olur bu da sana 31.5 kv ve-re-mez

bizdeki yüksek gerilim voltajları faz-faz arası olarak anılır...
6.3-10.5-18.4-31.5-34.5kV gibi
faz-toprak arasını bulmak için ...../1.73 uygulamak gerekir.

Kolay gelsin, Ben yüksek gerilim okuyan lise 3 ögrencisiyim okulumuzda iki tane dal var tekide pano, fakat aklımda bi kaç soru var, iş imkanları gibi hocaların dedigine göre panodansa yüksek gerilimin iş imkanı daha fazlaymış. Benim aklıma takılan üniversite, yani meslek lisesi ögrencilerin 2 yıllııga sınavsız geçiş hakları var benim aklımda olan şey 2 yıllık okuyum ekat belgesi alıp bi yerlerde işe girmek ama çevremdeki çogu kişi benle aynı fikirde degil 4 yıllık muhendislik oku diyenlerde var fakat ben elektronigi hiç sevmiyorum ve hiçde yapamıyorum gerçi muhendis olunca ekat belgesinede gerek yokmuş, sizden ricam sizlerinde görüşlerini almak yol göstermeniz, benim için para pekde önemli bişey degil sadece işim olsun boş boş oturmayı sevmem :)
"zamanında bu kadar okuyup yazsaydım şimdi burda müdürdüm"
dememek için okumakta fayda var.

Mfaruk 23 şayet çok öğrenmek istiyorsan çok okumak gerekir önlisans 2 yılda bitirirsin 5 yıldada mühendisliği bitirirsin fazladan 3 yıl buradan atar tekniker olursan çalışma hayatında genellikle yapacağın işler bellirli noktalarda sınırlanır elk.müh. olursan işin her yönünde aktif olursun keşke dememek için bence müh. okumalısın
saygılar

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri