Yüksek elektrik faturası yardım

ozan3558

Üye
arkadaşlar normal bi ev elektiriği faturasında örneğin gündüz ilk endeks 400 kw son endeks 500 kw 500kw - 400kw = 100 kw kullanım olmuş. 100 x 0,22 çarpıyorum 22 tl + vergiler falan hesaplıyorum. ama aşşağıdaki eklediğim fatura sanayi elektriği bu faturanın hesap işini beceremedim. şimdi faturada gündüz tarifesinde son endeks 4148,758 - ilk endex 3711,713 = 437,04 kw elektrik kullanmışım ama faturada 2622 kw yazıyor. bu nasıl oluyor fatura neden bu kadar yüksek gelmiş bana açıklayabilir misiniz.

njqN90.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Faturada göründüğü üzere sayaç çarpanı (aslında akım trafo oranı, muhtemelen 30/5) 6
Sizde 6 da biri kadar değer hesaplamışsınız. Sizin deyiminizle sanayi sayaçları ev sayaçlarından farklıdır. Kombi sayaç, x5 sayaç kavramlarını araştırarak öğrenebilirsiniz.

cevabınız için teşekkür ederim. sayaç çarpanı işini anlamadım. benim tükettiğim 437 kw elektrik neden 6 ile çarpılıyor.

Telefondan bağlandığım için detaylı yazamıyorum, x5 sayaç ve akım trafolu sayaç kavramlarını araştırarak öğrenebilirsiniz. Çok ağır bir konu değil. Sanayi tesislerinde çekilen akımların bir üst sınırı olmadığı (örneğin 1000 amper) ve bu akımları ölçebilecek sayaçlar yapılamayacağı için akım trafolu sayaçlar üretilmiştir. 1000/5 akım trafo su kullanarak böyle bir tesisin enerji tüketimi sayaç üzerinden ölçülür (çarpanı 1000/5 = 200 olacaktır. Tüketimi bulmak için sayaç ta yazan tüketim değeri 200 ile çarpılacaktır. Bu sadece bir örnek.

çok teşekkür ederim. mesela benim 10 adet makinam var bu makinalar 7/24 açık kalması gerekiyor. makinanın 1 tanesi saatte 1kw tüketiyor. ben bunları normal tek terimli tek zamanlı ticarethanede çalıştırıyordum. 10 adet x 1 kw x 24 saat x 30 gün = 7200 kw ayda tüketilen elektrik. 7200 kw x 0,22 tl = 1584 tl + 7200 kw x dağıtım bedeli 0,11 tl = 792 tl . 1584 tl + 792tl + kdv = 2803 tl yapıyor. faturayı da kontrol ettiğimde doğru oluyordu. ben bu makinaları konuda paylaştığım sanayi yerine taşıyacağım. benim herhangi bir zararım varmı ? artısı veya eksisi nedir.

Paylaştığınız yerin sözleşme gücü 23 kw. Yani kompanzasyon yapılması gereken bir güçte, sayaç ta kombi sayaç. Aktif, endüktif ve kapasitif ölçüm yapıyor. İşin içine birde kompanzasyon girdi, muhtemelen ilk defa duyuyorsunuz.
Makinalarınız tam olarak neler?
Enerji sağlayıcısı ile görüşüp sözleşme gücünü 9 kw'a düşürebilirseniz (muhtemelen proje çizdirmeniz gerekir) kompanzasyon yapmanıza gerek kalmaz. Varsayımlar üzerine bunları söyleyebilirim. Saygılar.

Ekleme : 10 adet 1 kw lık makina var demişsiniz. Sözleşme gücünü değiştirmeniz söz konusu değil. Reaktif yüklerini varsa (yeni bir terim daha) bunların güç katsayılarına göre kompanzasyon yapmak icap edebilir.

Kompanzasyon yapılı onu biliyorum. Benim merak ettiğim makinaları sanayi tipi olan yere taşıdığımda diğer yerdeki ödediğim elektrik faturasına göre artı eksi fiyat değişecek mi?

Kompanzasyon yapılı onu biliyorum. Benim merak ettiğim makinaları sanayi tipi olan yere taşıdığımda diğer yerdeki ödediğim elektrik faturasına göre artı eksi fiyat değişecek mi?

Kompanzasyonda da ceza sınırına yakınsınız endüktif % 20 kapasitif % 32 çıkıyor

Tarife / birim fiyat değişeceği için küçük bir miktar fatura değişecektir, kendinize ait faturanızı da paylaşırsanız artar /azalır şeklinde yorum yapabiliriz.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri