Yüksek frekanslı elektrik

tofita64

Üye
İyi forumlar evimde hz değeri çok yüksek çıkıyor 400-900-1K hz ve değer sürekli değişiyor...Başka evlerde ölçüyorum 50hz çıkıyor bu neden kaynaklı olabilir?

OoY2b0.jpg

Buda farklı evde ölçtüğüm değer
jy0vkD.jpg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hattınızda harmonik distorsiyon vardır. Sizde veya komsunuzda şebekeye harmonik frekans veren bir cihaz olabilir. 50 hz i görmek için seri rc filtre yapıp kondansatör üzerinden frekansı ölçün. 100k ve 100nf 400v gibi.

Son düzenleme:
Hattınızda harmonik distorsiyon vardır. Sizde veya komsunuzda şebekeye harmonik frekans veren bir cihaz olabilir. 50 hz i görmek için seri rc filtre yapıp kondansatör üzerinden frekansı ölçün. 100k ve 100nf 400v gibi.
hocam o dediklerinizi bilmiyorum ama 20 metre altımda dayımın evi var orası 50hz sabit çıkıyor 3 tane faz var direkte onu değiştirtsem düzelirmi elektrikçiye durumu nasıl izah edebilirim?

Şebeke frekansını böyle okumanız imkansız evinize gelen şebeke 50 Hz dir. Muhtemelen evinizin tesisatındaki bir sıkıntı sizin böyle okumanıza sebep oluyordur. Bütün sigortaları kapatıp önce evinize gelen şebekeyi ölçün daha sonra teker teker devreye alarak ölçüm yapın birde.

Şebeke frekansını böyle okumanız imkansız evinize gelen şebeke 50 Hz dir. Muhtemelen evinizin tesisatındaki bir sıkıntı sizin böyle okumanıza sebep oluyordur. Bütün sigortaları kapatıp önce evinize gelen şebekeyi ölçün daha sonra teker teker devreye alarak ölçüm yapın birde.
bilgisayarım arızalanıyordu sürekli evin tesisatı eski ondandır dedim komple herşeyi değiştirip topraklamada yaptırdım sorun çözülmedi bilgisayar arıza yapıyor hala multimetre alıp ölçüm yaptım böyle sonuç aldım sorunun bundan kaynaklandığını sanıyorum

Ölçüm yaptığınız yerde multimetreyi yanıltan bir şey var dedğim gibi enerji giriş noktasından itibaren tek tek devreye alarak kontrol yapın. evde ana şalteri kapattıktan sonra binanıza gelen elektriği ölçün sıkıntı aynıysa direkteki bağlantınızda gevşeme falan olabilir multimetreyi yanıltan yoksa şebeke frekansının bu değerde olması imkansız.

Ölçüm yaptığınız yerde multimetreyi yanıltan bir şey var dedğim gibi enerji giriş noktasından itibaren tek tek devreye alarak kontrol yapın. evde ana şalteri kapattıktan sonra binanıza gelen elektriği ölçün sıkıntı aynıysa direkteki bağlantınızda gevşeme falan olabilir multimetreyi yanıltan yoksa şebeke frekansının bu değerde olması imkansız.
yani elektrik saatindenmi ölçüm yapayım onun sigortasını kapatıp

yani elektrik saatindenmi ölçüm yapayım onun sigortasını kapatıp

saatinizden önce veya sonra ana şalter vardır. Ordan başlayabilirsiniz. Enerjinin ilk eve girdiği noktadan.

bence tasarruf cihazı takın prize düzelir.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri