Yük devresi Sorusu

engylm

Üye
Merhaba Arkadaşlar.
Güneş panelinden gelen akımı solar şarj cihazına bağlı değilken ölçmek istiyorum.
Bunun için bir yük oluşturmam gerekli.
güneş paneli 40 W. 1 Amper değer görürsem gücü Yük ten çıkarıp solar cihaza aktarıcam.

Bunun için direç kullanabilirmiyim.
Elimde 5W 2.2K 5 adet seramik dirençler var. bunları paralel bağlasam bir yük oluşurmu.
sağlıklı olurmu.
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Tekrar merhaba;
ACS712 ile ölçüm yapmak istiyorum. Ardunio ile ölçüme göre Solar Şarj cihazına trafo yada panel den akım vereceğim. Voltaja göre sistem çalışıyor. Fakat akım panele bağlı bir yük olmadan ölçemiyorum. Panelden gelen akım 1 amper ve fazla olursa güneş paneli. değilse trafo dan aküleri şarj edeceğim. Trafodan şarjdayken güneş panelinin akımını belirli sürelerde ölçmek istiyorum. Nette bir çok yük için oluşturulmuş devre var. bir kaç tane dirençlerle oluşturulmuş olanı gördüm. Acaba işe yararmı sizin değerli görüşleriniz gerekli.

https://ltspicefiles.wordpress.com/...e-solar-paneli-isik-sensoru-olarak-kullanmak/
paralelrgadc1.png

Bu şekilde acs kullanmadan ölçebilirsiniz. direnci 0,1 ohm yapabilirsiniz.anahtar yerine mosfet kullanılacak. gate mikrokontrolcuyle kısa süre tetiklenecek ve bu süre içinde direnç üzerindeki gerilim ölçülecek. ölçülen gerilim direnç değerine bölündüğünde panel akımı tespit edeilecek.
İhtiyacınız varsa panel akımına göre ortam aydınlık ölçümü bile yapabilirsiniz.
akü şarz olduğunda mosfeti devamlı iletime sokarak şarzı kesebilirsiniz.

Sevgili Kesmes, verdiğiniz link i okudum bana çok faydası oldu çok teşekkür ederim. Link te Güneş panelinin + ve - kutuplarını kısa devre yapmanın panele bir zararı olmadığı ve bu yöntemle yük akımı hesaplandığı yazıyor. Böylece yüke gerek kalmadan kısa devre akımını ölçebilirim.
Tekrar teşekkürler

Sayfanın hakkında bölümüne baktım. Yazar sizsiniz. Hocam elinize sağlık. Diğer makalelerinizede göz attım. Çok faydalı bir blog .Çok teşekkürler Tekrar.Saygılar.

mesajlarımın altında adresi var.
ltspicefiles.wordpress.com

Son düzenleme:
Sayın Hocam öncelikle bu işi amatör yaptığımı ifade etmek isterim.

Ardunio kullanarak Güneş Panelden gelen akımı ölçüp eğer gelen akım aküyü şarj etmeye elverişli değilse trafodaya geçerek şarja devam eden. Bu süreçde arada panelin akımını ölçüp yeterli akım geldiğini tespit ederse trafoyu iptal edip güneş paneliyle şarja roleler vasıtasıyla geçen bir sistem. Sistem solar şarj cihazının besleme bölümüne bağlı. Ben donanım ve kodlamayı bitirdim. Sizin kıymetli fikirlerinize bir konuda ihtiyacım daha var.

Hocam 40W güneş panelini trafoya geçince sizin kıymetli yazınıza istinaden iki ucunu role ile kısa devre yaparak ACS712 ile akımını kontrol edeceğim.
Güneş Panelini 1 amper altında tahmini 13 14 V civarı bir voltajla uzun süreli kısa devre yapmak güneş paneline zarar verir mi ? panelde Isınma vs olurmu. Saygılarımla.

proje.jpg

Sayın Hocam öncelikle bu işi amatör yaptığımı ifade etmek isterim.

Ardunio kullanarak Güneş Panelden gelen akımı ölçüp eğer gelen akım aküyü şarj etmeye elverişli değilse trafodaya geçerek şarja devam eden. Bu süreçde arada panelin akımını ölçüp yeterli akım geldiğini tespit ederse trafoyu iptal edip güneş paneliyle şarja roleler vasıtasıyla geçen bir sistem. Sistem solar şarj cihazının besleme bölümüne bağlı. Ben donanım ve kodlamayı bitirdim. Sizin kıymetli fikirlerinize bir konuda ihtiyacım daha var.

Hocam 40W güneş panelini trafoya geçince sizin kıymetli yazınıza istinaden iki ucunu role ile kısa devre yaparak ACS712 ile akımını kontrol edeceğim.
Güneş Panelini 1 amper altında tahmini 13 14 V civarı bir voltajla uzun süreli kısa devre yapmak güneş paneline zarar verir mi ? panelde Isınma vs olurmu. Saygılarımla.

Ekli dosyayı görüntüle 68358
Kısa devre anında panel voltajı yaklaşık 1 yada daha az volt olur. Dolayısıyla panel ısınması olmaz.
Bu regulasyonu yüzlerce 10 watt panelde yıllarca kullandım. Yinede üreticiden teyid isteyin.

Hocam belki faydalanmak isteyen olur 40W güneş panelinde de kısa devrede problem olmadı.

Kisa zamanlı bu şekilde olcum sorun olacağını dusunmuyorum.

Ama uzun sürede bu anlık kisa devre akimi çekmek panel icindeki tab ve bus birleşimleri ile panel dışındaki ek noktalarında strese neden olacağını düşünüyorum.

Nacizane fikrim paneli yüklemek ise mesela 12 voltta 40 watt harcayacak direnci hesaplayalım. Akimi bu direncin uzerinde harcayalım derim. Bu esnada panel voltajinida okuyup guc hesabida yapilabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,803
Son üye
ERSEDAT

Yeni konular

Geri