Yüksek güçlü step motor sürücüsü devresi yardım

Bir DC motordaki gibi frenleme veya regeneratif frenleme gibi birşey bu devre için geçerli değil.
L297 bu şekilde motor bobinlerini sürmez.
Zaten gerekli de değil. L297 ye step sinyali verilmediğinde, sargı akımları kısılmış olsa da bir tutma torku üretecektir.
Önemli olan motoru sürerken, kalkışta ve durma sırasında rampalama yapmak. Ayrıca frenleme vs. ile uğraşmak gerekmez.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bir DC motordaki gibi frenleme veya regeneratif frenleme gibi birşey bu devre için geçerli değil.
Zaten gerekli de değil. L297 ye step sinyali verilmediğinde, sargı akımları kısılmış olsa da bir tutma torku üretecektir.
Önemli olan motoru sürerken, kalkışta ve durma sırasında rampalama yapmak. Ayrıca frenleme vs. ile uğraşmak gerekmez.
Tamamdır. Çok teşekkür ederim size. Bu devreye başlayacağım en kısa sürede.

Simülasyon sırasında boyle bir sonuç alıyorum. Neden bozuk bir sinyal görüyorum. ve gerilimin seviyesi daha yuksek olması gerekmez mi? Sizce bir sıkıntı yok mu bu durumda? Birde proteusda ır2104 yok ır2102 kullandım o sebep olabilir mi
yLydya.png

Resimden göremedim. Motorları kaç voltla besliyorsun. ?

Gerilim şeklinde, faz sıralamasında sorun yok. Ama devreyi tam olarak simule etmen için motor da bağlaman gerekli. Motor olmasada kullanacağın motorun direncine yakın bir kaç ohm direnc de bağlayabilirsin. Yoksa PWM oluşmayacak.
IR2104 booststrap tekniği ile çalışan sürücü. Dolayısı ile %100 PWM duty uygulanamaz. Scopta gördüğün dalga şekilleri daha yüksek frekansta PWM li olmalı.
PWM i sağlayacak olanda 0.2ohm luk shunt dirençleri ile Vref bacağındaki gerilim.
Bir önemli konuda Boost kapasitesi seçimi. Hesaplamak istersen 2104 App.Note larına bi bak. Genelde 1uF gibi birşey uygundur. Diyot olarak Motor besleme gerilimine uygun hızlı ve yüksek akımlı bir diyot olur. uf4007 vs. yada schottky.

Resimden göremedim. Motorları kaç voltla besliyorsun. ?

Gerilim şeklinde, faz sıralamasında sorun yok. Ama devreyi tam olarak simule etmen için motor da bağlaman gerekli. Motor olmasada kullanacağın motorun direncine yakın bir kaç ohm direnc de bağlayabilirsin. Yoksa PWM oluşmayacak.
IR2104 booststrap tekniği ile çalışan sürücü. Dolayısı ile %100 PWM duty uygulanamaz. Scopta gördüğün dalga şekilleri daha yüksek frekansta PWM li olmalı.
PWM i sağlayacak olanda 0.2ohm luk shunt dirençleri ile Vref bacağındaki gerilim.
Bir önemli konuda Boost kapasitesi seçimi. Hesaplamak istersen 2104 App.Note larına bi bak. Genelde 1uF gibi birşey uygundur. Diyot olarak Motor besleme gerilimine uygun hızlı ve yüksek akımlı bir diyot olur. uf4007 vs. yada schottky.

Dediğiniz gibi direnç bağlayarak denedim ve düzgün bir sinyal aldım. Ama yorumunuzda ki motor voltajı kısmını tam anlamadım. Mosfetlerin drain ucuna +vs bağlanmış. Demek istediğiniz bu herhalde. Benim bu aşamada motoru simule etmem için ne yapmam gerekiyor tam olarak. Bir kaç şekilde bağladım ama çalıştıramadım.

7gmPga.png

IR2104 ler 15V ile beslenir. Ama motor voltajı 600V kadar olabilir. Moslardan akım geçmeye başlayınca Vs pininde bu voltaj görülebilir.
Kısacası diyot ve kapasite seçerken motor besleme voltajına dikkat edin.
Denemek için Drain ucundaki +VS ye kullanacağınız motora uygun bir gerilim verin.
Bir önceki mesajdaki gibi scop görüntüsü ekleyebilirmisin.

IR2104 ler 15V ile beslenir. Ama motor voltajı 600V kadar olabilir. Moslardan akım geçmeye başlayınca Vs pininde bu voltaj görülebilir.
Kısacası diyot ve kapasite seçerken motor besleme voltajına dikkat edin.
Denemek için Drain ucundaki +VS ye kullanacağınız motora uygun bir gerilim verin.
Bir önceki mesajdaki gibi scop görüntüsü ekleyebilirmisin.
Tamamdır +vs kısmını da hallettim :) Ama motor pinlerini bilmiyorum. Haliyle çalıştıramadım A1,A2,B1,B2 hangisi mesela? Nasıl bağlamalıyım bipolar motoru?

Motorun yanında veya sitesinde kablo renkleri bağlantı adları ve şeması yer alır, ileave olarak forumun cnc başlıklı konularına gir aynı sıkıntıları yaşayanlar vaktinde sordu cevap buldu.

Simülasyon sırasında boyle bir sonuç alıyorum. Neden bozuk bir sinyal görüyorum. ve gerilimin seviyesi daha yuksek olması gerekmez mi? Sizce bir sıkıntı yok mu bu durumda? Birde proteusda ır2104 yok ır2102 kullandım o sebep olabilir mi
yLydya.png
merhaba hocam buna benzer bir devre yapmam lazım da acaba proteus çizimini dosya olarak gönderebilmeniz mümkün mü ?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri