Yük Tevzi -Yük atma

mertksk35

Üye
şalt sahasında veya bir sistemede nasıl yük ayarı yapılır acil ??
2.sorum olarak bu yük atma hakkında biraz bilgi :)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
şalt sahasında veya bir sistemede nasıl yük ayarı yapılır acil ??
2.sorum olarak bu yük atma hakkında biraz bilgi :)
Merhaba,sn.mertsk35,Şalt sahasında yük atma olayı YükTevzi Merkezi nin talimatı ile ilgili hat veya fiderin kesicisi açılır,sistemden atılan yük ile ve diğer yük atma işlemleri ile enterkonnekte sistemin frekansı ve gerilimi kısmen ayarlanmış olur.Bu hesaplama ve yük atmaları YTM yetkilileri yapar ve ilgili trafo istasyonları, üretim santralları,şalt merkezlerine talimat vererek yaptırır.İlk sorunuza gelince özellikle puant saatlerinde veya kısmi bölünmelerde sistem frekansı düşmeye başlayınca YTM yetkilileri sistemi ayakta tutmak için duruma göre küçük istasyonlardan başlayarak küçük yerleşim yerlerini besleyen fider kesicilerini açtırır ve enerjisi kesilen yerlerin besleme anında çektikleri mw miktarını sorar ,anlık olarak çektiği yükleri toplar eğer diğer istasyonlarla beraber atılan yükler yeterli ise (ki frekansdan zaten bu belli olur) yük atma işlemi biter sistem normale gelirse ; bu şu şekillerde olabilir 1- Ring bölünmelerinden kaynaklanan büyük yük akışını sağlayan enh daki arızalar bitmiş enh sisteme dahil olmuştur, 2- Üretim yapan büyük kapasiteli termik santral,veya hes arızası bitmiş sisteme dahil olmuş sistemi beslemeye başlamıştır,3- Özellikle yazın puant saatlerinde çok aşırı yüklenen sistem puant saatinden çıkınca yük normale gelince enerjisi kesilmiş fider ve enh lar sırası ile beslenir.Herzaman için ani yük ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde büyük HESler ve termik santrallar(acil olarak DOĞALGAZ sonra KÖMÜR ile çalışan termik santrallar) üzerinde ek yük alma kapasiteleri mevcuttursistem yöneticileri istediğinde ilgili tablocu santral çıkış mw ını kapasitesi dahilinde artırır ve sisteme yardımcı olur.Gerilim yükselmelerinde şönt reaktör ler devreye aldırılır yeterli gelmezse kapasitif özelliğe sahip uzun E.N.H ların kesicileri açılır , oda yetreli gelmezse üretim santrallarında genaratörler - mvar da çalıştırılır bu şekilde yüksek gerilim değerleri normale çekilir.Eğer sistem gerilimi düşükse bu işlemlerin tam tersi yapılır artı kapasitörler devreye alınır.Trafo istasyonları,üretim santralları,ve şalt merkezlerinde DÜŞÜK FREKANS RÖLELERİ vardır.Sistemi ayakta tutmak için daha önceden ayarlanmış olan bu röleler ayarlandıkları frekansa gelince otomatik olarak kesicisine açma verdirir ve sistem harici olurlar.Bu sitede SİSTEM FREKANSI DÜŞTÜ başlıklı bir konu paylaşmıştım belki sizede faydası olur yinede sorunuz olursa buradan tekrar yazın ,bir gece vakti haliyle yazılmış bu yazıdaki hataları hoş görmeniz dileği ,hayırlı işler dilerim.....

Son düzenleme:
ne hatası hocam ya eline koluna sağlık cok teşekkür ederim tam aradığım şeydi :))

hocam acizane bende bir şeyler söyleyeyeim eskiden frekans kontrollerine termik santraller fazla müdahil olamazlardı yük alıp atmaları hidro elektik santralleri ve dogalgazlara göre daha yavaş ve sınırlı idi son zamanlarda artı yapılan değişikliklerle primer olarak frekansa bütün santraller uymak zorunda kapasitesinin belli, bir kısmını rezerv bekleterek katılıyorlar vede büyük oranda hızlı alıp verenler böylece kaliteli yani frekansı sabit voltajıo sabit elektriği alıcılara ulaşması sağlanıyor

Sayın akana 43, evet size katılıyorum,eskiden PFK'ya (primer frekans kontol) termik santrallar dahil edilmiyordu.Benim çalıştığım Seyitömer termik santralında sadece 1989 yılında üretime geçen 4. grup PFK ya katılabiliyordu diğer 3 grup katılamıyordu.AB standartlarına uygunluk adına enerji sektöründe yapılan yenilikler ile PFK 'ya katılabilecek termik santralların sayısı artırıldı.150 mw lık 4 . grup ta biz +- 6mw pfk ya katılabiliyoruz.Yani sistem frekansını dengeleme adına otomatik olarak 6 mw yük alıyor yada atıyoruz.Bunu sağlamak içinde 150 mw lık kapasitemizin altında 145 mw 148 mw bandında çalışıyoruz.Diğer 3 grubumuzda yapılan yenilemeler ile gerektiğinde PFK ya katılabiliyor.Saygılarımla....

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri