Yüksek akım

Öncelikle herkese merhabalar. Aklıma takılan bir şey var. Geçen gün arkadaşların evinin yanındaki trafodaki bir arızayı gidermeye çalışan bir teknisyen yaptığı bir yanlış ile evlere yüksek akım gelmesini sağlamış ve evdeki çoğu elektronik eşya zarar görmüş.( Sadece tv nin adaptörü içinde değil dışarıda olduğu için tvye hiç bir zarar gelmemiş sadece adaptör yanmış) İşte benim merak ettiğim ise bu adam ne yapmışta yüksek akım gelmiş evlere. Bu arada dağıtım şirketi yapılan yanlışı kabul etmiş.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Yuksek akım d verılmiş. degıl, yuksek gerılım verilmiş. Yani. bir faz + nötr gelmesi gerekn dairelere faz + faz gelmiş. Dolayısıyla tum cıhazlara 220 volt yerıne 2 faz karsılıgı 380 volt verılmiş oluyor. Yeni sistemde, daırelere 3 faz + nötr baglatısı yapılıuyor bu durumdada, bir faz nötr ıle ter değiştirmiş olur.

Öncelikle herkese merhabalar. Aklıma takılan bir şey var. Geçen gün arkadaşların evinin yanındaki trafodaki bir arızayı gidermeye çalışan bir teknisyen yaptığı bir yanlış ile evlere yüksek akım gelmesini sağlamış ve evdeki çoğu elektronik eşya zarar görmüş.( Sadece tv nin adaptörü içinde değil dışarıda olduğu için tvye hiç bir zarar gelmemiş sadece adaptör yanmış) İşte benim merak ettiğim ise bu adam ne yapmışta yüksek akım gelmiş evlere. Bu arada dağıtım şirketi yapılan yanlışı kabul etmiş.
Büyük ihtimal trafo kademesini yükseltmiştir.

1) Havai hatlarda iletkenleri karıştırabiliyorlar. Bir usta Nötr yerine sokak fazı bağlamış ve mahalledeki çoğu cihazın yanmasına sebep olmuştu. Böylesine dikkatsiz bir elektikçinin hala hayatta olması bana ilginç gelmişti !
2) Nötr'ü koparmış olabilir.

En çokta ikinci madde gerçekleşiyor. Meslek lisesi mezunu adamın yük altında nötr'ü söküp pul/rondela koyma girişiminde olduğunu görüp uyarmıştım. Bizde g*t cebine penseyi, yankeskiyi, kontrolkalemini koyan elektrikçiyim diye meydanda geziyor maalesef.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri