Yüksek Şebeke voltajı

erhan2007

Üye
Merhaba
Oturduğum dairenin Şebeke girişin voltajı asgari 233 ile 241V arasında oynamakta, şimdiye kadar 220v u hiç görmedim, elektrik idaresine bildirdim gelip ölçüler ve bana hak verdiler ancak evimin trafoya yakın olması nedeniyle bu durumun düzeltilemeyeceğini söyleyip gittiler. Uzun vadede cihazlara zarar verebileceğini düşünüyorum, sizin bu konudaki görüşünüz nedir, teşekkür ederim.

Türkiye'de enerji standartı TS EN 50160/A3 gereği 230 volt ve 50 Hz'dir

Edit: Ülkemiz Avrupa entekonnekte düzenlemesi sonucu 2003 yılında 220'den 230 volta çıkmış durumda. 220 volt yerleşik bir bilgi olduğu için hala öyle yazıp çiziyoruz ama gerçekte 230/400 volt olması gerekiyor.

Son düzenleme:
Merhaba
Oturduğum dairenin şebeke girişin voltajı asgari 233 ile 241V arasında oynamakta, şimdiye kadar 220v u hiç görmedim, elektrik idaresine bildirdim gelip ölçüler ve bana hak verdiler ancak evimin trafoya yakın olması nedeniyle bu durumun düzeltilemeyeceğini söyleyip gittiler. Uzun vadede cihazlara zarar verebileceğini düşünüyorum, sizin bu konudaki görüşünüz nedir, teşekkür ederim.

Trafo çıkışından ölçüm alınsın . ( Kalibrasyonlu ölçüm cihazı ile )
Faz faz arası 400 V olması gerekir .
Diğer
Trafo sonu . ( yüke göre değişebilir )
Son binadan ölçüm alınsın sınırın üzerinde ise trafo kademe ayarı yapılmasını isteyin .

Her ihtimale karşı yazılı müracat ( başvuru ) yapmanız .
Bir durum ( sorun ) olduğunda elinizde belgeniz olsun .
Kaç binaya kadar sonun varsa topluca müracat ederseniz daha iyi olur .
Yazınızı 6 ayda bir yenileyin .
Son binada voltaj düşüklüğü varsa ikinci bir trafo konulması durumu !!!

Merhaba
Oturduğum dairenin şebeke girişin voltajı asgari 233 ile 241V arasında oynamakta, şimdiye kadar 220v u hiç görmedim, elektrik idaresine bildirdim gelip ölçüler ve bana hak verdiler ancak evimin trafoya yakın olması nedeniyle bu durumun düzeltilemeyeceğini söyleyip gittiler. Uzun vadede cihazlara zarar verebileceğini düşünüyorum, sizin bu konudaki görüşünüz nedir, teşekkür ederim.
Yüksek voltajdan korkuyorsanız evinizin voltajına göre Parafudr taktırın bu cihazlar evinizdeki eşyaları yüksek voltajın zararlarından koruyacaktır evinizdeki voltaj normal hele hele trafoya yakınsanız bu voltajı görmeniz biraz mecburi çünkü trafoların çıkışı kullanılan elektriğe göre biraz yüksek olur ki son kullanınıcının voltajı düşmesin trafodan 220 volt verseler son kullanıcı 210 volttan daha düşük elektrik alacak ve cihazları ya bozulacak yada çalışmayacak zaten artık Türkiye de şebeke 230 volt oldu

heç bişi olmaz 251 e kadar yolu var o eşiği aşınca sıkıntı olur cihazların standardı bu. kuvetle muhtemel ya yeni bir yerleşim birimidir yada çok eski bir yerleşim birimi trafonun kademelerini artırmışlardır trafo boşa düşünce gece veya erkan sabah saatlerde ölçüm almışsınızdır trafo yüke girince stabil olur 240 v gayet iyi bir voltaj standart voltajımız zaten 400/kök3=231 civarında bişi yani öle yüksek gerilim falan değil bu .. ha obsesif bir sorununuz varsa yani rahatsız oluyorsanız regulatör taktırmayı deneyebilirsiniz ama hem maliyetli hem gereksiz hem başınıza daha buyuk bela açar . 240 voltu bulduğumuz yerde 240 tane koyunu kıbleye çevirip kesiyoz zate

şebeke standartı 230v-250v arası dağıtım hatlarının kalitesine ve trafolara yakınlığına göre 230-250v gelebilir...

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri