Yüksek Akım çeken Cihazda Elektrik besleme sorunu

salihuye

Üye
Merhaba,
ben van j.krim.lab.dan yazıyorum.
bizde atomik absorpsiyon, gaz kromatografi, gaz kromatografi kütle spektrometre gibi hassas cihazlar var.
özellikle atomikte sorun yaşıyoruz. bu cihazda 3 dakikalık analizlerde 3-5 sn süreyle anlık 45 amper akım çekiliyor ve voltaj dalgalanması yaşıyoruz.
bildiğiniz gibi doğuda elektrik voltajı problemli. bizde ilk olarak 100 kva lık servo regülatör ve ardından sadece atomik cihazını besleyen 20 kvalık ups var. geçenlerde sadece bu cihazın bağlı olduğu 5 levhalık topraklama yaptık.

Tedaşa keşif yaptırdık.tespitleri aşağıda:
-bina 15 kV 1000KVA dağıtım trafosundan (mahalle) 0,4 kV AG çıkışından 200 m mesafede enerji alıyor
-ana panodan sonra 3 yerden giriş çıkışlı enerji almaktadır
-fazlar arası gerilim 372 v
-çekilen akım R 42 A, S 75 A, T 47 A
-lab.kısmının girişi regülatör ve ups ten besleniyor
-test cihazı faz gerilimi boşta 229 V, yüke girdiğinde ilk demerajda 207 volta düştüğü ve 45 A çektiği
-işl.topraklama ile koruma topraklama gerilimi 2,4 v

sorun:bir anda 45 A çekilmesi ve bu testlerin sık aralıklarla tekrarlanması besleme kaynağı ups kendini tam şarj edemedğinde kapasitenin düşmesi sorun olmaktadır.besleme kaynağının ölçümden sonra devre elemanlarını ortadan kaldırarak beslenmesi uygun olacaktır. asıl sorun VEDAŞın AG çıkışından beslendiğinden şebekede meydana gelen arızalardan ve voltaj dalgalanmalarından da etkilendiği , reg.ve ups in bu kısa sürede (ms) mertebesinde içinde kendini toparlayamaması sorunların ana kaynağını teşkilediyor.

sorunların giderilmesi için
koruma topraklamasının omajının düşürülerek 0,5 v altına indirilmeli
15/0,4 kV 160 kva yük altında kademe değiştiricili regel trafo veya 7 kademeli dağıtım trafosu tesisi gerekir.
bu şekilde aradaki yardımcı besleme devre elemanlarını ortadan kaldırarak enerjinin tek noktadan beslenmesi sağlanmalıdır.

ideal çözüm nedir?regel trafo için 4 ay süre veriliyor. kademeli problem olurmu? arada regülatör olmalı mı yine?

yardımlarınız için teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba,
ben van j.krim.lab.dan yazıyorum.
bizde atomik absorpsiyon, gaz kromatografi, gaz kromatografi kütle spektrometre gibi hassas cihazlar var.
özellikle atomikte sorun yaşıyoruz. bu cihazda 3 dakikalık analizlerde 3-5 sn süreyle anlık 45 amper akım çekiliyor ve voltaj dalgalanması yaşıyoruz.
bildiğiniz gibi doğuda elektrik voltajı problemli. bizde ilk olarak 100 kva lık servo regülatör ve ardından sadece atomik cihazını besleyen 20 kvalık ups var. geçenlerde sadece bu cihazın bağlı olduğu 5 levhalık topraklama yaptık.

Tedaşa keşif yaptırdık.tespitleri aşağıda:
-bina 15 kV 1000KVA dağıtım trafosundan (mahalle) 0,4 kV AG çıkışından 200 m mesafede enerji alıyor
-ana panodan sonra 3 yerden giriş çıkışlı enerji almaktadır
-fazlar arası gerilim 372 v
-çekilen akım R 42 A, S 75 A, T 47 A
-lab.kısmının girişi regülatör ve ups ten besleniyor
-test cihazı faz gerilimi boşta 229 V, yüke girdiğinde ilk demerajda 207 volta düştüğü ve 45 A çektiği
-işl.topraklama ile koruma topraklama gerilimi 2,4 v

sorun:bir anda 45 A çekilmesi ve bu testlerin sık aralıklarla tekrarlanması besleme kaynağı ups kendini tam şarj edemedğinde kapasitenin düşmesi sorun olmaktadır.besleme kaynağının ölçümden sonra devre elemanlarını ortadan kaldırarak beslenmesi uygun olacaktır. asıl sorun VEDAŞın AG çıkışından beslendiğinden şebekede meydana gelen arızalardan ve voltaj dalgalanmalarından da etkilendiği , reg.ve ups in bu kısa sürede (ms) mertebesinde içinde kendini toparlayamaması sorunların ana kaynağını teşkilediyor.

sorunların giderilmesi için
koruma topraklamasının omajının düşürülerek 0,5 v altına indirilmeli
15/0,4 kV 160 kva yük altında kademe değiştiricili regel trafo veya 7 kademeli dağıtım trafosu tesisi gerekir.
bu şekilde aradaki yardımcı besleme devre elemanlarını ortadan kaldırarak enerjinin tek noktadan beslenmesi sağlanmalıdır.

ideal çözüm nedir?regel trafo için 4 ay süre veriliyor. kademeli problem olurmu? arada regülatör olmalı mı yine?

yardımlarınız için teşekkürler.

Anlık 45A çeken bir yükü 20kVA UPS çıkışına bağlamak zaten son derece yanlış bir olay. 20KVA UPS tam yük akımı 30A !
Gelelim servo regülatöre 100kvA tam yük akımı 150A yükün 3'de biri bile değil. Direk regülatör üzerinden yükünüzü bağlayın.Servo regülatörler anlık yüklere anlık tepkiler verir.

Son düzenleme:
Regel trafo,salınımlara ve kısa süreli gerilim düşmelerine cevap veremez.Güç kaynaklarınızın
gücünün yükseltilmesinde ve kesitlerinizi de gözden geçirmenizde yarar var.

cihazın kitabına göre max.yük 32 amper. ayrıca, kışlada lab.dışında diğer birimler de ana panodan besleniyor.çektiği güç ise lab.ın yarısı kadar.

Sevgili arkadaş
En başında trafo akımları dengesiz.ilk etapda bu dengeyi sağlaman gerikiyor.

-Aydınlatma, ısınma vs gibi yüklerin eşit dağılımından emin olunmmalı
-Monofaze upsler trifazeye dönüştürülmeli ki şayet monofaze ise nötr hattının ölmesine sebep teşkil eder.
-Hat yapısı kontrol edilmeli ve sorunun iletim hattıyla ilgisinin olup olmadığı irdelenmelidir. Şayet hat, trafo veya trafo beslemesinde herhangi bir problem varsa 325000 Amperlik ups bile işinizi görmez(ups normal değer aralığında seçtiğinizi varsayıyorum)

***Normal bir durumda kullandığınız reglatör problemlerinizi bertaraf edecektir. Oluşan probleminiz 'iletim hattı', 'trafo gücü' ve 'trafo besleme voltajı' ile ilişkilidir. Bu üç noktadaki problemlerinizi çözerseniz sorununuz çözülecekdir.(bu arada mahalle trafosununda dengesiz yüklenme olasılığıda mevcuttur. Siyasi ihalelerle iş yaptırırsak sonumuz hep böyle olur. Mahallemde meltem bile esse hatlar birbirine değiyor. Uzay çağınız hayırlı olsun)

Sn.salihuye,100 KVA servo regülatöre rağmen gerilim düşümü sorun oluyor ise sizin servo regülatörden çok daha hızlı statik regülatöre ihtiyacınız var demektir.Sadece çok hassas cihazlarınızın gücünü karşılayabilecek bir statik regülatör sorunu kökten çözer.

Sn. Analizör,
"20KVA UPS tam yük akımı 30A ! " derken bir hesap hatası mı var? ben mi yanlış hesaplıyorum..310v*45A=14kvA ? (cihaz 220v AC değil mi ? )

Sn.Salihüye,
atomik cihaz için kullandığınız UPS milisaniye mertebesinde geciktiğinden ben line-interaktif ups olduğunu tahmin ediyorum, eğer öyleyse tedarikçi firma sahibi ile temas edip online ups ile değiştirmesini rica etseniz belki gönüllü değiştirebilirler..

Son düzenleme:
Ups firmasıyla görüştüm online dediler.
Statik regülatör çözümü bize de önerilmişti ancak herkes farklı bir şey söylüyor.
Tedaş regel trafo önerdi. yukarıda bir kişi regel çözüm olmaz diyor. OG deki dalgalanmaları da elimine edecek ideal bir çözüm bulamadık.

Trafonun parası Tedaş'tan çıkmadığı için önerebilir.Regel trafonun nasıl çalıştığını onlardan
bir daha sorun.OG deki salınımların elimine edilmesi,Tedaş'ın sorunu.Servo regülatör de si-
zin için uygun değil.teknisyen arkadaşımızın yorumuna katılıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri