Yüksek gerilim akım trafosu

Sn.darma ;
Bahsettiginiz akım trafosu,yaglı tip akım trafosuysa eger,yag tahliye kısmından bahsediliyor olabilir.Şayet degil ise başka yorumlarada açık olabilir.Bende merak ettim bunu araştırdım ama sizinkiye yakın anlamlar çıkıyor,buna bir bakın yaglımı degilmi ona göre yorum yapalım.
Saygılarımla;

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Tamam en iyisi ben kataloğu koyayım buraya siz bişey anlarsanız benide bilgilendirin lütfen.

Ekli dosyalar

• arteche.rar
    1 MB · Görüntüleme: 16
Moderatör tarafında düzenlendi:
kolay gelsın,

Ekli dosyalar

• Yeni Microsoft PowerPoint Sunusu.rar
    10.9 KB · Görüntüleme: 5
Moderatör tarafında düzenlendi:
Sn alagöz pardon ancak gönderdiğiniz sunudan birşey anlamadım.

Sn.darma ;
Bu sununun içerigi,akım transformatörlerinin güç hesabı,kayıpları ve transformatör seçim tablosunu belirtmektedir.Harici bir şey yok ve sizin sorunuzlada bir bagıntısı da yok sadece bilgi amaçlı gönderilmiş bir sunumdur.
Saygılarımla;

Ufak bır notta YG boyutların buyumesının sebebı akım degil Volt kaynaklıdır.Donusturme oranı aynı YG ve AG akım trafolarından aynı mıktarlarda akım akması on gorulerek yapılır YG atlama yapma havanın delınme mesafesi dustugu için izalasyon boyutu buyur ayrıca guvenlık amacı ıle porselen kılıflar sabıtleyıcıler boyutu bıraz daha buyutur

Sn.Roboelektronik ;
Fark yoktur ikisininde çalışma koşulları aynıdır.
Örnegin;
A.G.'de 100/5 lik kullanılan akım trafosu,pirimerinden 100 amper geçtiginde sekonderinde 5 amper okunur.dönüştürme oranı ise 100 / 5 = 20 dir.
Y.G. de ise 2000/5 lik kullanılan akım trafosu,pirimerinden 2000 amper geçtiginde sekonderinde 5 amper okunur.dönüştürme oranı ise 2000 / 5 = 400 dür.
Tabi dolayısı ile dönüştürme ve gerilim oranı büyüdükçe ebatlarıda büyüyor.

Saygılarımla;

Katılmıyorum sayın Emrah
YG de 100/5 AG de 2000/5 olacak.
Çalıştığım yerden örnek vereyim isterseniz.
1600kva 10,5kv luk trafo. Sayacımızda akım ve gerilim trafosu var ve bunlar yg tarafa bağlı. Akım trafosu çevirme oranımız 100/5 gerilim trafosu çevirme oranımız 10,5/0,1 neden mi?
1600=10,5*1.73*I dersek akımımız yg tarafta 88 amper çıkar bundan dolayı 100/5 akım trafosu kullanılmak zorunda.

Şimdi AG tarafına gelelim trafo gücümüz 1600kva idi ve ag tarafta gerilim 0,4kv olduğundun 1600=1.73*0,4*I dersek akımımız 2312 amper cıkar ve bunu kompanzasyon panosu için kullanmak için 2500/5 akım trafosu kullanıyoruz.

Saygılar...

Evet YG de 2000 A olur.

Tanjant delta değerine gelince. Trafolardan izalasyon testi srasında iki çeşit akım akar. bunlardan birisi omik diğeri kapasitif. Trafonun izalasyon seviyesini akan omik akım belirler. Bu sebeple test sırasında geçen akımı omik ve kapasitif bileşenlerine ayırabilmek gerekir. Bunu yapabilmek için kullandığımız değere tanjant delta denir.

Kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri