Yüksek frekans kullanan aydınlatma sistemleri

ovidius

Üye
Merhaba, araştırmaya başladıkça konunun ne kadar derin olduğunu fark ediyorum. Elektronik balastların çıkışısında 20kHZ ile 100kHZ arasında çıkış alınıyor. Metal halide lambaların balastları 150 kHZ civarında çalışıyor.Yüksek frekans kullanan aydınlatma devreleri bunlar bildiğim kadarıyla. Sodyum buharlı armatürleri incelerken onlarında balast kullandığını fark ettim, eğer yanılmıyorsam deşarj lambalarının kullandığı balastlar frekansı değiştirmek yerine ateşleme için ihtiyaç duyulan 5000 V gerilim sağlıyor ama bu gerilim yükselmesini verirken frekansta bir değişiklik yapıyor mu ?
Başka bir sorum ise kendinden balastlı civa buharlı Philps MLR serisi lambaların içindeki balast nedir ?

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba, araştırmaya başladıkça konunun ne kadar derin olduğunu fark ediyorum. Elektronik balastların çıkışısında 20kHZ ile 100kHZ arasında çıkış alınıyor. Metal halide lambaların balastları 150 kHZ civarında çalışıyor.Yüksek frekans kullanan aydınlatma devreleri bunlar bildiğim kadarıyla. Sodyum buharlı armatürleri incelerken onlarında balast kullandığını fark ettim, eğer yanılmıyorsam deşarj lambalarının kullandığı balastlar frekansı değiştirmek yerine ateşleme için ihtiyaç duyulan 5000 V gerilim sağlıyor ama bu gerilim yükselmesini verirken frekansta bir değişiklik yapıyor mu ?
Başka bir sorum ise kendinden balastlı civa buharlı Philps MLR serisi lambaların içindeki balast nedir ?

balastlardan konuşurken manyetik ve elektronik olarak ayırmak lazım.

metal halidelerin 145 Hz (kHz değil, yanlış yazmış olabilirsiniz, ya da yanlış bilgi verilmiş size) olduğunu öğrenmişsiniz. Sodyum balastları da bu frekanslar da çalışır. Zira bunlar elektronik balasttır.

Diğer taraftan manyetik balast kullanırsanız frekansta değişiklik olmaz ve söylediğiniz gibi sadece 5000V üretmek amaçlı kullanılırlar. (eğer ignitör bu voltajı üretmiyor ise)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri