yüksek güçlü asenkron motor yıldız mı kalkar üçgen mi?

mau

Üye
lütfü haytanın elektrik kumanda devreleri ve deneyleri adlı kitabı var kitapta bi yıldız kalkar diyo bi üçgen kalkar diyo kafam zaten karışık karıştırdığım en öenmli nokta ise yıldız üçgen yol verme konusu

kısaca öğrenmek istediğim bi asenkron motorum var yüksek güçlü yıldız üçgen yol vererek kaldırılacak termik röle otomat sigorgalı overload lambalı emercensi stoplu sürücü ve kontrol devresi bunu bana devre üzerinde anlatacak biri var mı?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
şu emercensi için elimden gelse sana 10 popularite puanı verirdim :) Hocalarınıza söyleyin artık ikinci dünya savaşı bitti ; sığınaktan çıkabilirler ; yıldız üçgen yol verme diye bir şey de yok artık :)

şu emercensi için elimden gelse sana 10 popularite puanı verirdim :) Hocalarınıza söyleyin artık ikinci dünya savaşı bitti ; sığınaktan çıkabilirler ; yıldız üçgen yol verme diye bir şey de yok artık

:D yok artık

ben kullanıyorum var demektir :D

işle alakalı okulla değil

emercensi güzel tabirdir

lütfü haytanın elektrik kumanda devreleri ve deneyleri adlı kitabı var kitapta bi yıldız kalkar diyo bi üçgen kalkar diyo kafam zaten karışık karıştırdığım en öenmli nokta ise yıldız üçgen yol verme konusu

kısaca öğrenmek istediğim bi asenkron motorum var yüksek güçlü yıldız üçgen yol vererek kaldırılacak termik röle otomat sigorgalı overload lambalı emercensi stoplu sürücü ve kontrol devresi bunu bana devre üzerinde anlatacak biri var mı?

Motor etiketinde 220V/380V yazıyorsa motor sadece yıldız çalıştırılabilir. 380V/660V yazıyorsa motor normalde üçgen çalışır, kalkışta yıldız-üçgen yol verme yöntemi uygulanabilir. Kısaca önce yıldız sonra üçgen bağlanır. Basit bir yazım hatası olmuş. Zaten dikkat ettiyseniz pako şalter tipi yıldız üçgen yol vericilerde önce yıldız sonra üçgen sembolü vardır. Saygılar....

Forumu tarayınız cevabı bulacaksınız(Aynı şeyleri yazmaktan kendimi papağan gibi hissediyorum).
Yüksek güçlü motorlar yıldız üçgen yol almaz ! Eğer alsaydı etiketlerinde üçgen 380V 1450 RPM / 400V 1750 RPM yazmazdı arkadaşım.
Ha siz inat ettim ben yol vereceğim diyorsanız yıldız çalışırken motora 400-660 volt arasındaki gerilimi nereden bulacaksınız merak ediyorum.

Kolay gelsin...

Forumu tarayınız cevabı bulacaksınız(Aynı şeyleri yazmaktan kendimi papağan gibi hissediyorum).
Yüksek güçlü motorlar yıldız üçgen yol almaz ! Eğer alsaydı etiketlerinde üçgen 380V 1450 RPM / 400V 1750 RPM yazmazdı arkadaşım.
Ha siz inat ettim ben yol vereceğim diyorsanız yıldız çalışırken motora 400-660 volt arasındaki gerilimi nereden bulacaksınız merak ediyorum.

Kolay gelsin...

Motoru kullanım amacına göre yıldız-üçgen veya direkt üçgen çalıştırabilirsiniz. Yüksek kalkış momenti gerekiyorsa direkt üçgen çalıştırmak gerekir. Direkt üçgen için şebekenin buna imkan vermesi de lazım orası ayrı mesele. 380V/660 V demek zaten motor üçgen çalışacak demektir. Yani Şebeke geriliminiz 380V ise üçgen, 660V ise yıldız bağlayınız demektir. Türkiye'de şebeke gerilimi 380 V olduğundan üçgen bağlayıp çalıştırırız. Saygılar...

Motoru kullanım amacına göre yıldız-üçgen veya direkt üçgen çalıştırabilirsiniz. Yüksek kalkış momenti gerekiyorsa direkt üçgen çalıştırmak gerekir. Direkt üçgen için şebekenin buna imkan vermesi de lazım orası ayrı mesele. 380V/660 V demek zaten motor üçgen çalışacak demektir. Yani şebeke geriliminiz 380V ise üçgen, 660V ise yıldız bağlayınız demektir. Türkiye'de şebeke gerilimi 380 V olduğundan üçgen bağlayıp çalıştırırız. Saygılar...

660 v da sargılara 380 v düstüğü için mi

yüksek güçlü motorlara Üçgen bağlantı gerilimi 380 volt olan motorlara 380 voltluk luk şebekede yıldız üçgen veya direk üçgen veya diğer yol verme metodları ile yol verilir etiketinde üçgen 380V 1450 RPM / 400V 1750 RPM yazan motora 50 hz lik şebekede 380 volt altında 60 hz lik şebekede 400 volt uygulayarak çalıştırınız demektir.

Kolay gelsin...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri